Reklama

Jeszcze w tym roku ruszy budowa ronda na Budach

W kosztach budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej i Gurbiela miasto i PKN Orlen będą partycypować niemal po równo. W umowie jest mowa o tym, że maksymalny wkład koncernu paliwowego może wynieść 1 mln 100 tys. zł.

Konferencja prasowa na ten temat odbyła się w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu. – Wielokrotnie w miejskim budżecie były zabezpieczane pieniądze na ten cel. Inwestycja jednak nie ruszała. Z jednej, prostej przyczyny: od czterech lat prowadziliśmy rozmowy z PKN Orlen na temat jej współfinansowania. Opóźnialiśmy ją celowo, z premedytacją, aby wynegocjować jak największy wkład koncernu w tę inwestycję – powiedział zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder[paywall]. – To rondo będzie bardzo ważnym elementem poprawy komunikacji na tamtym terenie. Nie tylko pomoże okolicznym mieszkańcom, ale również znacznie poprawi bezpieczeństwo. Wczoraj (8 listopada br. – przyp. aut.) doszło do otwarcia ofert i już wiemy, że koszt przebudowy skrzyżowania wynosić będzie maksymalnie milion osiemset tysięcy złotych, więc zarówno wkład miasta, jak i PKN Orlen będzie wynosić około dziewięćset tysięcy złotych. Inwestycję planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2017 roku. Najprawdopodobniej na początku drugiego półrocza – dodał G. Hayder.


fot.Mariusz Godos
– Inwestycję planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2017 roku. Najprawdopodobniej na początku drugiego półrocza – powiedział zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder (z prawej).

Do przetargu stanęły trzy firmy. Kto wybuduje rondo, okaże się niebawem, bo wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. – W wyniku przebudowy skrzyżowania i budowy ronda będzie można wjechać we wszystkie ulice na tym skrzyżowaniu, co do tej pory było niemożliwe. Rondo będzie typu turbinowego. To ważne dla mieszkańców, bo trzeba będzie uważać, na który pas się wjeżdża i w którym kierunku chce się pojechać – wyjaśnił dyrektor ZDM Jacek Cielecki.
Prace remontowo-budowlane prowadzone będą na ponad pięciu hektarach. Powstaną nowe chodniki, bezpieczniki przy krawędzi jezdni, zjazdy indywidualne, zatoka autobusowa. Wokół nasadzona zostanie zieleń.

Reklama

Co to jest rondo turbinowe?

Rondo turbinowe jest czymś innym niż rondo dwupasmowe, które w Przemyślu istnieje przy ulicy Lwowskiej. Wymyślono je w 1998 r. w Holandii. Jego organizacja wymaga od kierującego jeszcze przed wjazdem dokonania wyboru kierunku jazdy oraz właściwego – dla tego wyboru – pasa ruchu. Jest to tu szczególnie ważne, gdyż z racji wyniesionych wysepek i tzw. separatorów kanalizujących ruch nie ma później możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym w naturalny sposób, bezkolizyjnie, kierują się do odpowiedniego wylotu ronda. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, a także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

Jak jeździć na Budach?

Wjazd na rondo na Budach, zarówno przy wyjeździe, jak i wjeździe do miasta przez serpentyny, odbywać się będzie dwoma pasami. Z ulicy Jana III Sobieskiego lewy pas będzie służył do jazdy na wprost i skrętu w lewo, prawy pas do jazdy na wprost i skrętu w prawo. Z ulicy Krakowskiej prawy pas stanowił będzie prawoskręt w ulicę Armii Krajowej, lewy przeznaczony będzie do jazdy na wprost i skręt w lewo. Zjazd z ronda w kierunku ulic Krakowskiej i Jana III Sobieskiego „wyposażony” będzie w dwa pasy ruchu. Wjazd na rondo od strony ulic Armii Krajowej i Gurbiela odbywał się będzie jednym pasem, podobnie jak zjazd w te ulice.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Rocvo - niezalogowany 2016-11-14 18:59:53

    Z premefytacją narażaliśmy ludzkie zdrowie i życie by oszczędzić trochę kasy. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    aho - niezalogowany 2016-11-14 21:10:27

    Ponad 1mln za rondo? zamiast asfaltu będzie chyba marmur

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kierowca - niezalogowany 2016-11-14 22:42:56

    W końcu!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama