Zakończyła się 15. edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego, poety, który w Jarosławiu się urodził i spędził młodzieńcze lata. W tegorocznym konkursie wystartowało 51 uczestników. W sumie w poetyckich zmaganiach uczestniczyło ponad tysiąc osób, a blisko 400 prezentowało własną twórczość.
Uczestnicy tegorocznego konkursu recytowali nie tylko wiersze Jerzego Hordyńskiego i własną twórczość inspirowaną jego poezją, ale również utwory Anny Gajdy, jarosławskiej autorki poezji.
W kategorii recytacja jury w składzie Jadwiga Dyr, Krystyna Cap i Jan Domka wyróżnili w grupie uczniów szkół[paywall] gimnazjalnych: Martynę Szczepańską z Przeworska, Kingę Wańkowicz z Rokietnicy i Kingę Tkaczyszyn z Jarosławia oraz Alicję Wysocką i Lidię Wiśniewską z Jarosławia. Wśród uczestników reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne najlepszą okazała się Małgorzata Stopyra z MDK w Lubaczowie, wyprzedzając Laurę Bogusławską z Lubaczowa i Izabelę Krubik z Rzeszowa. W kategorii poezja śpiewana oceniający zdecydowali o przyznaniu wyróżnienia dla Oliwi Czubochy z Lubaczowa. Wśród autorów prezentujących własne utwory za najlepszych uznano w grupie gimnazjalistów: Natalię Cużytek z Jarosławia oraz Justynę Koniuszy, Katarzynę Rogałę i Aleksandrę Babicz z Rokietnicy. Wśród reprezentantów szkół ponagimnazjalnych najlepsza była Laura Bogusławska z Lubaczowa, natomiast w grupie dorosłych twórców pierwsze miejsce zajęła Anna Pilaszewska z Wieliczki, wyprzedzając Andrzeja Ziobrowskiego z Nowej Huty.
Statuetki autorstwa Dariusza Jasiewicza, nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu wręczali zastępca burmistrza Dariusz Tracz, Grzegorz Moskal z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Pazyniak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu i Tadeusz Słowik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.
Konkurs im. Jerzego Hordyńskiego to nie jedyna forma pamięci o poecie, który urodził się 18 października 1919 r. w Jarosławiu, tutaj spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W hołdzie pochodzącemu z Jarosławia poecie urząd miasta oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia ufundowali pierwszą tablicę w Panteonie Wybitnych Osobistości Jarosławia, umiejscowionym w kamienicy Attavantich. SMJ planuje również odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Rzymie, na domu, w którym ostatnie lata życia spędził Hordyński. Są już poczynione w tym kierunku ustalenia z merem Rzymu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze