„Jutro cię zarżnę, bydlaku (...) Szykuj się na koniec” – absolutnie niedopuszczalnej treści, bulwersujące groźby trafiły na urzędniczą pocztę e-mailową prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Sprawą zajęła się już policja, a po adresie IP można wywnioskować, że autorem gróźb adresowanych do włodarza miasta jest ktoś z Przemyśla lub okolic.
Wysyłanie „brudnych” treści drogą esemesową, e-mailową czy za pomocą ogólnodostępnych komunikatorów społecznościowych do znanych osobistości, polityków, gwiazd filmowych czy muzycznych to nie nowość. Hejt to codzienność, raz przybierająca na sile, innym razem o mniejszym stopniu chamstwa i wulgarności.
Można się nie lubić, można mieć odmienne zdanie, można ze sobą nie rozmawiać, ale są pewne granice, których przekraczać się nie powinno. Wysyłanie gróźb utraty zdrowia czy życia zdecydowanie je przekraczają[paywall].
Od kilkunastu dni do włodarzy wielu miast w Polsce trafiają takie właśnie e-mailowe wiadomości. Czy to zaplanowana akcja, czy fiksacja pełnego nienawiści człowieka, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że z pełną mocą i konsekwencją tego typu zachowania powinny być przez odpowiednie służby karane.
Na początku sierpnia br. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek złożyła doniesienie na policję o kierowanych drogą e-mailową pod jej adresem groźbach. W temacie wiadomości napisano „Twój koniec k...”, a w treści poinformowano, że ma kilka dni na pożegnanie się z bliskimi, ponieważ „ktoś wepchnie jej nóż do gardła”.
B. Klimek wydała specjalne oświadczenie, w którym napisała m.in. „Będę zdeterminowana, aby sprawca tego czynu odpowiedział karnie za swoje wulgarne i nikczemne groźby. Sprawiedliwość prędzej czy później dosięga również tych, którzy są anonimowi i którym wydaje się, że dzięki temu mogą wszystko (...)”.
Dzień później na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta w Sieradzu (województwo łódzkie) nieznany autor wysłał wiadomość, grożąc śmiercią prezydentowi Pawłowi Osiewale. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko otrzymał natomiast takiej treści e-maila: „Witko, to twój koniec. Wykończę cię tak samo jak Adamowicza w najmniej spodziewanym momencie”.
Wcześniej podobne „informacje” otrzymali prezydenci: Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Olsztyna, Inowrocławia czy Ciechanowa.
7 sierpnia br. o g. 21.24 na adres e-mailowy Kancelarii Prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna trafiła wiadomość o treści: „Miarka się przebrała Wojciechu Bakunie, jutro cię zarżnę bydlaku. Zniszczę cię za to, co zrobiłeś swoim mieszkańcom (w tym mi i mojej rodzinie). Szykuj się na koniec”. Groźbę śmierci wysłano z adresu: przemysl.sprawe.gosciu@op.pl.
– Podobne e-maile otrzymali w ostatnim czasie burmistrzowie i prezydenci kilkunastu miast. Byliśmy i jesteśmy bowiem na takie wiadomości bardzo uczuleni po śmierci prezydenta Adamowicza. Sprawa oczywiście została zgłoszona na policję. Mam nadzieję, że „żartownisia” uda się złapać i udowodnić, że sieć nie zawsze jest anonimowa, a za swoje słowa trzeba brać odpowiedzialność – powiedział prezydent W. Bakun.
Wiadomo, że „informacja” została wysłana najprawdopodobniej z Przemyśla lub okolic, wskazuje na to bowiem numer IP.
– To nie pierwszy raz, kiedy otrzymuję tego typu wiadomości. Powiem, że nawet dość często się to zdarza. Ta jednak trafiła na skrzynkę służbową. To co innego niż komentarze w internecie czy wiadomości wysyłane innymi drogami. Takich rzeczy nie zgłaszamy, a bardziej obserwujemy. Coś mi się wydaje, że to jakaś zaplanowana, większa akcja, bo podobne groźby śmierci otrzymało wielu innych prezydentów miasta. Jednak absolutnie nie można tego bagatelizować i tego nie robimy. Dlatego między innymi udostępniłem to na Facebooku, bo ludzie czasami powinni wiedzieć, z czym się wiąże praca prezydenta. Często im się wydaje, że to siedzenie w biurze, picie kawy i nicnierobienie. Zrobiłem to także po to, aby uświadomić ludziom, z jakim hejtem czy nagonką często trzeba się mierzyć. Nigdy nikomu nie życzyłem śmierci, więc otrzymywanie takich gróźb do przyjemności nie należy – stwierdził prezydent Przemyśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wcześniej skarżył się przewodniczący.Polityka w Przemyślu sięgnęła dna.
Sobota wieczorem to tylko sebex po dwóch Tatrach taki odważny
PiS tak rozbujało skalę negatywnych emocji oraz skłóciło społeczeństwo, że wcale się nie zdziwię, gdy ludzie zaczną się wzajemnie zarzynać. Teraz jest wrogość, zawiść, awantury, oszustwo. Przykład idzie z góry. Tak skłóconym społeczeństwem w dyktaturze lepiej się zarządza. I o to chodzi, o to chodzi.
Z tą różnicą, że przewodniczący to mięczak.
Do obywatela. To nie PiS tak skłócił społeczeństwo podgrzewając naród tylko koalicja nie może pogodzić się z utratą władzy i lewych wpływów bo dobrano się im do tyłków . Za wszelką cenę obrzucają obóz władzy rządzącej w tak hamski, prostacki i desperacki sposób. Nikt nie jest doskonały ale to zdecydowanie mniejsze zło .
To jest oczywiste dla każdego w miarę rozgarniętego człowieka.Nie trzeba do tego oglądać nawet TVN-u - wystarczy korzystać ze swego mózgu.
Obydwie strony podsycają konflikt bo na nim korzystają. Ciągle podtrzymywanie ognia pozytywnie wpływa na frekwencję i późniejsze wyniki. Trzymają was w mobilizacji.Jakie znaczenie ma to kto to wywołał i kiedy, skoro trwa to od bardzo dawna i nikt nie odpuszcza? Ludzie ogarnijcie się. Oni to robią specjalnie- WAM- swoim wyborcom. Grają wam na nerwach, a Wy potulni wyznawcy jednych czy drugich się im podkładacie i robicie to czego oni od Was chcą. Nikomu tu już nie chodzi o Polskę czy patriotyzm. Tu chodzi o pieniądze, władzę i prestiż przez jednych zdobyty, a przez drugich utracony no i oczywiście wpływy z zewnątrz.
A MY? kiedy zaczniemy szykować się na koniec tej wspaniałej kadencji? zgłoszenie tego na KMP jest jedną z bardzo niewielu rzeczy które dobrze zrobił
dlatego w dupie mam tą całą politykę PiS Po Lewicę i wszystkie inne partie i nie głosuję na nikogo....
Amerykę odkrył! Wszyscy wiedzą , że w polityce chodzi o władzę.
Nie wolno dawać władzy moim synom , zniszczą każdego kto jest od nich lepszy , bo są złośliwi. - Rajmund Kaczyński
Do ap. Nie zrozumiałeś mojego wpisu.Wszyscy wiedzą, że chodzi o władzę i pieniądze, ale jakoś wciąż się dają nabierać na te same numery. Podtrzymując spór największe partie w kraju nieustannie utrzymują swój elektorat w napięciu, aby mieć pewność, że gdy wybije już ta konkretna godzina, "suweren" rzuci się z utęsknieniem do urn walczyć o władzę i kasę dla tych nieustannie cierpiących "patriotów".
Bo taka jest właśnie polityka.I to jest polityka.Następcy będą robic tak samo.Chodzi o ustrój, a nie o ludzi i partie OBELIXIE
Ale czego ty właściwie oczekujesz? Polityka tak wygląda, wyglądała i wyglądać będzie. W każdym kraju. Co proponujesz w zamian?
Pan pedagog. Brawo. Zwykle chamstwo. Lewackie szambo. Każdy poseł, czy to Rząsa, czy Kukiz ma prawo do swego zdania, więcej ma prawo go zmieniać. A ten wielki Europejczyk Marek Rząsa rozpoczynał karierę w 89 w przełomowych wyborach jako kandydat po komuszek stronie. Zmienil zapatrywania i co ktoś nawołuje, żeby pluc mu w pysk?
Wcześniej skarżył się przewodniczący.Polityka w Przemyślu sięgnęła dna.
Sobota wieczorem to tylko sebex po dwóch Tatrach taki odważny
PiS tak rozbujało skalę negatywnych emocji oraz skłóciło społeczeństwo, że wcale się nie zdziwię, gdy ludzie zaczną się wzajemnie zarzynać. Teraz jest wrogość, zawiść, awantury, oszustwo. Przykład idzie z góry. Tak skłóconym społeczeństwem w dyktaturze lepiej się zarządza. I o to chodzi, o to chodzi.