Reklama

„Jutro cię zarżnę, bydlaku...”. Groźby pod adresem prezydenta Bakuna

„Jutro cię zarżnę, bydlaku (...) Szykuj się na koniec” – absolutnie niedopuszczalnej treści, bulwersujące groźby trafiły na urzędniczą pocztę e-mailową prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Sprawą zajęła się już policja, a po adresie IP można wywnioskować, że autorem gróźb adresowanych do włodarza miasta jest ktoś z Przemyśla lub okolic.

Wysyłanie „brudnych” treści drogą esemesową, e-mailową czy za pomocą ogólnodostępnych komunikatorów społecznościowych do znanych osobistości, polityków, gwiazd filmowych czy muzycznych to nie nowość. Hejt to codzienność, raz przybierająca na sile, innym razem o mniejszym stopniu chamstwa i wulgarności.

Można się nie lubić, można mieć odmienne zdanie, można ze sobą nie rozmawiać, ale są pewne granice, których przekraczać się nie powinno. Wysyłanie gróźb utraty zdrowia czy życia zdecydowanie je przekraczają[paywall].

Nie tylko prezydent Przemyśla

Od kilkunastu dni do włodarzy wielu miast w Polsce trafiają takie właśnie e-mailowe wiadomości. Czy to zaplanowana akcja, czy fiksacja pełnego nienawiści człowieka, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że z pełną mocą i konsekwencją tego typu zachowania powinny być przez odpowiednie służby karane.

Reklama

Na początku sierpnia br. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek złożyła doniesienie na policję o kierowanych drogą e-mailową pod jej adresem groźbach. W temacie wiadomości napisano „Twój koniec k...”, a w treści poinformowano, że ma kilka dni na pożegnanie się z bliskimi, ponieważ „ktoś wepchnie jej nóż do gardła”.

B. Klimek wydała specjalne oświadczenie, w którym napisała m.in. „Będę zdeterminowana, aby sprawca tego czynu odpowiedział karnie za swoje wulgarne i nikczemne groźby. Sprawiedliwość prędzej czy później dosięga również tych, którzy są anonimowi i którym wydaje się, że dzięki temu mogą wszystko (...)”.

Dzień później na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta w Sieradzu (województwo łódzkie) nieznany autor wysłał wiadomość, grożąc śmiercią prezydentowi Pawłowi Osiewale. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko otrzymał natomiast takiej treści e-maila: „Witko, to twój koniec. Wykończę cię tak samo jak Adamowicza w najmniej spodziewanym momencie”.

Wcześniej podobne „informacje” otrzymali prezydenci: Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Olsztyna, Inowrocławia czy Ciechanowa.

Reklama

Szykuj się na koniec

7 sierpnia br. o g. 21.24 na adres e-mailowy Kancelarii Prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna trafiła wiadomość o treści: „Miarka się przebrała Wojciechu Bakunie, jutro cię zarżnę bydlaku. Zniszczę cię za to, co zrobiłeś swoim mieszkańcom (w tym mi i mojej rodzinie). Szykuj się na koniec”. Groźbę śmierci wysłano z adresu: przemysl.sprawe.gosciu@op.pl.

– Podobne e-maile otrzymali w ostatnim czasie burmistrzowie i prezydenci kilkunastu miast. Byliśmy i jesteśmy bowiem na takie wiadomości bardzo uczuleni po śmierci prezydenta Adamowicza. Sprawa oczywiście została zgłoszona na policję. Mam nadzieję, że „żartownisia” uda się złapać i udowodnić, że sieć nie zawsze jest anonimowa, a za swoje słowa trzeba brać odpowiedzialność – powiedział prezydent W. Bakun.

Reklama

Wiadomo, że „informacja” została wysłana najprawdopodobniej z Przemyśla lub okolic, wskazuje na to bowiem numer IP.

– To nie pierwszy raz, kiedy otrzymuję tego typu wiadomości. Powiem, że nawet dość często się to zdarza. Ta jednak trafiła na skrzynkę służbową. To co innego niż komentarze w internecie czy wiadomości wysyłane innymi drogami. Takich rzeczy nie zgłaszamy, a bardziej obserwujemy. Coś mi się wydaje, że to jakaś zaplanowana, większa akcja, bo podobne groźby śmierci otrzymało wielu innych prezydentów miasta. Jednak absolutnie nie można tego bagatelizować i tego nie robimy. Dlatego między innymi udostępniłem to na Facebooku, bo ludzie czasami powinni wiedzieć, z czym się wiąże praca prezydenta. Często im się wydaje, że to siedzenie w biurze, picie kawy i nicnierobienie. Zrobiłem to także po to, aby uświadomić ludziom, z jakim hejtem czy nagonką często trzeba się mierzyć. Nigdy nikomu nie życzyłem śmierci, więc otrzymywanie takich gróźb do przyjemności nie należy – stwierdził prezydent Przemyśla.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Dobek - niezalogowany 2021-08-11 20:29:37

    Wcześniej skarżył się przewodniczący.Polityka w Przemyślu sięgnęła dna. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Seba - niezalogowany 2021-08-11 21:14:47

    Sobota wieczorem  to tylko sebex  po dwóch Tatrach  taki odważny 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2021-08-12 00:55:55

    PiS tak rozbujało skalę negatywnych emocji oraz skłóciło społeczeństwo, że wcale się nie zdziwię, gdy ludzie zaczną  się wzajemnie zarzynać. Teraz jest wrogość, zawiść, awantury, oszustwo. Przykład idzie z góry.  Tak skłóconym społeczeństwem w dyktaturze lepiej się zarządza. I o to chodzi, o to chodzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama