W kamienicy usytuowanej na rogu ulic Piłsudskiego i Kościuszki w Przemyślu trwają prace remontowo-konserwatorskie przy elewacji obiektu. – Badania odkrywkowe wykazały, że pod warstwami wtórnych przemalowań zachowała się historyczna dekoracja malarska, która stanowi pierwotny wystrój kolorystyczny – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Narożna kamienica została wzniesiona według projektu Pileckiego w 1892 r. Prace rozpoczęły się od gruntownych badań konserwatorskich elewacji i szczegółowego rozpoznania stanu zachowania detali architektonicznych oraz przyczepności tynków i obróbek blacharskich.
Te prowadzi ekipa fachowców w tej dziedzinie: Aneta Filip, Maciej Filip i Bernardeta Popek-Olszowa.
W trakcie komisji nadzoru konserwatorskiego można było się przekonać się o jakości[paywall] prac budowlanych i dekarskich wykonanych ponad sto lat temu.
Przeprowadzona została analiza kompozycji i kolorystyki historycznej polichromii odkrytej na elewacjach. W trakcie badań stwierdzono, że „ściany elewacji murowane z cegły pokryto tynkiem piaskowo-wapiennym i cementowym. Gzymsy wykonane z narzutu w technice ciągnionej”.
– Badania odkrywkowe wskazały, że ornamenty i detale architektoniczne w górnych partiach elewacji, czyli maszkarony, wsporniki, obramienia okien w całości wykonane zostały z cementu romańskiego w kolorze beżowym w odcieniu różu. Na pozostałych detalach architektonicznych i ornamentach wykonanych z narzutu pierwsza warstwa malarska nawiązuje kolorystycznie do cementu romańskiego. Na gładkich partiach ścian odnaleziono pobiałę w kolorze złamanej bieli w ciepłym odcieniu – stwierdziła B. Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze