– W tym roku skupimy się na ścianie północno-wschodniej, najbardziej zniszczonej i wizualnie zaniedbanej. W planach są także podcienia kamienicy oraz uzupełnienie prac z zeszłego roku – powiedział dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński. Na początku września br. ruszyły długo wyczekiwane prace remontowe i konserwacyjne przy tym jednym z najpiękniejszych zabytków w Jarosławiu.
Prace remontowo-budowlane musiały zostać poprzedzone ogłoszeniem przetargu na nie. I takowy się odbył. W jej wyniku wybrana została oferta na ponad 300 tys. zł. Tegoroczne inwestycje obejmą remont dachu i konserwację elewacji tej jednej z najpiękniejszych renesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce[paywall].
– Szczególnie istotny dla zabytku jest remont dachu. To długo oczekiwana inwestycja, na którą już nie można było czekać wobec zalania części pomieszczeń administracyjnych w zimie
– powiedział K. Sawiński. Koszt to ok. 150 tys. zł. Na to przedsięwzięcie jarosławskie muzeum pozyskało pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, w ramach konkursu na ochronę obiektów zabytkowych.
Kolejnym etapem będzie remont elewacji. W ub.r. zabezpieczona została strefa cokołowa i przypory, trwają prace konserwatorskie, które mają na celu przywrócenie pełnego blasku kamienicy.
– W planach mamy także podcienia kamienicy oraz uzupełnienie prac z zeszłego roku
– dodał dyrektor muzeum.
Ten element projektu będzie kosztować ponad 190 tys. zł, które zostały pozyskane z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz przy wsparciu organizatora muzeum, czyli władz powiatu jarosławskiego. Finał prac planowany jest późną jesienią br. Niebagatelną rolę będzie odgrywała oczywiście pogoda.
Więcej na temat samej kamienicy można znaleźć pod adresem www.muzeum-jaroslaw.pl/kamienica-orsettich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze