W ubiegły weekend przemyślanie po raz czterdziesty bawili się przy dźwiękach zespołów, które z całej Polski zjechały na 40. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego.
Kolejny raz okazało się, że[paywall] taka muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem była wypełniona po brzegi sala Centrum Kulturalnego podczas finałowego koncertu.
Na najstarszy w kraju festiwal przyjechało 11 kapel (kiedyś w samym Przemyślu było ich pięć czy sześć). Jury w składzie: Bożena Lewandowska (przewodnicząca), Dariusz Baszak, Jerzy Dynia i Roman Kryst po wysłuchaniu i obejrzeniu występów przyznało I nagrodę (ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego) Kapeli Podwórkowej „Śląskie Bajery” z Ornontowic.
II nagrodę (ufundowaną przez prezydenta Przemyśla) otrzymała „Kapela z Naszego Miasteczka” z Czerwionki – Leszczyny, a III (ufundowaną przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu) „Szczebrzeska Kapela Podwórkowa” ze Szczebrzeszyna.
Członkowie jury podkreślali, że istniejący od 40 lat festiwal ma na celu podtrzymanie tradycji i charakteru właściwego kapelom folkloru miejskiego, których repertuar nawiązywał do wydarzeń związanych z własnym środowiskiem. Ponieważ jednym z głównych elementów tej muzyki jest koncertowanie w plenerach, w sposób istotny rzutuje to zarówno na dobór piosenek, jak i instrumentów, które zapewniają właściwe brzmienie, nieobniżające poziomu wartości muzycznych.
Jurorzy uznali też, że poziom większości tegorocznych prezentacji był wysoki, co wynikało z faktu, że wiele kapel ma własne, rozpoznawalne brzmienie.

fot.Jacek Szwic
„Śląskie Bajery” – zdobywcy pierwszej nagrody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Kapele powinny grać jak za dawnych lat na Rynku w niedzielę!
gdzie podziala sie kapela z Przemysla ????