Reklama

Kapitan Henryk Jaskuła upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni [WIDEO]

Prawie sto osób wzięło udział w odsłonięciu tablic dwóch wielkich ludzi morza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Impreza została zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i była najważniejszym żeglarskim akcentem tegorocznych obchodów Święta Morza. Jedną z dwóch upamiętnionych osób był kapitan Henryk Jaskuła.

Aleja Żeglarstwa Polskiego znajduje się na południowym falochronie gdyńskiego basenu jachtowego. Na uroczystości pojawili się m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Naimski, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, sekretarz generalny Węgierskiego Związku Żeglarskiego Andras Holczhauser czy prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. W wydarzeniu uczestniczył także Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Pierwszą osobą, która [paywall]została upamiętniona w alei, był kapitan Henryk Jaskuła, wielki przemyślanin (choć urodzony w podkrakowskim Radziszowie), który przeszedł do historii jako pierwszy Polak i trzeci człowiek, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portów. Był także współzałożycielem i prezesem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Reklama

„Kapitan Jaskuła swój rejs odbywał w czasach, kiedy nie było jeszcze oddychającej bielizny, nowoczesnych sztormiaków, zaawansowanej elektroniki, telefonów satelitarnych i systemów nawigacyjnych. Reprezentował bardzo idealistyczne podejście do żeglarstwa, w jego najbardziej czystej i pierwotnej postaci. Mimo że na długo przed śmiercią wycofał się z żeglarskiego życia, to zawsze znalazł czas i chęć podzielenia się swoim doświadczeniem z tymi, którzy tego potrzebowali”
– napisał w przesłanym do organizatorów liście Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Z Argentyny do Polski

– Tak się cudownie składa, że dzisiaj honorujemy kapitana Henryka Jaskułę, który przybył do Polski z Argentyny – powiedział z kolei B. Witkowski. – Łączy on w ten sposób Polonię i Polskę, tych, którzy mają Polskę w sercu, ale mieszkają w innych krajach i tych, którzy mają szczęście być w Polsce obecni – dodał.

Reklama

Odsłonięcia tablicy kpt. H. Jaskuły dokonali Bogusław Witkowski, Joanna Zielińska i Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy.

Z powodu ograniczeń pandemicznych w uroczystości nie mogła wziąć udział mieszkająca poza Polską rodzina Henryka Jaskuły. Córka kapitana, Lidia Morawska, przesłała krótki film, w którym wspomniała ojca.

Drugą osobistością, która została upamiętniona w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, był kapitan Andrzej Rościszewski. Urodził się 2 sierpnia 1930 r., zmarł 16 sierpnia w 2019 r. Jest uznawany za pioniera polskich rejsów polarnych.

W 1968 r. dotarł „Opalem” do Islandii. Dwa lata później opłynął tę wyspę na „Śmiałym”, za co otrzymał pierwszą w historii nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Popłynął także na „Generale Zaruskim” na Spitsbergen. Swoje wyprawy opisał potem w książce „Północne rejsy”.

Andrzej Rościszewski był nie tylko żeglarzem, ale również angażował się organizacyjnie. Działał w Polskim Związku Żeglarskim, a w latach 80. organizował żeglarskie konferencje bezpieczeństwa w Trzebieży. Z zawodu był adwokatem.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-07-11 17:07:09

    78. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama