Reklama

Kaplica i stella Hermana odzyskają dawny blask

20/07/2018 17:00

Już wkrótce możemy się spodziewać odnowienia dwóch obiektów na cmentarzu komunalnym w Radymnie. Miasto chce wyremontować kaplicę cmentarną i jeden z zabytkowych nagrobków.

Urząd miasta właśnie rozpisał przetarg na przeprowadzenie prac remontowych kaplicy i nagrobka Hermana. Ufundowana przez rodzinę Świechowskich, pochodząca początków XX wieku kaplica jest w kiepskim stanie. Lata zaniedbań i brak remontów sprawiły, że jej wygląd pozostawia wiele do życzenia.[paywall] W złym stanie jest przede wszystkim dach, którego nieszczelność pogłębia uszkodzenia.  Miasto postanowiło przywrócić budynkowi blask. Według specyfikacji projektowej prace będą miały dość szeroki zakres. Naprawiony ma zostać dach, oczyszczona, odgrzybiona i zakonserwowana będzie też elewacja, łącznie z uzupełnieniem uszkodzonych cegieł i spoin. Odświeżone zostanie także wnętrze. Znikną spękania i ubytki, a odnowione ściany zyskają taki sam kolor, jaki miały przed blisko wiekiem. Renowacja obejmie również tablice i krzyż. Odtworzone zostaną złocenia, a płyty wypolerowane. Nowy szlif zyskają także posadzka oraz metalowe drzwi.

Stella Hermana

Drugi obiekt, który miasto planuje odnowić, to tzw. stella nagrobna Hermana. Tu wyzwanie, ze względu na rozmiar obiektu, jest nieco mniejsze, ale za to uszkodzenia większe. Nagrobek, znajdujący się niedaleko głównego wejścia do cmentarza, uległ niszczącemu działaniu upływającego czasu. Jest porośnięty mchem, wpływającym na trwałość piaskowca, wreszcie najbardziej widoczny jest ubytek pionowego ramienia krzyża. Według planów stella ma zostać zdemontowana, a prace konserwatorskie, w tym oczyszczenie kamienia, usuniecie luźnych warstw i uzupełnienie ukruszeń, mają zostać przeprowadzone w pracowni konserwatorskiej. W międzyczasie nagrobek zyska nowy fundament, uzupełniony zostanie także brakujący fragment krzyża.

Reklama

W tym roku jeden, potem kolejne

– W tym roku do renowacji wybraliśmy dwa nagrobki, spośród tych, które konserwator uznał za najcenniejsze. Niestety udało się uzyskać dofinansowanie tylko na jeden – mówi Krzysztof Roman, burmistrz Radymna. – W ubiegłym roku udało się odnowić dwa pomniki, w tym roku także złożyliśmy wnioski o dofinansowania i mam nadzieję, że takie będziemy składać co roku – dodaje. – Na remont kaplicy udało nam się pozyskać pieniądze aż z dwóch źródeł, od konserwatora wojewódzkiego oraz z urzędu marszałkowskiego – informuje burmistrz. Przetarg na remont stelli jest już na ostatniej prostej, brak natomiast chętnych do wyremontowania kaplicy, ale burmistrz Roman jest dobrej myśli. Wierzy, że odnowione obiekty będą cieszyć oko jeszcze latem, zastrzega jednak, że ze względu na skomplikowany charakter, prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora, termin ich zakończenia może się  nieco przesunąć. Remonty w najczarniejszym scenariuszu powinny zostać zakończone do końca roku. 


fot.Bartłomiej Pacek
Ponad stuletnia kaplica wreszcie doczeka się remontu.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ... - niezalogowany 2018-07-20 19:14:28

    Burmistrz się obudził? Czemu tak późno?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pitro - niezalogowany 2018-07-20 22:17:02

    Najważniejsze że się obudził. Tamten pierdzial w stołek nie jedną kadencję i się nie obudził

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    B - niezalogowany 2018-07-21 09:59:49

    I poprzedni nic nie robił i obecny nic nie robi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama