W pierwszych dniach lutego po raz 43. odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej wyjątkowy „Góralski Karnawał”. Nasz region i zarazem gminę Przeworsk reprezentowała Grupa Obrzędowa „Ujeźniacy” z Ujeznej, a występującym na scenie aktorom przygrywała kapela z Gaci.
W Bukowinie Tatrzańskiej tradycyjne widowiska kolędnicze odgrywały grupy z różnych stron Polski. Podczas imprezy rywalizowano też w konkursie widowiskowego tańca zbójnickiego. Gminę Przeworsk na scenie tamtejszego domu ludowego reprezentowała Grupa Obrzędowa „Ujeźniacy” z Ujeznej, której kierownikiem jest Jan Wilk.
Aktorom akompaniowała kapela z Gaci. Przedstawiciele naszego regionu w swój występ włożyli sporo zaangażowania, co doceniło jury festiwalu. „Ujeźniacy” wywalczyli trzecie miejsce i brązową rozetę. Wyróżnienie otrzymali również tancerze Lucyna Skawina i Marian Węgrzyn.
„Góralski Karnawał” po raz pierwszy zorganizowano w 1973 r. W 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacji promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach, m.in. Rio de Janeiro.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze