Niezwykle podniosłe wydarzenie obchodzono 13 maja w Katolickim Mikołajkowym Przedszkolu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Tego dnia miało miejsce uroczyste poświęcenie placówki, której dewizą jest „powrót do dogmatu benedyktyńskiego”.
W nowo powstałym przedszkolu, prowadzonym przez mniszki benedyktynki, stawia się na wszechstronny rozwój dziecka, ale jednocześnie zwraca uwagę na wysoki poziom edukacji i formacji katolickiej.
Wyjątkowa lokalizacja – w cichym i urokliwym zakątku jarosławskiego opactwa, przestrzeni pełnej zieleni – stanowi jej dodatkowy atut. Przedszkole wystartowało wprawdzie we wrześniu ub. r., ale dopiero teraz miało miejsce jego oficjalne, uroczyste poświęcenie.
Uroczystej[paywall] mszy św. związanej z wydarzeniem przewodniczył biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek z Ukrainy. – Wcieliliście tym przedszkolem w życie piękną ideę wielkiego Polaka św. Jana Pawła II. To miejsce, gdzie od początku wychowania dzieci będą kształtowane na wzór człowieka Bożego – podkreślił.
Placówka powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II, w 100. rocznicę Jego urodzin. Ma być odpowiedzią na Jego słowa: „Nie budujcie mi pomników, zróbcie coś dla ludzi”. Pomysł udało się zrealizowaćdzięki wielkiemu zaangażowaniu matki przeoryszy s. Barbary Dendor oraz ss. benedyktynek.
Inwestycję wsparły pieniądze m.in. z Funduszu Ochrony Środowiska oraz puli konserwatora zabytków. Jak podkreślają siostry – nie byłoby też placówki, gdyby nie dobre serca darczyńców.
Budowa rozpoczęła się w 2015 roku. Same prace remontowo-budowlane pochłonęły sporo. Ponadto trzeba było zakupić wyposażenie sal i wszystkie sprzęty potrzebne do działania przedszkola. Przeprowadzono też prace wokół obiektu, tworząc atrakcyjną przestrzeń dla dzieci. Trud się opłacił.
Obecnie przedszkole sprawuje opiekę nad setką maluchów w wieku od 2,5 do 6 lat. Doczekało się nawet własnego hymnu, będącego jego myślą przewodnią, który skomponował o. Łukasz Buksa.
W uroczystościach związanych z poświęceniem przedszkola uczestniczyli starosta jarosławski Stanisław Kłopot i skarbnik powiatu Agnieszka Mroczka, którzy przekazali na ręce małych podopiecznych artystyczno-kreatywne upominki. Maluchy były bardzo przejęte wydarzeniem i wniosły w nie swój wielki wkład, prezentując specjalnie przygotowany program artystyczny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze