Reklama

Klaster „Z biegiem Sanu do rozwoju” zaczyna działać

25/02/2016 08:15

Regionalny Klaster Ekonomii Społecznej i Innowacji „Z biegiem Sanu do rozwoju”, założony w Jarosławiu, przeszedł już wstępną fazę i zbieranie zainteresowanych instytucji. Teraz rozpoczyna działanie. Na spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się 11 lutego, mówiono już o realizacji projektów.

„Porozumienie Partnerstwa Lokalnego Klastra Ekonomii Społecznej na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu” podpisano 10 września ubiegłego roku w Jarosławiu. Za cel przyjęto inicjowanie i wspieranie wspólnych działań sygnatariuszy służących rozwojowi przedsiębiorczości społecznej oraz[paywall] społecznej odpowiedzialności biznesu na terenie pięciu powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego oraz miasta Przemyśla.

Teraz jako klaster „Z biegiem Sanu do rozwoju” ma być animatorem lokalnych działań oraz wchodzić w obszar ponadlokalny. Na spotkaniu rozpoczynającym działanie klastra, czyli dobrowolnego stowarzyszenia realizującego wspólne zamierzenia, wyłoniono grupy robocze oraz określono zasady współpracy. Głównym założeniem ma być promocja regionu oraz samych członków porozumienia.

Reklama

44 jednostki

Obecnie do klastra należy 44 jednostki. Wśród nich: samorządy Jarosławia, Przemyśla, Radymna i gminy Radymno, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu.

Resztę stanowią głównie jarosławskie stowarzyszenia i instytucje. Wśród nich jest sześć spółdzielni socjalnych. – Trójsektorowa działalność klastra polega na tym, że uczelnie dostarczają nam nowych rozwiązań i nowych technologii, przedsiębiorcy i ekonomia społeczna korzystają z tego wsparcia i pomocy, a my jako samorządy wspieramy poprzez swój potencjał, odpowiednio przygotowaną infrastrukturę. Na tym etapie zbieramy się, by wypracować wspólne pomysły – wyjaśniał burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Co dalej?

Trudno powiedzieć, czy klaster stanie się motorem rozwoju części dorzecza Sanu. Na pewno ma takie możliwości. Podobne powołane do współpracy stowarzyszenie utworzono w Jarosławiu w 2011 r. Nazwano je „Klaster kulturowo-turystyczny Polski Wschodniej im. bł. Jana Pawła II” w skrócie „Klaster JP2”. Był skierowany do samorządów, podmiotów kościelnych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw.

Jego zakres działania miał być szerszy niż klastra „Z biegiem Sanu do rozwoju”. Miał mieć też większy zasięg. Zapowiadano, że może być punktem zwrotnym w rozwoju Jarosławia, podobnie jak przed 400 laty była nim fundacja klasztoru przez Annę Ostrogską. Dzisiaj „Klaster JP2” umarł śmiercią naturalną, ponieważ działalność członków porozumienia skończyła się praktycznie w momencie powołania klastra. 
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama