W minioną sobotę, 23 bm., w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pod patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, odbyła się konferencja „Kobiety Karpat Ukrainie”.
Po uroczystym otwarciu spotkania przez panią poseł Teresę Pamułę oraz prezeskę stowarzyszenia „Kobiety Karpat” Krystynę Wróblewską odczytano list Pierwszej Damy, która zawarła w nim[paywall] słowa podziękowania, wyraziła uznanie i zapewniła wsparcie kobietom, które w tak trudnym czasie były gotowe chwycić za broń i walczyć za ojczyznę.
Przeprosiła w nim również za swoją nieobecność, gdyż planowała osobiście udać się do Przemyśla – miasta, które jak podkreśliła – nadaje się jak żadne inne na tego typu konferencję. Nadmieniła, że to właśnie tu, jak nigdzie indziej, od pierwszego dnia wojny widać ogromne, niegasnące zaangażowanie i świetną organizację w zapewnieniu pomocy uchodźcom.
Następnie, poprzez media społecznościowe, z uczestnikami konferencji połączyła się Ołena Kondraciuk – wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, która, podkreślając siostrzeństwo Polski i Ukrainy, zaznaczyła, jak znakomitą rolę pełnią Polacy, przygarniając wschodnich sąsiadów jak swoich.
Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Kuchciński podkreślił natomiast, jak ogromną rolę od początku wojny odgrywają kobiety. Zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Zauważył, że wszystko zaczyna się na poziomie rodziny i wyraził nadzieję, że te – rozdzielone przez wojnę rodziny – już niebawem będą mogły być znowu razem.
Uczestnicy wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich dotyczył kwestii wsparcia Ukrainy przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, drugi pomocy humanitarnej dla walczących, a trzeci wsparcia uczniów i młodzieży z Ukrainy w polskim systemie oświaty.
Spotkanie zostało zakończone uroczystą mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w intencji pokoju za naszą wschodnią granicą. Przewodniczył jej abp Adam Szal.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze