Reklama

Kolejna podwyżka cen ciepła w Przemyślu

Od 12 sierpnia br. przemyślan, korzystających z ciepła dostarczanego przez MPEC sp. z o.o. w Przemyślu, czeka kolejna już podwyżka cen. Tym razem o prawie 10 procent. Jeszcze nie wiadomo co na to producent ciepła dla nadsańskiego grodu, czyli PGNiG Termika Energetyka Przemyśl. Czy także zwiększy stawkę? Czas pokaże.

W zeszłym roku mieszkańców miasta dotknęła niemal 40-procentowa podwyżka cen za ciepło dostarczane do ich mieszkań. Od 10 marca 2022 r. każdy mieszkaniec Przemyśla korzystający z ciepła wytwarzanego przez spółkę PGNiG Termika Energetyka Przemyśl i dostarczanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Przemyślu musiał przełknąć tę gorzką pigułkę. Nową taryfę ciepła zatwierdził wówczas prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
W Przemyślu, z racji przekazania przez miasto w dzierżawę Ciepłowni Zasanie spółce PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, osobne stawki obowiązują za wytworzenie ciepła i za jego wysłanie do każdego z mieszkań[paywall]. Ciepło wytwarza PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. Ona obecnie jest monopolistą, a spółka miejska – MPEC nie ma żadnego wpływu na te koszty. Ta pierwsza zdecydowała, że cena wytworzenia ciepła od 10 marca ub.r. wzrosła o prawie 64 procent, ale obniżona została cena za zamówioną moc cieplną o ponad 13 procent. Łącznie więc podwyżka wynosiła 39,6 procent.
Swoje ceny ma także MPEC sp. z o.o. Ceny za dostarczenie ciepła do mieszkań. Jeśli wówczas, przed podwyżką, statystyczny mieszkaniec miasta płacił 200 zł, od 10 marca ub.r. płacił ok. 280 zł.

Kiedy mieszkańcy miasta jeszcze nie do końca przyzwyczaił siebie i swoje portfele do większych stawek, przemyska spółka miejska 31 marca br. wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o kolejną podwyżkę cen za ciepło dostarczone. Po przeprowadzonym postępowaniu 28 lipca br. prezes URE zdecydował o nowej taryfie ciepła dla MPEC-u, a to wiąże się z prawie 10-procentową kolejną podwyżką.

Reklama

Ile więcej?

Nowa taryfa będzie obowiązywać od 12 sierpnia br. MPEC Przemyśl sp. z o.o. w Przemyślu poinformował na swojej stronie:

  • „Taryfa dla ciepła wprowadza nowe stawki opłat przesyłowych, których poziom, liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa, jest wyższy w stosunku do dotychczasowych (obowiązujących od 1 października 2022 r. do 11 sierpnia 2023 r.) o 9,30 procent (...).Zarówno nowa taryfa dla ciepła naszego przedsiębiorstwa, jak i wyciąg z taryf wytwórców ciepła, zostaną doręczone wszystkim odbiorcom ciepła początkiem września br. wraz z fakturami za ciepło za miesiąc sierpień br. (...)”.

Z tej informacji wynika także, iż producentów ciepła dla miasta jest obecnie dwóch! Okazuje się, że PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. przekazała Elektrociepłownię Przemyśl spółce PGNiG Termika Energetyka Rozproszona. Spółce z Wrocławia. PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. produkuje ciepło tylko z Ciepłowni Zasanie...

Wiadomo, że obie także wystąpiły do URE o zmianę taryfy opłat za ciepło i obie otrzymały na to zgodę. O ile podwyższą ceny za produkcję ciepła? Nie wiadomo, to niebawem się okaże. Biorąc pod uwagę tylko zmiany narzucone przez MPEC sp. z o.o. w Przemyślu statystyczny mieszkaniec miasta od 12 sierpnia br. przy rachunku rzędu ok. 280 zł, zapłaci więcej o ponad 20 zł.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama