Reklama

Kolejna studnia w Afryce ze zbiórki makulatury

Tym razem z Zambii, z miejscowości Katondwe, dotarła do Przeworska radosna nowina o uruchomieniu kolejnej studni, która została ufundowana dzięki pieniądzom zebranym przez Grupę Charytatywną Akcji Katolickiej w Przeworsku, której przewodzi Ryszard Łuczyk.

Pomysł (i realizacja) narodził się w 2012 r. Wówczas członkowie Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej, działającej przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, przyłączyli się do akcji ,,Makulatura na misję”. Dzięki zbiórce makulatury, która została później sprzedana, sfinansowano budowę pierwszej studni w Afryce, której nadano imię św. Andrzeja Boboli[paywall]. Od tej pory organizatorzy zbiórek pomogli zapewnić pitną wodę kilkunastu tysiącom mieszkańcom Czarnego Lądu. Budowa jednej studni to koszt ok. 4 tys. euro.

W ciągu sześciu lat w sześciu krajach afrykańskich powstały 24 studnie głębinowe.

Reklama

– Nie przestajemy. Aby móc kontynuować passę i zapewnić mieszkańcom Afryki wodę zdatną do picia, cały czas poszukujemy kolejnych firm, szkół czy uczelni, które włączyłyby się w zbiórkę surowców wtórnych. Osoby czy instytucje, które zdecydują się na organizację zbiórki, nie ponoszą żadnych kosztów. Organizacją kontenera recyklingowego zajmujemy się my – powiedział R. Łuczyk.

Szpital bez wody

Kilka dni temu R. Łuczyk otrzymał e-maila z dalekiego Katondwe w Zambii od siostry Krystyny Matusz. Oto jego fragmenty: „(...) Jestem służebniczką starowiejską, pracujacą od prawie 20 lat w szpitalu misyjnym w Katondwe w Zambii. W tym roku byłam na wypoczynku w Polsce i otrzymałam od was pomoc: pieniążki na studnię głębinową, zebrane przez was ze sprzedaży makulatury. Szpital od dawna miał problemy z wodą, co zakłócało prace przy chorych, takie jak operacje chirurgiczne, mycie narzędzi, pranie pościeli chorych czy gotowanie posiłków. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić szpital, łazienki chorych, gdy brakuje wody. Musieliśmy sobie jednak jakoś radzić. Dzięki Wam udało się nam wywiercić studnię głębinową, zakupić i założyć pompę i zbiornik na wodę. W imieniu naszych chorych, pracowników szpitala i sióstr dziękuję za poświęcenie i otwarte serca. W naszej kaplicy szpitalnej modlimy się w cotygodniowej mszy świętej za naszych dobrodziejów i was włączamy do naszej modlitwy”.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pio - niezalogowany 2019-09-23 10:13:12

    Jak to pięknie że są jeszcze tacy ludzie jak Ryszard Łuczyk...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama