Zabytkowy spichlerz w Wybrzeżu to oczko w głowie władz miasta i gminy Dubiecko. Starania o przywrócenie mu dawnej świetności rozpoczęto już dawno, ale nie obyło się bez perturbacji związanych z wyłonieniem wykonawcy prac. Na szczęście problemy udało się opanować. Całkiem niedawno Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich przeprowadzonych na obiekcie.
Z tą inwestycją samorząd Dubiecka mierzy się już dłuższy czas. Władze chcą przywrócić mu dawną świetność i nadać funkcje użytkowe. Pierwszy etap prac obejmował wzmocnienie i izolację fundamentów na całym obwodzie budynku. W kolejnym planowano zrealizować prace remontowo-budowlane, konserwatorskie i wykończeniowe w obiekcie. Rewitalizacja miała też obejmować budowę zewnętrznej klatki schodowej, zakup i montaż windy, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Przetarg na wyłonienie wykonawcy prac zakończył się jednak falstartem, więc zdecydowano zrealizować inwestycję etapami, obejmującymi mniejszy zakres prac. I to był krok w dobrą stronę.
Wyłoniony w przetargu wykonawca z Mirocina przeprowadził prace remontowo-konserwatorskie polegające na renowacji elementów i detali kamiennych, wraz z remontem ceglanych okienek przy fundamencie budynku zabytkowego spichlerza. Ich odbioru pod koniec ubiegłego miesiąca dokonał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, który współfinansował zadanie. „Obiekt z biegiem czasu odzyskuje swój dawny wygląd, a zniszczone i zdegradowane elementy są – staraniem właściciela – sukcesywnie poddawane konserwacji lub niezbędnej wymianie. Po przeprowadzeniu kolejnych prac zabytek będzie dostępny dla mieszkańców oraz turystów” – zapewnia.
Deklaracja ta pokrywa się z tą złożoną jakiś czas temu przez władze miasta i gminy Dubiecko. Chcą one, by obiekt służył społeczności. W przyszłości planowane jest przygotowanie go pod kątem stworzenia punktu gastronomii i miejsca organizacji spotkań. W planach przewidziane są też pokoje z łazienkami. Z wcześniejszych zapowiedzi tamtejszego samorządu wynikało też, że w budynku spichlerza swoją siedzibę mogłoby mieć na przykład koło gospodyń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze