Reklama

Kolejny etap rewitalizacji spichlerza zakończony

Zabytkowy spichlerz w Wybrzeżu to oczko w głowie władz miasta i gminy Dubiecko. Starania o przywrócenie mu dawnej świetności rozpoczęto już dawno, ale nie obyło się bez perturbacji związanych z wyłonieniem wykonawcy prac. Na szczęście problemy udało się opanować. Całkiem niedawno Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich przeprowadzonych na obiekcie.

Z tą inwestycją samorząd Dubiecka mierzy się już dłuższy czas. Władze chcą przywrócić mu dawną świetność i nadać funkcje użytkowe. Pierwszy etap prac obejmował wzmocnienie i izolację fundamentów na całym obwodzie budynku. W kolejnym planowano zrealizować prace remontowo-budowlane, konserwatorskie i wykończeniowe w obiekcie. Rewitalizacja miała też obejmować budowę zewnętrznej klatki schodowej, zakup i montaż windy, budowę podjazdu dla niepełnosprawnych i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Przetarg na wyłonienie wykonawcy prac zakończył się jednak falstartem, więc zdecydowano zrealizować inwestycję etapami, obejmującymi mniejszy zakres prac. I to był krok w dobrą stronę.

Wyłoniony w przetargu wykonawca z Mirocina przeprowadził prace remontowo-konserwatorskie polegające na renowacji elementów i detali kamiennych, wraz z remontem ceglanych okienek przy fundamencie budynku zabytkowego spichlerza. Ich odbioru pod koniec ubiegłego miesiąca dokonał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, który współfinansował zadanie. „Obiekt z biegiem czasu odzyskuje swój dawny wygląd, a zniszczone i zdegradowane elementy są – staraniem właściciela – sukcesywnie poddawane konserwacji lub niezbędnej wymianie. Po przeprowadzeniu kolejnych prac zabytek będzie dostępny dla mieszkańców oraz turystów” – zapewnia.

Reklama

Deklaracja ta pokrywa się z tą złożoną jakiś czas temu przez władze miasta i gminy Dubiecko. Chcą one, by obiekt służył społeczności. W przyszłości planowane jest przygotowanie go pod kątem stworzenia punktu gastronomii i miejsca organizacji spotkań. W planach przewidziane są też pokoje z łazienkami. Z wcześniejszych zapowiedzi tamtejszego samorządu wynikało też, że w budynku spichlerza swoją siedzibę mogłoby mieć na przykład koło gospodyń.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama