Reklama

Kongregacja chce likwidacji opłaty targowej

Przemyska Kongregacja Kupiecka wystąpiła do przewodniczącego rady miasta z pismem o zniesienie opłaty targowej.

Od 1 stycznia br., dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ograny prowadzące targowiska miejskie mają możliwość zlikwidowaniaopłaty targowej. Ustawa zakłada, że gmina może pobierać opłaty lokalne, w tym targowe, ale nie musi. Opłata targowa pobierana jest w dniu sprzedaży od wszystkich handlujących na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Jeśli sprzedający mają rezerwację miejsca, płacą z tego tytułu dodatkową opłatę. Dotychczas gminy zobligowane były do jej poboru[paywall].
Z dniem 1 stycznia br. opłaty zniosło już kilkanaście miast, w tym m.in.: Warszawa, Gdańsk, Tychy, Poznań czy Lublin. Władze tych miast tak wyjaśniły swoje decyzje: „(...) Korzystamy z możliwości, jaką daje nam zmiana ustawy i wraz z nowym rokiem znosimy opłatę targową. Zależy nam na wspieraniu rozwoju lokalnego handlu, a zmniejszenie kosztów działalności handlowej prowadzonej na targowiskach, jarmarkach czy bazarach na pewno takim wsparciem dla naszych kupców będzie. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu liczby kupców i promocji lokalnych produktów. Zmniejszenie obciążenia finansowego jest bardzo istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców, drobnych kupców czy wytwórców, gdyż z uwagi na zbyt duże dla nich koszty często rezygnowali z handlu”.

Miasto analizuje

Wniosek Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej do prezydenta jest na etapie analizy skutków finansowych dla budżetu miasta oraz inkasentów opłaty targowej. – Dopiero po jej przeprowadzeniu będziemy mogli udzielić wiążącej odpowiedzi. Chciałbym jednak przypomnieć, że opłata targowa w niewielkiej części trafia do kasy miasta. Inkasentem opłaty na targowisku „Zielony Rynek”, przy ulicach Wilsona i Kopernika, jest Stowarzyszenie „Czuwaj Wiaro”, a na targowisku znajdującym się na terenie byłego stadionu sportowego przy Sportowej – MKS Polonia. Oba kluby otrzymują 80 procent prowizji osiągniętych wpływów. 20 procent wynagrodzenia prowizyjnego otrzymują inkasenci opłaty na pozostałych targowiskach i są to: spółka PGK (targowisko „Wiata”) oraz Zakłady Sprzętu Oświetleniowego Szpak (plac targowy przy ulicy Sportowej) – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama