Przemyska Kongregacja Kupiecka wystąpiła do przewodniczącego rady miasta z pismem o zniesienie opłaty targowej.
Od 1 stycznia br., dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ograny prowadzące targowiska miejskie mają możliwość zlikwidowaniaopłaty targowej. Ustawa zakłada, że gmina może pobierać opłaty lokalne, w tym targowe, ale nie musi. Opłata targowa pobierana jest w dniu sprzedaży od wszystkich handlujących na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Jeśli sprzedający mają rezerwację miejsca, płacą z tego tytułu dodatkową opłatę. Dotychczas gminy zobligowane były do jej poboru[paywall].
Z dniem 1 stycznia br. opłaty zniosło już kilkanaście miast, w tym m.in.: Warszawa, Gdańsk, Tychy, Poznań czy Lublin. Władze tych miast tak wyjaśniły swoje decyzje: „(...) Korzystamy z możliwości, jaką daje nam zmiana ustawy i wraz z nowym rokiem znosimy opłatę targową. Zależy nam na wspieraniu rozwoju lokalnego handlu, a zmniejszenie kosztów działalności handlowej prowadzonej na targowiskach, jarmarkach czy bazarach na pewno takim wsparciem dla naszych kupców będzie. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu liczby kupców i promocji lokalnych produktów. Zmniejszenie obciążenia finansowego jest bardzo istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców, drobnych kupców czy wytwórców, gdyż z uwagi na zbyt duże dla nich koszty często rezygnowali z handlu”.
Wniosek Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej do prezydenta jest na etapie analizy skutków finansowych dla budżetu miasta oraz inkasentów opłaty targowej. – Dopiero po jej przeprowadzeniu będziemy mogli udzielić wiążącej odpowiedzi. Chciałbym jednak przypomnieć, że opłata targowa w niewielkiej części trafia do kasy miasta. Inkasentem opłaty na targowisku „Zielony Rynek”, przy ulicach Wilsona i Kopernika, jest Stowarzyszenie „Czuwaj Wiaro”, a na targowisku znajdującym się na terenie byłego stadionu sportowego przy Sportowej – MKS Polonia. Oba kluby otrzymują 80 procent prowizji osiągniętych wpływów. 20 procent wynagrodzenia prowizyjnego otrzymują inkasenci opłaty na pozostałych targowiskach i są to: spółka PGK (targowisko „Wiata”) oraz Zakłady Sprzętu Oświetleniowego Szpak (plac targowy przy ulicy Sportowej) – wyjaśnił rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze