Reklama

Koniec deklaracji śmieciowych. Opłaty po nowemu

19/03/2015 12:57

Od 1 kwietnia br. to spółdzielnie mieszkaniowe, a nie, jak dotychczas, właściciele mieszkań mają obowiązek wnoszenia do kas gminnych opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

1 lipca 2013 roku, czyli w dniu wejścia w życie tzw. reformy śmieciowej, obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców i ich składowania spadł na barki samorządów. Wcześniej tym pierwszym zajmowali się właściciele, ewentualnie zarządcy poszczególnych nieruchomości. Zmiana przepisów skutkowała również innym niż dotychczas płaceniem za wspomnianą wyżej czynność. W nowych realiach mieszkańcy musieli składać stosowne deklaracje śmieciowe do swoich gmin, a następnie na ich konta co miesiąc wpłacać obowiązujące stawki za opróżnianie zawartości kubłów.

– Od przyszłego miesiąca sytuacja ulegnie pewnej zmianie – mówi rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk. 

– Znowelizowana przez Sejm ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że obowiązki właściciela nieruchomości w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przejmują spółdzielnie mieszkaniowe. Od 1 kwietnia bieżącego roku opłata śmieciowa będzie uiszczana na rzecz gminy miejskiej Przemyśl przez spółdzielnie i wliczana do opłat eksploatacyjnych – tłumaczy.

Reklama

Nowelizacja przepisów oznacza zniesienie obowiązku składania deklaracji przez mieszkańców.

– Lada dzień spółdzielcy otrzymają od nas szczegółowe wyliczenia odnośnie opłat za gospodarowanie odpadami, które muszą regulować wraz z czynszem – informuje prezes największej w mieście Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Kurosz. – Opracujemy je w oparciu o bazę danych otrzymaną z Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Jeśli w którymś z mieszkań przybyło bądź ubyło lokatorów, jego właściciel powinien nas o tym poinformować – radzi.

Osoby, które dokonały opłat śmieciowych wcześniej, np. za cały rok z góry bezpośrednio w kasie magistratu lub na konto, mają prawo do zwrotu nadpłaty. W tym celu winny wystąpić z pisemnym wnioskiem do prezydenta. Przykładowy wzór pisma w sprawie można znaleźć na stronie internetowej: www.przemysl.pl
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tak sobie pytam. - niezalogowany 2015-03-19 18:41:22

    Czy ta nowelizacja dotyczy wszystkich miast?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama