Od 1 kwietnia br. to spółdzielnie mieszkaniowe, a nie, jak dotychczas, właściciele mieszkań mają obowiązek wnoszenia do kas gminnych opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.
1 lipca 2013 roku, czyli w dniu wejścia w życie tzw. reformy śmieciowej, obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców i ich składowania spadł na barki samorządów. Wcześniej tym pierwszym zajmowali się właściciele, ewentualnie zarządcy poszczególnych nieruchomości. Zmiana przepisów skutkowała również innym niż dotychczas płaceniem za wspomnianą wyżej czynność. W nowych realiach mieszkańcy musieli składać stosowne deklaracje śmieciowe do swoich gmin, a następnie na ich konta co miesiąc wpłacać obowiązujące stawki za opróżnianie zawartości kubłów.
– Od przyszłego miesiąca sytuacja ulegnie pewnej zmianie – mówi rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk.– Znowelizowana przez Sejm ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że obowiązki właściciela nieruchomości w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przejmują spółdzielnie mieszkaniowe. Od 1 kwietnia bieżącego roku opłata śmieciowa będzie uiszczana na rzecz gminy miejskiej Przemyśl przez spółdzielnie i wliczana do opłat eksploatacyjnych – tłumaczy.
Nowelizacja przepisów oznacza zniesienie obowiązku składania deklaracji przez mieszkańców.
– Lada dzień spółdzielcy otrzymają od nas szczegółowe wyliczenia odnośnie opłat za gospodarowanie odpadami, które muszą regulować wraz z czynszem – informuje prezes największej w mieście Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Kurosz. – Opracujemy je w oparciu o bazę danych otrzymaną z Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Jeśli w którymś z mieszkań przybyło bądź ubyło lokatorów, jego właściciel powinien nas o tym poinformować – radzi.
Osoby, które dokonały opłat śmieciowych wcześniej, np. za cały rok z góry bezpośrednio w kasie magistratu lub na konto, mają prawo do zwrotu nadpłaty. W tym celu winny wystąpić z pisemnym wnioskiem do prezydenta. Przykładowy wzór pisma w sprawie można znaleźć na stronie internetowej: www.przemysl.plTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy ta nowelizacja dotyczy wszystkich miast?
Czy ta nowelizacja dotyczy wszystkich miast?