Przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego radny Bartłomiej Barczak (Regia Civitas) i radny Andrzej Berestecki (PiS) uważają, że podczas internetowego głosowania nad projektami Budżetu Obywatelskiego 2021 mogło dojść do nieprawidłowości. Dlatego nie podpisali protokołu końcowego, zatwierdzającego zwycięskie pomysły. To sprawiło, że nie mogło dojść do ogłoszenia oficjalnych wyników. Mimo to na stronie przemyskiego magistratu wyniki się pojawiły.
Każdy z mieszkańców miasta mógł wybrać po jednym projekcie w każdej z trzech kategorii: budowa i modernizacja infrastruktury miejskiej, budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej oraz działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. I zagłosować na niego. Raz. Mógł to uczynić na dwa sposoby: tradycyjnie, na kartach do głosowania oraz drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.przemysl.pl.
Głosowanie rozpoczęło się 22 września br. i trwało do północy 11 października br. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy oddali rekordową liczbę głosów, których zliczenie trwało dość długo[paywall].
14 października br. miała się odbyć konferencja prasowa, podczas której miało dojść do oficjalnego ogłoszenia wyników. Najpierw o g. 11, potem o g. 14. Niestety, w obu terminach zostały odwołane. Dlaczego? Zabrakło akceptacji wyników głosowania przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego. Mimo to, jeszcze tego samego dnia wieczorem, niezgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla (punkt III z podpunktami – „Weryfikacja zgłoszonych propozycji” oraz punkt V z podpunktami – „Ustalanie wyników głosowania” – przyp. aut.), bez akceptacji owej komisji, wyniki zostały zamieszczone na stronie przemyskiego magistratu.
Zapytaliśmy, na jakiej podstawie prawnej zostało to zrobione.– 14 października nie opublikowaliśmy wyników głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2021. Jak jasno zaznaczyliśmy w informacji, którą wówczas opublikowaliśmy na stronie, w tym dniu zgodnie z harmonogramem miały zostać one ogłoszone. Pomimo tego, że pracownikom przemyskiego magistratu udało się zakończyć prace związane z liczeniem i weryfikacją oddanych głosów, zabrakło akceptacji wyników głosowania przez Komisję do spraw Budżetu Obywatelskiego. W owym wpisie podkreśliliśmy również, że zgodnie z regulaminem wyniki muszą zostać zaakceptowane przez większość członków komisji. Niestety, nie udało się zebrać wymaganej liczby jej członków, aby zakończyć ostatecznie prace i umożliwić mi ogłoszenie oficjalnych wyników. Zaplanowane oficjalne ogłoszenie nie mogło się więc z oczywistych względów odbyć. Ogłosiliśmy, że jestem w posiadaniu wyników, które dopiero będą przedmiotem prac komisji. Jednak z uwagi na to, że wiedzieliśmy, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta forma aktywności i partycypacji obywatelskiej w naszym mieście, podjąłem decyzję o podaniu do publicznej wiadomości wyniku prac liczenia i weryfikacji głosów dokonanych przez urzędników – przy czym – z pełną stanowczością w owym wpisie zaznaczyliśmy, że aby wyniki nabrały formalnej ważności, wymagają akceptacji komisji – powiedział prezydent Wojciech Bakun.
– Wyniki przyniesione zostały na jakiejś kartce, niewyraźnie napisane ołówkiem. Jeden z radnych poprosił, aby przesunąć obrady komisji, bo ta sytuacja jest żenująca. Dodał, że ma podejrzenia co do uczciwości głosowania internetowego. Że dochodzą go głosy, że ktoś z jednego komputera głosował kilkadziesiąt razy, a to jest niezgodne z regulaminem. Do mnie także takowe głosy dochodziły. Zapytałem, dlaczego jako przewodniczący komisji nie dostałem przez dwa dni wyników głosowania. Postanowiliśmy przesunąć obrady komisji. Potem się okazało, że mimo to na miejskiej stronie pojawiły się wyniki. Było to niezgodne z prawem – wyjaśnił radny B. Barczak.
Wspomnianym przez B. Barczaka radnym był A. Berestecki. – Cały czas zastanawiamy się nad zgłoszeniem sprawy do prokuratury. Mimo kilku próśb o przesłanie mi wyników głosowania zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej, nie dostałem ich. Nie podpisałem więc protokołu, bo niby na jakiej podstawie. Z mediów dowiedziałem się, że w środę, 14 października, zwołana została konferencja prasowa, aby owe wyniki oficjalnie ogłosić. Włosy stanęły mi dęba. Przecież to komisja rekomenduje zwycięskie projekty prezydentowi, a tego nie zrobiliśmy, więc jak można było ogłaszać wyniki? – zastanawia się radny Prawa i Sprawiedliwości. – Powiedziałem do kierownika Biura Prezydenta Miasta, że podczas finalnych obrad komisji na stole powinny być wyłożone wszystkie karty do głosowania, jak również do wglądu głosowanie elektroniczne. Zażądałem adresów IP komputerów, z których wysyłane były głosy. Bo dochodziły do mnie informacje o nadużyciach. Że z jednego laptopa, z którym niektórzy biegali po blokach, oddano setki głosów – dodał.
Niestety, A. Berestecki nie otrzyma adresów IP komputerów, których żądał. – Zgodnie z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych (RODO) osoba, która oddawała głos w formie elektronicznej, wyrażała zgodę na przetwarzanie danych wpisywanych przez nią do formularza elektronicznego. W określonym celu, czyli przygotowania wyników budżetu obywatelskiego. Dane wymagane w formularzu elektronicznym zostały określone regulaminem budżetu obywatelskiego, w którym nie ma wzmianki o tym, że podczas głosowania pobierane są adresy IP osób głosujących. Stąd też pobieranie takich adresów mieszkańców w obecnej sytuacji byłoby działaniem bezprawnym. Jeżeli stosowne zapisy znajdą się w regulaminie, adresy IP będą pobierane – wyjaśnił prezydent W. Bakun.
– To bzdura. Jak mogą mówić, że aplikacja nie pobiera adresów IP! Każdy średniej klasy informatyk w kilka sekund to zdobędzie. To jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że podczas głosowania internetowego mogło dojść do nieprawidłowości – zripostował A. Berestecki.
Do tej pory nie doszło do finalnego posiedzenia Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, a co za tym idzie do oficjalnego ogłoszenia wyników głosowania mieszkańców miasta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pisiory jak zwykle mącą i niszczą , byle tylko dowalić Bakunowi....
Jak to nie dostali wyników elektronicznych ? To po co ta komisja?
Bakun w tamtym roku ukradł pieniądze Orlikowi i teraz też pcha ręce do społecznych pieniędzy. Won do NehrybkibPanie Bakun A pan Świeży proszę wrócić cement sprzedawać.
Ten pan sam siebie niszczy. Naprawdę nikt mu nie musi 'pomagać'
Jest PiS, jest Regia - jest burdel.Dziękuję za uwagę
Ty z tej prokuratury tak szybko nie wyjdziesz Grzesiu ...
Ten półgłówek z Regii jest przewodniczącym, a drugi z PiSu to pewnie zastępca. To zwyczajnie nie miało prawa się udać !Brawa dla gazety, poziom artykułu kolejny raz osiągnął maksimum w skali żenady
Ci dwaj panowie uważają że budżet obywatelski należy przeznaczyć na remont lub budowę jakiegoś kościoła.wszak tam potrzeby wielkie i nie skończone.
Ale dlaczego? Bo projekty Barczaka i Kamińskiego nie przeszły?
Drodzy obywatele i obywatelki! Siedziałem cicho bo i sytuacja wesoła nie była, a i roboty było dużo. To chodziłem na zakupy, to na spacer, to na zbiory, to tu, to tam... Obserwowałem, myślałem i znów obserwowałem. Przez ten czas zajadałem się małżami, którymi w tym roku obficie obdarzyło w naszej pięknej rzece, jadłem pokrzywy, mirabelki, mniszek lekarski. Jednym słowem żyłem w zgodzie z naturą. Wam wszystkim to radzę, tylko w ten sposób nabierzecie odporności na te wszystkie paskudztwa krążące po naszym mieście. Uważam, iż smog jest najbardziej niebezpieczny. Od jakiegoś już czasu nie używam ognia, przerzuciłem się na elektryczność. Tak jak za młodu sklecam dwie żyletki z zapałkami i gotuję wodę, a na niej zupę, herbatę i te małże spod tarasu. Z całego serca walczę o piękny dobry świat, taki który będzie w końcu godzien nosić kogoś takiego jak ja!Ostatnio odkryłem jeszcze jeden specjał, mianowicie kasztany które zbieram co wieczór z trawników wzdłuż wybrzeża JPII. Nie zawsze są smaczne, ale zawierają dużo protein i witamin, wszystkim serdecznie polecam!
Poziom dziennikarstwa w tej gazecie sięgnął już dna.Brawo
Thank you so much for this. I was into this issue and tired to tinker around to check if its possible but couldnt get it done. Now that i have se https://vidmate.onl/ en the way you did it, thanks guyswithregards
normalnie nie zdążyli poprawić głosowania internetowego i szlag ich trafił ,że ktoś pokazał prawdziwe wyniki....to nie te wybory...... ...brakowało babć z kółka różańcowego panie radny .....a może parę bełtów za mało postawi;liście ..i was olali ...popytajcie swoich koalicjantów jak to się robi....
Wszystkie potrzeby kościołów zostały już dawno zaspokojone z pieniędzy publicznych. Co jeszcze...?
To po co komisja ? Wiec nie ma co opowiadac jak to cos komus i na co.kto komu maci czynie maci. Komisja to komisja,bezwzglednie powinna wszystko miec do wgladu i sporzadzony protokol powinna podpisac. Koniec i kropka.
Pisiory jak zwykle mącą i niszczą , byle tylko dowalić Bakunowi....
Jak to nie dostali wyników elektronicznych ? To po co ta komisja?
Bakun w tamtym roku ukradł pieniądze Orlikowi i teraz też pcha ręce do społecznych pieniędzy. Won do NehrybkibPanie Bakun A pan Świeży proszę wrócić cement sprzedawać.