Prezydent RP Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Nowelizacja ustawy obejmuje dwie znaczące zmiany. Pierwsza dotyczy zniesienia obowiązującego ograniczenia czasowego pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej (obecnie może ona być pełniona maksymalnie przez okres 12 lat). Ma to umożliwić utrzymanie w służbie wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, a tym samym przyczynić się do podniesienia zdolności bojowych jednostek. Ponadto wejście w życie ustawy pozwoli na uzyskanie przez wspomnianych żołnierzy prawa do emerytury, która przysługuje po 15 latach służby wojskowej. Zniesienie ograniczenia czasowego pełnienia kontraktowej zawodowej służby wojskowej wiązało się będzie także z możliwością uzyskania prawa do odprawy mieszkaniowej, która przysługuje żołnierzom, którzy nabyli prawo do emerytury. Zmiana przepisów stwarza również możliwość żołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby wojskowej, o ponowne ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Druga z wprowadzonych zmian do dotyczy uprawnień ministra obrony narodowej. Dzięki niej szef resortu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyznaczyć żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, bez mianowania go na wyższy stopień wojskowy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Witam! Dlaczego WKL nie desygnowały do zawodowej służby wojskowej specjalistów ze szkółek wojskowych? Sam służyłem jako podoficer w jednostkach POW i mam pewną wiedzę nt. uzbrojenia.Chyba tak wyszkolonych ludzi powinno się brać od razu
Pokorni to coś dla was.
Witam! Dlaczego WKL nie desygnowały do zawodowej służby wojskowej specjalistów ze szkółek wojskowych? Sam służyłem jako podoficer w jednostkach POW i mam pewną wiedzę nt. uzbrojenia.Chyba tak wyszkolonych ludzi powinno się brać od razu