Krok po kroku ziszcza się marzenie władz Fredropola o stworzeniu gminy uzdrowiskowo-zdrojowej. Kilka dni temu wójt gminy Mariusz Śnieżek ogłosił przetarg na budowę nowej szkoły oraz zatwierdził projekt funkcjonalno-użytkowy sanatorium.
Jak już informowaliśmy, władze gminy zdecydowały się na ciekawy ruch. Budynek, w którym przez lata funkcjonowała szkoła podstawowa, zdecydowały się przeznaczyć na zakład przyrodoleczniczy. Inaczej mówiąc zakład rehabilitacji leczniczej lub po prostu sanatorium. Takowy musi funkcjonować w każdym ośrodku uzdrowiskowym. Jak choćby w niedalekim Iwoniczu-Zdroju czy Rymanowie-Zdroju.
– Realizujemy plan krok po kroku. Mamy już gotowy i zagospodarowany odwiert z wodą leczniczą. Jednocześnie realizujemy kolejne punkty, które finalnie dadzą nam uprawnienia do bycia gminą uzdrowiskowo-zdrojową. Teraz najważniejszą kwestią jest powstanie zakładu przyrodoleczniczego, czyli popularnego sanatorium. Jak już wspominałem, nie powstanie w tym celu nowy budynek, a zaadaptowany i zmodernizowany zostanie ten, w którym funkcjonowała szkoła podstawowa
Reklama
– wyjaśnił wójt M. Śnieżek[paywall].

Wizualizacja nowej szkoły we Fredropolu. Fot. UG Fredropol
– Zaoszczędzimy czas. Znacznie szybciej wybudujemy nową szkołę. Taki mamy plan. Mamy także gotowy program funkcjonalno-użytkowy przyszłego sanatorium oraz wizualizacje. Niedawno go zatwierdziłem. Dobudowane zostanie jedno piętro, a całe wnętrze zmieni się nie do poznania. Zakład na początek będzie dysponować około 60 miejscami noclegowymi z bardzo szeroką gamą gabinetów leczniczo-rehabilitacyjnych. Plusem jest to, że bezpośrednio do obiektu przylegać będzie kompleks basenowy, którego budowa już trwa
Reklama
– dodał.
17 maja br. ogłoszony został przetarg na budowę nowej szkoły podstawowej we Fredropolu. Władze gminy mają nadzieję, że 1 września 2025 r. zabrzmi w niej pierwszy dzwonek.
– Na przełomie maja i czerwca ogłosimy kolejny przetarg, tym razem na przebudowę i adaptację byłego budynku szkoły na potrzeby sanatorium
– z nadzieją w głosie powiedział wójt M. Śnieżek.
Nie niknie zainteresowanie firm z zewnątrz terenami wokół przyszłego uzdrowiska.
– Nie chcemy, aby ktoś kupował kota w worku. Chcemy najpierw wyznaczyć tak zwane strefy uzdrowiskowe, a równocześnie stworzyć plany zagospodarowania przestrzennego. Wiem, że uruchomione zostały już środki z KPO dla gmin na tworzenie takich planów. Będziemy wnioskować, by móc wybrać zewnętrznego wykonawcę, który jak najszybciej to zrobi
Reklama
– podsumował wójt gminy Fredropol.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze