Reklama

Kto fałszował podpisy mieszkańców?

29/04/2015 10:10

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu próbuje ustalić, kto sfałszował podpisy na kartach do głosowania w sprawie propozycji do budżetu obywatelskiego. Ujawniono ponad 1200 takich przypadków. Podrabiano dane osobowe głównie starszych mieszkańców miasta.

Ubiegłoroczne głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego 2015, drugie takie w historii miejscowego samorządu, cieszyło się rekordowym zainteresowaniem. Wypełniono ponad 21 tysięcy kart, czyli dwukrotnie więcej niż w 2013 roku. Pod osąd poddano 20 spośród 30 projektów przedstawionych przez przemyślan (10 odrzuconych nie spełniało wymagań formalnych określonych w regulaminie). Do realizacji zakwalifikowano 6 zadań z największym poparciem. Łączny koszt to 1,5 miliona złotych. Wygrały pomysły związane z poprawą bazy sportowo-rekreacyjnej przy placówkach edukacyjnych. Podsumowując wyniki głosowania, przedstawiciele władz miasta nie kryli oburzenia próbami manipulacji.

– Ewidentnie niektóre głosy były sfałszowane – powiedział wówczas Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla. – Nasz urzędnik weryfikujący oddane głosy znalazł 2 swoje głosy: 1 autentyczny, drugi z pewnością nie przez niego oddany. Pewne podejrzenia mieliśmy także do innych kart wrzuconych do urny. Obecnie prawnicy analizują, czy doszło do popełnienia przestępstwa. Bardzo możliwe, że zgłosimy sprawę do prokuratury – stwierdził podczas wrześniowej konferencji prasowej.


fot.zbiory własne
Urzędnicy nie wykluczają, że w tym roku tradycyjna forma głosowania zostanie zastąpiona przez elektroniczną.

Reklama

W trakcie analizy wyszło na jaw, że skala fałszerstwa jest znacznie większa niż pierwotnie zakładano. Po medialnych doniesieniach śledczy sami zainteresowali się tematem.

– Niezależnie od tego my również zawiadomiliśmy ich o swoich ustaleniach i podejrzeniach – informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. – Czekamy na rezultaty prowadzonych działań – dodaje.

Śledztwo trwa i jest dopiero na początkowym etapie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podrabiano dane osobowe głównie starszych mieszkańców.

Reklama

– Trzeba przesłuchać osoby, których podpisy widnieją na zakwestionowanych kartach – wyjaśnia prokurator Jacek Staszczak, szef Prokuratury Rejonowej w Przemyślu. – Tym zajmuje się specjalna, policyjna grupa – precyzuje.

Śledczy prowadzą również czynności dotyczące niedopełnienia obowiązków przez pracowników magistratu.

– Musimy wyjaśnić, dlaczego nie zawiadomili nas o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zaraz jak tylko powzięli informacje na ten temat – słyszymy od prokuratora J. Staszczaka. – Ostatecznie uczynili to, ale dopiero po fakcie, kiedy sami z urzędu wszczęliśmy czynności – kończy.

Reklama

Urzędnicy nie wykluczają, że tegoroczne głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego zostanie przeprowadzone wyłącznie w formie elektronicznej, a nie tradycyjnej – papierowej. Taka forma nie tylko usprawni liczenie głosów, ale i ograniczy możliwość fałszerstw.

Projekty zakwalifikowane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2015:

nowoczesna placówka publiczna dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – wizytówką miasta (SOSW nr 1), poprawa warunków edukacyjnych dzieci i młodzieży niesłyszącej, uczącej się w SOSW nr 2,  budowa szkolnego placu zabaw z siłownią oraz ścianką wspinaczkową na świeżym powietrzu przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, plac zabaw dla dzieci oraz wymiana ogrodzenia w Przedszkolu nr 16, modernizacja krytej pływalni w Przemyślu, boisko wielofunkcyjne – „Mini Orlik” przy SP nr 1.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2015-04-29 16:13:10

    >próbuje ustalić< Dobre sobie.Nic nie ustali!Nawet jak dostaną ekspertyzę stwierdzającą, że przerobiono i podrobiono podpisy to i tak umorzą stwierdzając, że nie dopatrzono się w opinii eksperta faktu sfałszowania dokumentów.Niezawisły i niezależny od niczego Sąd, odrzucając zażalenie na taką hucpę - stwierdzi, że nie było żadnego fałszerstwa ani oszustwa bo to czy tamto.Gdybym takiej sprawiedliwości nie doświadczył na własnej skórze w życiu bym nie uwierzył, że takie cuda mogą się dziać w normalnym podobno kraju, tu w Przemyślu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    se7en - niezalogowany 2015-04-29 18:27:06

    Budżet "obywatelski" - prostytucja gwarantowana!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości