Reklama

Kto ma rację, prezes PSM czy minister?

16/04/2015 12:45

Na łamach ŻP pisaliśmy o kontrowersjach dotyczących regulaminu pobierania opłat za ciepło przez Przemyska Spółdzielnie Mieszkaniowa.

Jeden z mieszkańców Przemyśla, mając wątpliwości co do wysokości dopłaty za CO, jakiej zażądała od niego spółdzielnia, skontaktował się z biegłym sądowym, a ten – po analizie dokumentów – zakwestionował zgodność regulaminu PSM z prawem. Prezes spółdzielni argumentował, że spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegają pod ustawę Prawo energetyczne. Teraz głos w sprawie zabrał Departament Energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

W odpowiedzi parafowanej przez zastępcę dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Edwarda Słomę czytamy: „Zgodnie z przepisami art. 45a ww. ustawy – Prawo energetyczne ciężar odpowiedzialności za prawidłowość rozliczania i gospodarowania ciepłem w budynkach wielolokalowych został ustanowiony na właścicielach lub zarządcach tych budynków, rozumianych jako odbiorcy, stosownie do art. 3 pkt 13 tej ustawy, będących jednocześnie stronami umów z przedsiębiorstwami energetycznymi o sprzedaż, dostarczanie i odbiór ciepła”. W sentencji pisma wyraźnie jest też napisane: „[...] Regulamin (..) powinien być zgodny z zapisami art. 45 a ww. ustawy”. Czy zatem od 4 lat mieszkańcy bloków, będących pod zarządem PSM, płacą za centralne ogrzewanie według regulaminu, który stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem?

Reklama

Przypomnijmy: biegły sądowy, audytor i doradca energetyczny z Białegostoku Mariusz Pietraszko przytacza 10 punktów, w których wspomniany regulamin mija się z literą prawa (czytaj obok).

Rodzi się zatem pytanie, czy jeśli regulamin PSM jest niezgodny z prawem, to pieniądze spółdzielców zostały zebrane bezprawnie? Jak to możliwe, że przez tyle lat nikt rzetelnie nie sprawdził zgodności uchwał spółdzielczej rady z obowiązującym prawem?

Prezes PSM odpowiada

– Przypominam, że w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zatwierdzony został w 2000 roku „Regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania”, który powstał w oparciu o obowiązujące prawo i był wynikiem analizy podobnych regulaminów tworzonych na świecie już od kilkudziesięciu lat. Zawarte tam uregulowania spełniają oczekiwania członków, natomiast wszelkie ich uwagi i zastrzeżenia są szczegółowo analizowane i w uzasadnionych przypadkach wprowadzane w życie. Spółdzielnia zgodnie z tym regulaminem dzieli koszty zakupionej energii na wszystkich użytkowników, a rozliczenia tego dokonują na rzecz spółdzielni dwie największe na świecie firmy: Techem i Ista. Jeszcze raz podkreślam, że regulamin obowiązujący w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest zgodny zarówno z literą prawa, jak również z cytowanym w piśmie Departamentu Energetyki artykułem 45a Prawa energetycznego. Chciałbym również poinformować, że taki regulamin jest dostępny na stronie internetowej Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej: www.psm70.exxl.pl/. Każdy członek może się z nim także zapoznać w biurze spółdzielni – komentuje sprawę prezes PSM w Przemyślu Zbigniew Kurosz.

Reklama

10 kontrowersyjnych punktów:

1.  Nie wszystkie budynki rozliczane są osobno, a tak winno być zgodnie z ustawą.

2.  Podział kosztów stałych i zmiennych powinien być przeprowadzony na podstawie faktur oraz wyliczeń strat mocy grzewczej, a nie jak w regulaminie PSM: 50/50 lub 60/40 w budynkach wyposażonych w elektroniczne podzielniki ciepła.

3.  Współczynniki korekcyjne używane przez spółdzielnie nie spełniają funkcji zamierzonej przez ustawodawcę. Błędy w wyliczaniu opłat za ich pomocą mogą sięgać nawet 40 proc.

Reklama

4.  Współczynniki korekcyjne muszą być stosowane do każdego lokalu w bryle budynku. PSM zaś nie stosuje tychże w wypadku lokali użytkowych i lokali „na użytek własny”.

5.  Dla mieszkań nieopomiarowanych wartość szacowana nie może być traktowana jak kara za brak podzielnika. Dodatkowo wartość ryczałtowa nie może przekraczać maksymalnego szacowania według europejskiego stowarzyszenia E.V.V.E. PSM dla mieszkań nieopomiarowanych nalicza zaś opłatę wg maksymalnego zużycia na metr kwadratowy powierzchni użytkowej w danym budynku.

Reklama

6.  To samo co w punkcie piątym tyczy się sytuacji, gdy z winy mieszkańca nie odczytano wskaźnika na podzielniku. PSM stosuje tu analogiczną zasadę naliczania wg maksymalnego zużycia.

7.  W lokalach użytkowych niewyposażonych w indywidualne liczniki ciepła opłaty nie odzwierciedlają faktycznie poniesionych kosztów.

8.  Spółdzielnia rozlicza swoje zasoby lokalowe bez dodatkowych opłat, wg powierzchni.

9.  Ustalane wysokości opłat ryczałtowych traktowane są jak kara.

10. Brak też możliwości rozliczania c.o. lokali innymi metodami niż te narzucone przez SM.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2015-04-16 15:56:45

    >Prezes spółdzielni argumentował, że spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegają pod ustawę Prawo energetyczne.<Pan prezes widocznie nie umie czytać ze zrozumieneim tekstów  w języku polskim.Może trzeba mu przypomnieć:"...Art. 1 1. Ustawa określa zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii, w tym ciepła...2. Celem ustawy jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii... oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii..."No i koniecznie Pan prezes winien poprosić kogoś aby mu wytłumaczył znaczenie zapisów art. 45a ust. 1-12 tej ustawy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ocochodzi - niezalogowany 2015-04-18 18:37:21

    biegłym sądowym , czyli imię i nazwisko - proszę podać ! biegłym sądowym jest się w sprawie wyznaczonej przez sąd, nie przez mieszkańca spółdzielni mieszkaniowej. Osoba wpisana na listę biegłych nie może posługiwać się tytułem biegłego w sprawach innych. Prezes Sądu Okręgowego znając nazwisko biegłego będzie mógł   taką osobę przywołać do porządku, nawet skreślić z listy.Osoba , która nie zna swoich kompetencji nie powinna być biegłym sądowym.           

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Chomas - niezalogowany 2015-04-21 11:26:27

    Dlaczego blok P. Kurosza jako jeden z pierwszych został ocieplony? Dlaczego w klatce prezesa Kurosza jest piękny komin wentylacyjny a w innych nie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama