Reklama

Kultowe miejsca w Przemyślu: Sklep ogrodniczy Flora przy Łukasińskiego

18/02/2016 12:06

Są takie miejsca na mapie Przemyśla, do których wracamy z rozrzewnieniem. Na pozór błahe i bardzo zwyczajne. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić mapę miasta. Jednym z takich kultowych adresów jest bez wątpienia ogrodnik przy Łukasińskiego. Przez lata był jednym z niewielu podobnych punktów w mieście, a dla wielu przemyślan wciąż pozostaje pierwszym, naturalnym skojarzeniem ze słowami „sklep ogrodniczy".

– Budynek jest, jaki był, ale zmieniło się zapotrzebowanie, asortyment  i klienci – opowiada pani Irena, jedna ze współwłaścicielek. – Kiedyś polegaliśmy głównie na rolnikach, na wsiach nie było takich sklepów, przyjeżdżali do nas nawet z Birczy. Później, kiedy po wsiach zaczęło powstawać coraz więcej podobnych punktów, rolnicy przestali do nas przyjeżdżać. Zostali nam działkowcy i ci, którzy mają przydomowe ogródki, a więc handel bardziej detaliczny, ale za to przychodzili czasem zwyczajnie pogadać, poradzić się. Przez te lata chyba zdobyliśmy ich zaufanie, bo niektórzy przychodzą do nas jak do apteki, pokazują listki roślin, płatki kwiatów, gałązki iglaków, proszą o diagnozę i odpowiedni preparat. To bardzo miłe... To znaczy, że doceniają naszą pracę.

Na razie działamy

Jak zgodnie mówią właściciele, obecnie najlepiej sprzedają się nasiona traw, drobne środki ochrony roślin i ziemia do kwiatów. Ciekawostką jest, że nadal można tam nabyć kosę, a nawet sierp. – Kosy to tak mniej więcej 4 rocznie schodzą, choć czasem trzeba klientowi pomóc nałożyć ostrze na trzonek, wytłumaczyć, jak się ostrzy, a jak klepie, niewielu dziś potrafi się kosą posługiwać, bo wszyscy mają kosiarki. A sierpy to już bardzo rzadko ludzie biorą, jeden, czasem dwa rocznie uda się sprzedać, ale jakby kto pytał, to są! – mówi pani Irena.

Co będzie dalej z „Florą”? Czas pokaże, my jesteśmy coraz starsi i klienci są coraz starsi, zainteresowanie ogrodnictwem słabnie, za to coraz więcej jest konkurencji... Ale na razie jesteśmy, żyjemy, działamy! Ten sklep to w końcu spory kawałek naszego życia – dodaje na koniec pan Marian.

Reklama

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli na mapie miejscowości, w której mieszkacie, jest miejsce zasługujące według Was na miano klimatycznego, budzące Wasze pozytywne emocje. Miejsce owiane historią, trwające od lat w tym samym miejscu, budzące wiele wspomnień, napiszcie do nas (portal@zycie.pl). Wszystko jedno, czy to mała kawiarenka, sklepik, zegarmistrz czy fryzjerka parająca się swą pracą od lat, chętnie opowiemy o nim na łamach naszego nowego cyklu: Kultowe miejsca.




Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-02-18 17:55:36

    Jest to  pomysł ,  który wielokrotnie Redakcji "ŻP' PODSUWAŁEM . Coś  z gatunku  "wspomnień " , Wszystko wokół  tak szybko się  zmienia , a człowiek jako istota rozumna / przynajmniej  niektórzy/ , potrzebuje   chwili  refleksji  , wspomnień  . Powrotu do tego  , co kiedyś znał . Z czym mu się okolica   lub miasto kojarzy .  tak , dobry pomysł , tylko kontynuować .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pozdrawiam z Kmieci - niezalogowany 2016-02-18 23:34:44

    To prawda, żaden inny personel sklepu o tym profilu (nawet ten zza płotu, o różnych Casto i Mrówkach nawet nie wspominając) nie ma takiej wiedzy i fachowej porady co Państwo prowadzący Florę. Poza tym to bardzo mili ludzie i mam nadzieję, że jeszcze przez długie lata będą prowadzić ten sklep, a ja każdej wiosny właśnie tam będę wpadał po 25 kilo Azofoski i Eco Dermę na rozpoczęcie sezonu :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    krysia - niezalogowany 2016-02-21 19:13:00

    sama korzystałam z obsługi sklepu....miła i fachowa obsługa...Fajnie ze dalej sklep istnieje.i oby jak najdłużej..służył mieszkańcom:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama