Reklama

Kwesty na cmentarzach w regionie. Znów byliśmy hojni

06/11/2017 19:00

Na ratowanie starych grobowców oraz pomoc potrzebującym kwestowano na cmentarzach w naszym regionie. Uzbierano kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W Przemyślu, jak co roku, największą zbiórkę organizowało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W kweście wzięli udział: prezydent i wiceprezydenci miasta, posłowie, radni, artyści i dziennikarze, pracownicy urzędów i instytucji kultury, młodzież, nauczyciele oraz przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji – w sumie 297 wolontariuszy[paywall]. Do puszek trafiło 24 465,15 zł. Zostaną one przeznaczone na renowację nagrobków Ferdynanda i Stanisława Majerskich. Pierwszy z nich był artystą rzeźbiarzem. W Przemyślu w 1867 roku założył pracownię artystyczno-rzeźbiarską i kamieniarską, w której było zatrudnionych ok. 50 osób, co czyniło ją jedną z największych w regionie. Zakład tworzył głównie elementy świątyń i nagrobki. Pracowania mieściła się przy ulicy Słowackiego 44 i to z niej pochodzi większość zachowanych na cmentarzu nagrobków.

Syn Ferdynanda, Stanisław (1872 – 1926), był inżynierem architektem. Jego dziełem jest szereg budowli wzniesionych w Przemyślu na przełomie XIX i XX wieku. Według jego projektu powstał m.in. w 1911 roku kościół na Błoniu oraz synagoga na ul. Słowackiego. Brał on także czynny udział w pracach nad restauracją katedry obrządku łacińskiego i wieży katedralnej przeprowadzonych w pierwszych latach XX w.

Reklama

Zbierano także fundusze na renowację nagrobka Józefa Zagórskiego (1851 – 1905), który w 1885 r. został komendantem Miejskiej Straży Ogniowej. Do tej kwesty włączyli się strażacy i ratownicy medyczni.

Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich zebrało 5 710 zł na prace na starym cmentarzu w Mościskach, gdzie wyremontowany zostanie XIX-wieczny grobowiec rodziny Szalbotów.

 

POWIAT PRZEMYSKI

TPPiR było również organizatorem kwest na cmentarzach w: Krzywczy, Birczy i Żurawicy.

W Krzywczy uzbierano 3 465,15 zł, które zostaną przeznaczone na renowację nagrobka hrabiny Karoliny z Humnickich Dembińskiej, zmarłej w 1860 r. właścicielki Ruszelczyc.

Reklama

Przed Cmentarzem Komunalnym w Żurawicy kwestowano na dokończenie prac przy pomniku poświęconym żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej. Do puszek trafiło 2 050 zł.

W Birczy zebrano 2 938,72 zł, które zostaną przeznaczone na restaurację nagrobków Marceliny i Kajetana Lisowskich. Rodzina ta była w XIX w. jedną z najbardziej liczących się w Birczy, a ich nagrobek należy do najstarszych i najpiękniejszych w starej części cmentarza.

 

DLA UBOGICH

Na schronisko dla bezdomnych kwestowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Do puszek trafiło 8 718,50 zł. – To wystarczy na trzy tygodnie utrzymania schroniska. Koszt dziennego utrzymania jednej osoby to 25,33 zł – mówi prezes Towarzystwa Henryk Hass.

Reklama

 

LUBACZÓW

W Lubaczowie Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej kwestowało na pomnik gen. Stanisława Dąbka z okazji przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Do puszek trafiło 6 565,45 zł.


fot.Paweł Bugira


fot.Tomasz Mielnik
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama