Na ratowanie starych grobowców oraz pomoc potrzebującym kwestowano na cmentarzach w naszym regionie. Uzbierano kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W Przemyślu, jak co roku, największą zbiórkę organizowało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. W kweście wzięli udział: prezydent i wiceprezydenci miasta, posłowie, radni, artyści i dziennikarze, pracownicy urzędów i instytucji kultury, młodzież, nauczyciele oraz przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji – w sumie 297 wolontariuszy[paywall]. Do puszek trafiło 24 465,15 zł. Zostaną one przeznaczone na renowację nagrobków Ferdynanda i Stanisława Majerskich. Pierwszy z nich był artystą rzeźbiarzem. W Przemyślu w 1867 roku założył pracownię artystyczno-rzeźbiarską i kamieniarską, w której było zatrudnionych ok. 50 osób, co czyniło ją jedną z największych w regionie. Zakład tworzył głównie elementy świątyń i nagrobki. Pracowania mieściła się przy ulicy Słowackiego 44 i to z niej pochodzi większość zachowanych na cmentarzu nagrobków.
Syn Ferdynanda, Stanisław (1872 – 1926), był inżynierem architektem. Jego dziełem jest szereg budowli wzniesionych w Przemyślu na przełomie XIX i XX wieku. Według jego projektu powstał m.in. w 1911 roku kościół na Błoniu oraz synagoga na ul. Słowackiego. Brał on także czynny udział w pracach nad restauracją katedry obrządku łacińskiego i wieży katedralnej przeprowadzonych w pierwszych latach XX w.
Zbierano także fundusze na renowację nagrobka Józefa Zagórskiego (1851 – 1905), który w 1885 r. został komendantem Miejskiej Straży Ogniowej. Do tej kwesty włączyli się strażacy i ratownicy medyczni.
Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich zebrało 5 710 zł na prace na starym cmentarzu w Mościskach, gdzie wyremontowany zostanie XIX-wieczny grobowiec rodziny Szalbotów.
POWIAT PRZEMYSKI
TPPiR było również organizatorem kwest na cmentarzach w: Krzywczy, Birczy i Żurawicy.
W Krzywczy uzbierano 3 465,15 zł, które zostaną przeznaczone na renowację nagrobka hrabiny Karoliny z Humnickich Dembińskiej, zmarłej w 1860 r. właścicielki Ruszelczyc.
Przed Cmentarzem Komunalnym w Żurawicy kwestowano na dokończenie prac przy pomniku poświęconym żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej. Do puszek trafiło 2 050 zł.
W Birczy zebrano 2 938,72 zł, które zostaną przeznaczone na restaurację nagrobków Marceliny i Kajetana Lisowskich. Rodzina ta była w XIX w. jedną z najbardziej liczących się w Birczy, a ich nagrobek należy do najstarszych i najpiękniejszych w starej części cmentarza.
DLA UBOGICH
Na schronisko dla bezdomnych kwestowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Do puszek trafiło 8 718,50 zł. – To wystarczy na trzy tygodnie utrzymania schroniska. Koszt dziennego utrzymania jednej osoby to 25,33 zł – mówi prezes Towarzystwa Henryk Hass.
LUBACZÓW
W Lubaczowie Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej kwestowało na pomnik gen. Stanisława Dąbka z okazji przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Do puszek trafiło 6 565,45 zł.


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze