Reklama

Makarty wróciły do sali eklektycznej jarosławskiego muzeum

03/01/2022 08:54

Jeśli koniec roku – to informacja o zakończeniu renowacji mebli w jarosławskim muzeum. Taka praktyka weszła w krew władzom placówki i tej nowej tradycji stało się zadość także w tym roku. Do ekspozycji Kamienicy Orsettich po kilkumiesięcznej przerwie wracają XIX-wieczne meble w stylu Makart.

O tym, że komplet, na który składają się stół, kanapa, dwa fotele, cztery krzesła, konsola z lustrem, taboret oraz sekretarzyk, zostały oddane do renowacji, informowaliśmy wiosną tego roku.

Po kilkumiesięcznej przerwie jedenastoelementowy zestaw wrócił na wystawę stałą[paywall] Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a dokładniej do saloniku eklektycznego. Jest to przestrzeń, w której ukazywane jest życie elit miejskich Jarosławia, aspirujących do wiedeńskiego stylu życia i gromadzących meble, obrazy i rzemiosło artystyczne wzorujące się na wiedeńskich modach lub pochodzące ze stolicy cesarstwa.

Warto przy tym dodać, że bejcowane na czarno, bogato zdobione masą perłową, inkrustowane mosiężnymi żyłkami i dekorowane geometrycznymi detalami snycerskimi meble świetnie pasują do tego założenia – robią wielkie (zwłaszcza po renowacji) wrażenie dziś, a musiały robić jeszcze większe w czasach swojej „młodości”.

Należy także odnotować, że komplet był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał pilnej interwencji, a przeprowadzenie prac renowacyjnych było możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama