Jeśli koniec roku – to informacja o zakończeniu renowacji mebli w jarosławskim muzeum. Taka praktyka weszła w krew władzom placówki i tej nowej tradycji stało się zadość także w tym roku. Do ekspozycji Kamienicy Orsettich po kilkumiesięcznej przerwie wracają XIX-wieczne meble w stylu Makart.
O tym, że komplet, na który składają się stół, kanapa, dwa fotele, cztery krzesła, konsola z lustrem, taboret oraz sekretarzyk, zostały oddane do renowacji, informowaliśmy wiosną tego roku.
Po kilkumiesięcznej przerwie jedenastoelementowy zestaw wrócił na wystawę stałą[paywall] Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a dokładniej do saloniku eklektycznego. Jest to przestrzeń, w której ukazywane jest życie elit miejskich Jarosławia, aspirujących do wiedeńskiego stylu życia i gromadzących meble, obrazy i rzemiosło artystyczne wzorujące się na wiedeńskich modach lub pochodzące ze stolicy cesarstwa.
Warto przy tym dodać, że bejcowane na czarno, bogato zdobione masą perłową, inkrustowane mosiężnymi żyłkami i dekorowane geometrycznymi detalami snycerskimi meble świetnie pasują do tego założenia – robią wielkie (zwłaszcza po renowacji) wrażenie dziś, a musiały robić jeszcze większe w czasach swojej „młodości”.
Należy także odnotować, że komplet był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał pilnej interwencji, a przeprowadzenie prac renowacyjnych było możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze