Reklama

Mała Amal (Nadzieja). Z jaką misją przybył niecodzienny gość? [WIDEO]

19/05/2022 18:42

Wszystko zaczęło się na dworcu kolejowym, przez który w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przewinęło się około miliona ukraińskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci.

Kilka minut po dwunastej na peronie czwartym pojawiła się Mała Amal, trzyipółmetrowa marionetka. Wyszła na powitanie kolejnych uchodźców, którzy przyjechali pociągiem z Odessy.
Fotoreporterzy, kamery, policjanci, Straż Ochrony Kolei – z boku mogło to wyglądać na przyjazd kogoś bardzo ważnego. I tak też było, gdyż Amal (co po arabsku znaczy nadzieja) jest symbolem dzieci cierpiących z powodu wojny, między innymi takich, które przyjechały pociągiem z Odessy i takich, które na dworcu z matkami czekały na pociąg w nieznane.

Jak również tych, które teraz w Ukrainie ukrywają się w piwnicach zbombardowanych domów.

Reklama

Wędrowny happening

Little Amal to projekt „The Walk, Amal’s trans-European journey” (Spacer, transeuropejska podróż Amal). W ubiegłym roku odwiedziła Turcję, Grecję, Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Belgię i Wielką Brytanię (trasa liczyła ponad 8 tysięcy kilometrów).




Inspiracją do powstania Małej Amal był spektakl o obozowisku uchodźców i migrantów w okolicach Calais w Francji, wystawiony przez Good Chance Theatre (Teatr Dobrej Szansy) między innymi na londyńskim West Endzie, a bohaterką była dziewięcioletnia syryjska dziewczynka, która podejmuje samotną wędrówkę po całej Europie, aby odnaleźć swoją matkę, z którą rozdzieliła ją wojna.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na przemyskim dworcu takich historii z zagubionymi dziećmi przydarzyło się kilkadziesiąt, o czym opowiadają wolontariusze, którzy pomagali je odnaleźć. Dobrze więc, że[paywall] Mała Amel tu zawitała.


fot.Jacek Szwic
Amal wita przyjeżdżających z Odessy.

Reklama

Spacer

Z peronu czwartego Mała Amal przeszła do dworcowego holu, gdzie podziwiała zabytkowy wystrój wnętrza, a tymczasem przed dworcem czekał już spory tłum dzieciaków machających balonikami i chorągiewkami, który następnie odprowadził Amal na plac Niepodległości, a potem na rynek Starego Miasta.

Tam na wyjątkowego gościa czekał już prezydent Wojciech Bakun, król Kazimierz i tłum przemyślan (nie tylko najmłodszych). Na koniec wizyty w Przemyślu Amal odwiedziła uchodźców w ośrodku humanitarnym w dawnej hali Tesco, przy ulicy Lwowskiej, gdzie rozdała dzieciom soki, musy owocowe i słodycze.



Reklama

Na specjalne zaproszenie

Amal została zaproszona do Polski przez instytucje kultury i organizacje humanitarne, przy wsparciu prezydentów miast Lublina, Krakowa i Przemyśla, urzędów miast, Ambasady Ukrainy w Polsce i Konsulatu Ukrainy w Lublinie.

Wśród partnerów, osób i instytucji wspierających wydarzenie są: Ambasada Ukrainy w Polsce, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Warsztaty Kultury w Lublinie, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Opera Krakowska, Teatr KTO w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Instytut Polska – Ukraina, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Centrum Pomocy Humanitarnej w starej hali Tesco w Przemyślu, Fundacja Choose Love, The Shapiro Foundation, Fundacja Folkowisko i Fundacja PepsiCo.

Reklama





JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama