Reklama

MDK stuknęło 65 lat! [ZDJĘCIA]

23/11/2016 12:00

Przez mury budynku przy św. Józefa 6 przewinęły się całe rzesze przemyślan. W ubiegły piątek, 18 listopada, właśnie tu świętowano obchody 65. rocznicy powstania Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. Obchody trwały 3 dni. Licznie zgromadzeni goście mogli podziwiać prace i występy utalentowanej młodzieży, obejrzeć zmagania pingpongistów oraz międzypokoleniowy szachowy turniej byłych i obecnych wychowanków. Była też okazja do wspomnień.

Historia  Młodzieżowego Domu Kultury sięga 1946 roku. Wtedy Powiatowy Urząd Repatriacyjny przekazał budynek harcerzom. Ci niemałym nakładem pracy wyremontowali go i przystosowali zdewastowany przez wojenną zawieruchę obiekt do celów kulturalnych i oświatowych. Tym oto sposobem w 1949 roku zaczął działać tu Dom Harcerza, w którym przygotowywano[paywall] przyszłe kadry instruktorskie do prowadzenia drużyn harcerskich. Na przełomie 1951 i 1952 roku Dom przeszedł w ręce ówczesnego Ministerstwa Oświaty, a już w 1955 roku funkcjonowało w nim 29 kół zainteresowań, do których uczęszczało 800 osób. Później, już pod zmienioną nazwą, ośrodek wciąż poszerzał swoją ofertę, były więc prowadzone zajęcia językowe, filatelistyczne, taneczne, teatralne, muzyczne, sportowe, m.in., kajakowe, i techniczne. Działała tu także orkiestra rozrywkowa oraz młodzieżowy klub „Feniks”.

Profesjonaliści z pasją

Obecnie MDK także cieszy się sympatią dzieci i zaufaniem rodziców. Dziś prowadzonych jest tam aż 40 różnych sekcji... Poza tradycyjnymi – muzycznymi, plastycznymi i sportowymi – działają tu także sekcje: wolontariatu, medialne, językowe, literackie, ikonograficzne, programowania i grafiki komputerowej. Placówka, poza działalnością dydaktyczną, ma istotny wkład w życie kulturalne i społeczne miasta, współorganizując liczne imprezy i wydarzenia o charakterze artystycznym, charytatywnym i sportowym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie doskonała kadra złożona z profesjonalistów z pasją, dla których wdrażanie dzieci i młodzieży w świat kultury to coś więcej niż praca, to misja. Czwartkowe uroczystości były doskonałą okazją do podziękowania byłym i obecnym pracownikom za ich wysiłek i twórczą pracę. W ramach tychże dyrektor placówki, za pośrednictwem naczelnika wydziału edukacji Elżbiety Tarnawskiej, wręczył całej kadrze pamiątkowe medale.

Reklama

– Na przestrzeni 65 lat zmieniało się niemal wszystko. Dyrektorzy, pracownicy, uczniowie, metody i formy pracy. Niezmienny pozostał jednak cel działalności, jakim jest pokazywanie piękna otaczającej nas kultury i odkrywanie prawdziwych talentów wśród najmłodszych mieszkańców Przemyśla – podsumował dyrektor MDK Stanisław Karszyń.

Choć MDK osiągnął już wiek emerytalny, wciąż jest pełen pomysłów i planów na przyszłość. Tak trzymać!

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Uczestnik zajęć MDK. - niezalogowany 2016-11-26 15:25:42

    Szkoda, że nie ma słowa o tym jak sytuacja wygląda naprawdę. Brak sprzętu, finansowania wyjazdów, utrudnianie zajęć, gierki, szykany, mnóstwo stresu - to jest rzeczywistość tej placówki od momentu objęcia jej przez obecnego dyrektora. Tego typu imprezy kojarzą się z malowaniem trawy na przyjazd I sekretarza. Z zewnątrz pięknie, w środku gnije. Wszystko co jeszcze dobrego ostało się w tej placówce, to zasługa zaangażowanych opiekunów (stawiających czoło wrogiej dyrekcji), rodziców(pomagających finansowo - bez tego to wszystko by się rozpadło)  i samych uczniów. dyrektor mógłby przynajmniej nie przeszkadzać, niestety wiemy, że o pomocy mowy już nie ma.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    seniorka - niezalogowany 2016-12-03 10:58:34

    Dyrektora Pocieja wspominam....i te cosobotnie imprezy, łza się w oku kręci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama