Niebawem władze miasta podejmą kolejną próbę – ogłaszając przetarg – zrealizowania pierwszego etapu inwestycji pod nazwą „Ekologicznie i komfortowo – zmieniamy transport miejski w Przemyślu”. Chodzi m.in. o zakup elektrobusów i autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG) oraz budowę stanowisk ich ładowania.
Już pod koniec października 2021 r. miasto otrzymało 35 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Polski Ład” na dwa projekty. Pierwszy to modernizacja taboru miejskiej komunikacji, drugi – modernizacja oświetlenia ulicznego.
W ramach pierwszego miasto miało wzbogacić tabor MZK sp. z o.o. w Przemyślu łącznie o[paywall] 12 nowoczesnych autobusów – osiem 12-metrowych elektrobusów i cztery zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG).
Dodatkowo miała powstać cała infrastruktura, czyli: wymiana stacji trafo na spełniającą warunki jednoczesnych doładowań na zajezdni, budowa ośmiu stanowisk ładowania wolnego 40 kilowatów z zadaszeniem fotowoltaicznym, monitoringiem, budowa dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów, podniesienie wydajności ładowania sprężarki metanu oraz wymiana dystrybutora wraz z magazynkiem CNG.
W sierpniu 2022 r. władze miasta ogłosiły przetarg, który został „podzielony” na dwie części.
Pierwsza dotyczyła zakupu elektrobusów i ich całego wyposażenia. Pojazdy mają być ładowane zarówno za pomocą systemu wolnego, jak i szybkiego ładowania. Na ich oprzyrządowanie miały się złożyć także: ogrzewanie, klimatyzacja, system monitoringu, zliczania pasażerów oraz dynamicznej informacji pasażerskiej.
Druga część to zakup pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Łącznie miasto zarezerwowało na ten cel 33 mln 333 tys. zł. Na zakup 8 elektrobusów miasto chciało wówczas przeznaczyć 26 mln 445 tys. zł.
Po otwarciu jedynej oferty przez komisję przetargową miny były nietęgie. Owym rodzynkiem była spółka Evo Bus Polska z Wolicy (to przedstawiciel Mercedesa), a kwota zaoferowana przez nią to... 42 mln 904 tys. 324 zł. Różnica wynosiła dokładnie 16 mln 459 tys. 323 zł 93 gr.
Do drugiej części przetargu, czyli zakupu i wyposażenia wraz z całą infrastrukturą autobusów na CNG, nie wpłynęła żadna oferta. Na to tzw. zadanie częściowe nr 2 miasto ma zarezerwowane 6 mln 888 tys. zł.
Wówczas przetarg został unieważniony. Niebawem władze miasta podejmą drugą próbę. Kwota zarezerwowana na ten cel się nie zmieniła. To wciąż 33 mln 333 tys. zł, ale zmieniły się ilościowe proporcje.
W ramach projektu tabor MZK sp. z o.o. w Przemyślu ma zasilić nie 12 nowoczesnych autobusów (osiem 12-metrowych elektrobusów i cztery zasilane sprężonym gazem ziemnym), a 9. Sześć z nich to elektrobusy, trzy – zasilane sprężonym gazem ziemnym.
Wybudowanych zostanie nie osiem, a sześć stanowisk wolnego ładowania pojazdów. Zamiast dwóch stanowisk ładowania z pantografu 300 kilowatów powstanie jedno. Być może to ograniczenie pozwoli wreszcie wyłonić dostawcę nowych środków transportu miejskiego w Przemyślu.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (19 maja br.) radni zdecydowali o umieszczeniu w miejskim budżecie na br. kwoty 3 mln 333 tys. zł jako wkładu własnego na realizację tego przedsięwzięcia. To z kolei ma sprawić, że w 2024 r. „uruchomione” zostaną wspomniane pieniądze z rządowego programu „Polski Ład”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze