Reklama

Miasto po tąpnięciu

28/10/2018 17:00

W Jarosławiu prawdziwe tąpnięcie. PiS przegrało wybory. Nie tylko nie zrzuciło ze stołka burmistrza, ale i straciło większość w radzie. Triumfatorem jest Waldemar Paluch. Dla niego kolejne 5 lat to czas prawdziwej próby. Wymówki się skończyły, rządzić może samodzielnie, a zrzucania odpowiedzialności za porażki na „złą” radę już nie będzie.

O tym, że piastujący urząd burmistrza Waldemar Paluch będzie mocnym kandydatem, wiadomo było nie od dziś. Na ostatniej prostej przed wyborami nikt nie odważyłby się jednak wskazać go na jednoznacznego faworyta, niektórzy sugerowali, że wszyscy trzej kandydaci idą łeb w łeb. Scenariusza, jaki napisali wyborcy, nie spodziewał się jednak nikt, a tak dobrego wyniku zarówno w wyścigu zarówno o fotel burmistrza, jak i w wyborach do rady miasta W. Paluch nie mógł sobie nawet wymarzyć[paywall] . 

PR to nie wszystko

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni fenomen wyniku Palucha i jego ponadpartyjnej koalicji. 4 lata jego rządów to okres solidny, ale chyba nie wybitny. W pozyskiwaniu środków zewnętrznych burmistrz i jego ekipa byli skuteczni, ale poprzednika nie zdystansowali. Flagowe inwestycje, takie jak remont MOK czy miejskiego parku, szły jak po grudzie. Na plus jego rządów można zaliczyć chyba rozrost budżetu i wzrost wydatków na infrastrukturę – choć i tu można by dyskutować i przerzucać się liczbami. Strzałem w dziesiątkę W. Palucha był z całą pewnością budżet obywatelski, a siłą dobry kontakt z mieszkańcami. W kuluarach o burmistrzu mówiło się, że ma dobry PR i że to jego największy atut. Coś w tym jest, bo burmistrzowi dość skutecznie udało się obarczyć radę winą za kilka niepowodzeń. Mniej lub bardziej zgrabnie wywijał się też od ataków – nie zaszkodziła mu sprawa rzekomych nieprawidłowości w straży miejskiej, MOK i w MOSiR, fiasko lokalizacji w mieście zakładów produkcyjnych ogólnopolskiego giganta czy perturbacje z tworzeniem siatki szkół. Jednak wyjaśnienie tak dobrego wyniku wyborczego samą propagandą byłoby karkołomne. PiS do walki o Jarosław rzuciło wszystkie siły. Lokalni działacze co rusz zwoływali konferencje prasowe, posłanka PiS wbijała szpilki burmistrzowi nawet podczas uroczystej sesji rady miasta wieńczącej  kadencję, a region odwiedziła cała plejada ministrów i wiceministrów z wicepremierem Gowinem i premierem Morawieckim na czele, zachwalając Bogdana Wołoszyna.

Reklama

Dobre zmiany?

Niewykluczone, że na sukces obozu W. Palucha najmocniej zapracowali radni... PiS. Wojna totalna z burmistrzem, wielogodzinne sesje rady miasta, na których kwestionowano najdrobniejsze detale uchwał, mogły znużyć mieszkańców, a niekiedy nawet skompromitować radnych. Potwierdzać to mogą przetasowania w składzie rady. Nie ma już w niej: M. Muzyczki, J. Hołuba czy E. Zabłockiej, czyli tych radnych, którzy burmistrza atakowali najbardziej zaciekle. Spośród tych, których stanowisko względem ratusza było najbardziej utwardzone, został chyba tylko M. Walter. Pozostali radni, którzy zdobyli mandat z ramienia PiS, jak np. A. Lotycz,  W. Duszyński czy B. Łanowy, albo w spory z Paluchem się nie angażowali, albo jeśli stali w wyraźnej kontrze wobec jego działań, jak np. P. Kozak i A. Makarska, nie posuwali się do ostrzejszych ataków, albo jak Wanda Czerwiec mają zupełnie czystą kartę.

Zieloni

Wiele znaków zapytania stoi przy nowej większości w radzie miasta. Najbardziej zaprawionym w bojach samorządowcem w barwach koalicji Palucha jest W. Strzępek. Pozostała dwójka radnych z jako takim doświadczeniem, czyli S. Łąka i A. Wywrót, w poprzedniej kadencji do najaktywniejszych nie należeli. Nowe twarze w radzie pochodzą z różnych środowisk i różnorakim doświadczeniem się legitymują. Większość dała się poznać przy działaniu na rzecz mniejszych wspólnot, np. rad dzielnic, ale jak wypadną na tle „starych wyg” z PiS-u, nie sposób przewidzieć. Najbliższe 5 lat będzie niewątpliwie ciekawe i z całą pewnością zweryfikuje W. Palucha, zwłaszcza że przed nim nie tylko utrzymanie dotychczasowego tempa i kierunku, ale także zmierzenie się z demonami poprzedniej kadencji, a i kilka trudnych wyzwań, takich jak lokalizacja nowego mostu na Sanie czy kolejny etap reformy szkolnictwa.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    FotografzYasła - niezalogowany 2018-10-28 18:20:18

    Waldi trzymaj się. Pokaż jak można niespier... rządzenia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    szkodnik - niezalogowany 2018-10-28 20:39:17

    Taki bastion pis-u... UPS!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Barbara - niezalogowany 2018-10-28 22:20:58

    Brawo Jarosław. Tak trzymać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama