Reklama

Miasto przestanie łupić przedsiębiorców

12/03/2020 19:33

Ciąg dalszy problemu, który opisaliśmy w artykule Płać na czas albo zwijaj interes. Prezydent wystąpił z projektem uchwały o odstąpieniu od dochodzenia rekompensat od przedsiębiorców. Obecnie nawet za jeden dzień zwłoki muszą płacić 170 zł.


fot.Paweł Bugira
Zdaniem Zbigniewa Kurzywilka naliczanie takich rekompensat przez władze Przemyśla jest działaniem nieprzychylnym wobec przedsiębiorców płacących podatki w mieście. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Potrzebna do tego jest decyzja radnych.

29 stycznia opisaliśmy historię Zbigniewa Kurzywilka, przemyskiego przedsiębiorcy, który prowadzi sklep osiedlowy na terenie należącym do gminy miejskiej. W piątek, 10 stycznia, mijał termin zapłacenia faktury za dzierżawę. Przelew wyszedł w poniedziałek, 13 stycznia. Spóźnienie wynosiło więc 1 dzień roboczy. 10 dni później otrzymał wezwanie do zapłaty 170,34 zł jako „rekompensaty za koszty odzyskiwania należności”. Po tym artykule także inni przedsiębiorcy sygnalizowali podobne sytuacje.

Reklama

Przedsiębiorca tłumaczył, że opóźnienie wynika m.in. z tego, że[paywall] klienci coraz częściej płacą kartami płatniczymi, a na jego konto pieniądze te wpływają głównie w poniedziałek i wtorek, i wtedy można realizować firmowe płatności.

13 tys. zł w 2019 r.

Z. Kurzywilk opisał problem w pismach, które skierował do przewodniczącej rady miejskiej i przewodniczących wszystkich klubów w radzie. Apelował o ludzkie podejście do przedsiębiorców. Tematem zainteresował się Maciej Kamiński (PiS). W odpowiedzi na jego interpelację prezydent poinformował, że w 2019 r. miasto otrzymało z tytułu rekompensat od 57 przedsiębiorców 13 tys. 262 zł, a w bieżącym roku – 3 tys. 141 zł od 16 przedsiębiorców.

Reklama

Przedstawiciele urzędu miejskiego twierdzili z kolei, że naliczanie takich kar wymuszają przepisy. Ustawa zakłada, że rekompensata za koszty odzyskiwania należności – zależnie od wysokości długu – stanowi równowartość 40, 70, a nawet 100 euro, a wierzycielowi przysługuje od dłużnika rekompensata. Nie ma w niej natomiast mowy, że jest ona obligatoryjna.

Władze Przemyśla stały jednak na stanowisku, że ustawa o finansach publicznych oraz orzeczenia regionalnych izb obrachunkowych dyscyplinują samorządy do egzekwowania tej należności.

Reklama

Prawo daje jednak możliwość niedochodzenia wspomnianej rekompensaty. Potrzebna jest do tego uchwała rady miejskiej. „(...) dochodzenie małych kwotowo należności może okazać się nieracjonalne, w szczególności w sytuacji, gdy koszty postępowania przekraczają dochodzone kwoty” – napisał w uzasadnieniu do projektu uchwały Wojciech Bakun. „W przypadku niewielkich kwot należności rekompensata za kilkudniowe opóźnienie w płatnościach jest nieadekwatna do proporcjonalnych strat. W takich przypadkach odsetki od nieterminowej wpłaty mogą wynieść kilka groszy, a rekompensata, w zależności od aktualnego kursu euro, nawet powyżej 170 zł” – zaznaczył prezydent.

Projektem uchwały radni zajmą się na najbliższej sesji, w poniedziałek, 16 marca.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Olii - niezalogowany 2020-03-12 21:33:19

    Ponoć zachamowal to Kamiński? Tylko jeden jest radny w mieście?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Morawiec - niezalogowany 2020-03-13 00:17:35

    Miasto może przestanie, ale państwo PiS nigdy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przedsiębiorca - niezalogowany 2020-03-13 08:35:59

    Trudno nazywać stosowanie prawa przez samorząd (prezydenta i jego służby) jako łupienie przedsiębiorców. A może wielcy znawcy prawa gospodarczego, w tym radny Kamiński zastanowią się kto wprowadził takie rozwiązania prawne, oraz to kto w ubiegłym roku zmienił zasady pobierania tych kosztów nawet do 100 euro??? I w jakim celu te rozwiązania wprowadzono. ??? Rozwiązania te wprowadził PIS po grożbą odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Fajnie jest wprowadzać rozwiązania w formacji politycznej, a później udawać wielkiego obrońcę przedsiębiorców. trochę wiedzy i samokrytyki państwo radni z PIS.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości