Reklama

Międzypokoleniowe spotkanie w bibliotece

Obrzędowości wielkanocnej poświęcone było kwietniowe spotkanie w Bibliotece Publicznej w Kańczudze, adresowane do młodszych i starszych mieszkańców miejscowości, którego głównym punktem była prelekcja Katarzyny Ignas, etnograf z Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy zatytułowana „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek”.

Wydarzenie zgromadziło głównie młodzież z klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze oraz seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Lipniku. Za sprawą powieści etnograf K. Ignas uczestnicy wgłębili się w tajniki wielkanocnych tradycji i obyczajów, które na przestrzeni wieków towarzyszyły mieszkańcom regionu w okresie od Środy Popielcowej aż do Zielonych Świątek, czyli od postnego żuru, poprzez przygotowywanie palm czy malowanie pisanek, aż po majowe przystrajanie domów zielonymi gałązkami. Młodszemu pokoleniu wiele z nich jest obecnie mało znanych, a przedstawiciele seniorów mogli przy okazji spotkania sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać niektóre z ich. Był czas na zadawanie pytań i szukanie różnic regionalnych oraz zmian, jakie zaszły w tym względzie na przestrzeni lat. Całość dopełniła wystawa, na której zaprezentowano pisanki wykonane techniką skrobaną, wykonane przez miejscowe artystki – Małgorzatę Podolak, Marię Szumierz i Lucynę Magryś. Wystawę będzie oglądać w bibliotece do końca maja.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/05/2025 11:13
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama