Obrzędowości wielkanocnej poświęcone było kwietniowe spotkanie w Bibliotece Publicznej w Kańczudze, adresowane do młodszych i starszych mieszkańców miejscowości, którego głównym punktem była prelekcja Katarzyny Ignas, etnograf z Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy zatytułowana „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek”.
Wydarzenie zgromadziło głównie młodzież z klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze oraz seniorów z Dziennego Domu „Senior+” w Lipniku. Za sprawą powieści etnograf K. Ignas uczestnicy wgłębili się w tajniki wielkanocnych tradycji i obyczajów, które na przestrzeni wieków towarzyszyły mieszkańcom regionu w okresie od Środy Popielcowej aż do Zielonych Świątek, czyli od postnego żuru, poprzez przygotowywanie palm czy malowanie pisanek, aż po majowe przystrajanie domów zielonymi gałązkami. Młodszemu pokoleniu wiele z nich jest obecnie mało znanych, a przedstawiciele seniorów mogli przy okazji spotkania sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać niektóre z ich. Był czas na zadawanie pytań i szukanie różnic regionalnych oraz zmian, jakie zaszły w tym względzie na przestrzeni lat. Całość dopełniła wystawa, na której zaprezentowano pisanki wykonane techniką skrobaną, wykonane przez miejscowe artystki – Małgorzatę Podolak, Marię Szumierz i Lucynę Magryś. Wystawę będzie oglądać w bibliotece do końca maja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze