Materiał przygotowany dla prasy.
Pomimo, że od powodzi jaka nawiedziła południowo-zachodnią część Polski minął już miesiąc, to wciąż wielu ludzi odczuwa jej katastrofalne skutki. Zniszczone przez żywioł domy, mieszkania, miejsca pracy, utracony dorobek tysięcy ludzi a przy tym zachwiane poczucie bezpieczeństwa, bezradność i niepewność jutra wciąż domagają się konkretnych działań i form wsparcia. Tragiczne konsekwencje powodzi z jakimi wciąż borykają się poszkodowani, niosą konieczność długofalowej pomocy, którą podejmuje Caritas w Polsce w tym także Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wieloletnie doświadczenie tej kościelnej organizacji w organizowaniu wsparcia w tego typu sytuacjach, staje się nieocenione i kluczowe także i teraz.
Zasadniczo, w pierwszym etapie udzielanego wsparcia, różnego rodzaju organizacje, w tym także Caritas oraz prywatni ludzie koncentrowali się na doraźnych działaniach pomocowych, których celem było dostarczeniu najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc ta miała w pierwszych chwilach uratować życie, złagodzić cierpienie i zadbać o godność człowieka.O szczegółach tego wsparcia można było przeczytać w Tygodniku z 2 i 10 październik br. Podsumowując miniony okres, warto podkreślić, że Caritas przekazała powodzianom ponad 1600 ton pomocy humanitarnej na łączną kwotę7,5 mln złotych.
Podejmowane aktualnie przez agendę Caritas przedsięwzięcia, koncentrują się zasadniczo na umożliwieniu powodzianom jak najsprawniejszego odremontowania zniszczonego mienia.Będzie to możliwe, także dzięki przeprowadzonej końcem września ogólnopolskiej kweście oraz wpłatom indywidualnym i biznesowym. Łącznie do tej pory Caritas w Polsce zebrała 75 mln złotych, które przeznaczone zostaną na pomoc długofalową.
W najbliższym czasie, do osób poszkodowanych przez kataklizm trafi pomoc finansowa w wysokości 18 mln złotych. Środki będą przekazane poprzez 3000 kart przedpłaconych o wartości 6000 zł każda. Pieniądze powodzianie będą mogli przeznaczyć na zakup potrzebnych rzeczy.Procesem przyznawania takich kart zajmą się komisje, w każdej z sześciu Caritas diecezjalnych, które ucierpiały w powodzi: świdnickiej, opolskiej, legnickiej, bielsko-żywieckiej, wrocławskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Szczególną grupą docelową tej pomocy będą osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne, rodziny z osobami z niepełnosprawnością, migranci oraz osoby samodzielnie wychowujące dzieci.
Następnie, do powodzian trafi bezpośrednio 22 mln złotych. Będzie to wsparcie skierowane do gospodarstw domowych w kolejnych miesiącach. Beneficjentami tej pomocy będą osoby dotknięte powodzią, które nie są w stanie radzić sobie z wysokimi kosztami bieżących prac remontowych i energii w okresie zimowym. W trzecim etapie przeprowadzona zostanie kolejna analiza potrzeb, na podstawie której podjęta będzie decyzja o wydatkowaniu pozostałych środków. Doświadczenia jednoznacznie pokazują, jak w tego typu sytuacjach ważna jest długofalowa obecność i szczególne wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Najbardziej dotknięte powodzią zostały tereny diecezji opolskiej i świdnickiej.
Priorytetową rolę w pomocy odgrywa także wsparcie psychospołeczne. Dlatego w ramach sieci Caritas planowane są działania wzmacniające zarówno grupy jak i osoby potrzebujące wsparcia indywidualnego. W ramach tego komponentu organizowane będą systematyczne spotkania oraz różnego rodzaju akcje (mikołajki dla dzieci, turnusy wytchnieniowe, spotkania świąteczne, itp.). Ponieważ misją Caritas jest towarzyszenie osobom w kryzysie, w następnych miesiącach, na terenach powodziowych planowane jest także rozbudowanie struktury lokalnego kapitału społecznego, zwłaszcza wolontariatu. Celem tych działań jest systematyczne i wielomiesięczne wsparcie poszkodowanych po tej tragedii.
W te pilne zadania wpisują się także działania Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Na bieżąco, w uruchomionych na naszym terenie punktach zbiórek, wciąż gromadzone są różnego rodzaju produkty i koordynowane transporty.W minionym tygodniu, pracownicy naszej Caritas odebrali dary, m.in. z Adamówki, Chałupek Dębniańskich, Łańcuta i Medyki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, lokalnych samorządów, przedsiębiorców, pracowników i wolontariuszy, do mieszkańców m.in. diecezji świdnickiej (w okolice Kłodzka), z przemyskiej Caritas dostarczono już 14 tirów z pomocą humanitarną. W zorganizowanych transportach znalazły się m.in.:żywność z długim terminem przydatności, woda pitna, agregaty prądotwórcze, osuszacze, pralki, kuchenki, żelazka, środki czystości, łopaty, mopy czy środki higieny osobistej.Świadczona pomoc będzie nadal możliwa dzięki dużej ofiarności naszych diecezjan, którzy 29 września w kościołach czynie włączyli się w zbiórkę do puszek. Łącznie od początku powodzi, Caritas Archidiecezji Przemyskiej na rzecz poszkodowanych przekazała pomoc finansową i rzeczową na kwotę 1,7 mln złotych.
Wszystkim zaangażowanym wyrażamy słowa wielkiej wdzięczności oraz zapewniamy że świadczona pomoc na bieżąco trafia do najbardziej potrzebujących.Cieszymy się, że niesiona skutecznie pomoc jest także Państwa współudziałem.Wszystkich chętnych zapraszamy do systematycznego wsparcia naszych wspólnych działań. BANK PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045.
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze