Reklama

Mieszkańcy szukają zaginionego skarbu

06/10/2016 19:33

Mieszkańcy Gorajca zajęli się poszukiwaniem zaginionego miejscowego skarbu. Ponad 70 lat temu dzwony przy zabytkowej cerkwi w Gorajcu zostały tak schowane, że do dziś ich nie odnaleziono. Po jakimś czasie uznano, że zaginęły. Teraz wieś ruszyła na poszukiwania, a na razie w pustej dzwonnicy chcą zrobić galerię sztuki ludowej.


fot.Justyna Zając
Dzwonnica w Gorajcu jest gotowa do zwiedzania. Wkrótce będzie dokończona i przygotowana do przyjęcia dzwonów.

Co dalej z dzwonnicą?

Miejsca, gdzie sygnał z wykrywacza wskazywał obecność metali, zostały odkopane. Niestety nie przyniosło to rezultatów. Dzwonów w studni nie ma, ale odnalazło się serce jednego z nich na terenie gospodarstwa w Gorajcu.

– Szukamy dalej, jak nie znajdziemy do listopada, to zawiesimy inne zabytkowe dzwony – podsumowuje Adam Bobrowicz.

A o tym mieszkańcy z pewnością usłyszą. Na razie dzwonnica ma spełniać funkcję galerii sztuki ludowej. Tematycznie nawiązywać m.in. do kamiennych krzyży bruśnieńskich, ale głównie promować artystów współczesnych.

Reklama

– Na razie zamierzamy uzupełnić brakujące podesty i zrobić schody na piętro – mówi Grzegorz Ciećka, pomysłodawca zagospodarowania dzwonnicy. – Najważniejsze, by dzwonnica była otwarta, dokończona i przystosowana do przyjęcia dzwonów.

 


JZ
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szymon Modrzejewski - niezalogowany 2016-10-08 06:27:33

    Szanowny/Szanowna JZ (mniemam, że to inicjały), zapewne członku kościoła katolickiego:"zaginiony miejscowy skarb"?Nie tyle zaginiony, co ukryty przed funkcjonariuszami władzy i innymi ludźmi, którzy w większości należeli do kościoła katolickiego.Na wypadek gdyby ta sugestia nie była dość czytelna: od kiedy to pisząc o ludziach, wskazuje się najpierw ich konfesję i nic poza tym? Jaki jest cel takiego pisania?Sam sobie i Pani/Panu odpowiem: tymi poszukiwaniami zajmują się Polacy, a dzwony ukryli Ukraińcy którzy stanowili większość mieszkańców Gorajca (ponad 1000 osób w 1938 r.) i należeli do kościoła greckokatolickiego zdelegalizowanego przez władzę ludową, przed Polakami właśnie ukryli.Celu nie znam, ale odzieranie ludzi z tożsamości nie jest dobrą praktyką.Szymon Modrzejewski, nie należy do żadnego kościoła, Polak.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Grzegorz - niezalogowany 2016-10-10 15:58:08

    Dzwonów nie szukają Polacy, jeśli już to pomagają osobom pochodzącym z Gorajca. Artykuł raczej nawiązuje do sakralnych tematów, a nie etnicznych. Nie ma potrzeby wszędzie pisać Polak, Ukrainiec, Niemiec,Żyd, bo po co? To tylko artykuł o poszukiwaniu dzwonów z cerkwi greckokatolickiej, a nie na temat historii Ukrainy. napisał tutejszy :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości