Adam Bystrzycki sprzeciwia się przeniesieniu stacji transformatorowej w bliskie sąsiedztwo swojego domu. – To jest uciążliwe i niebezpieczne – twierdzi.
Stacja trafo znajduje się obecnie na działce położonej pomiędzy ulicami Sobieskiego i Futorzańską. Po przeniesieniu ma się znajdować na tej samej działce, ale na jej drugim końcu – w miejscu, gdzie teraz stoi słup sieci energetycznej. W ten sposób od domu Adama Bystrzyckiego będzie oddalona o zaledwie kilka metrów. Mieszkaniec Oleszyc obawia się[paywall], że jest to uciążliwe i niebezpieczne. – Obecność takiej stacji to całodobowe buczenie oraz niebezpieczeństwo promieniowania elektromagnetycznego. Do mnie przyjeżdżają wnuki, obawiam się szczególnie o nie – mówi. Według niego powinna ona zostać wyprowadzona poza obszar zwartej zabudowy. – To jest odległość zaledwie 150 metrów, a dla ludzi będzie bezpieczniej. Jak już coś robimy, to zróbmy dobrze – podkreśla.
W tej sprawie interweniował u burmistrza Oleszyc. Na pierwsze pismo z marca, jak twierdzi, nie dostał odpowiedzi. Na drugie, z 20 maja, odpowiedź przyszła 10 czerwca. Czytamy w niej, że decyzja o ustaleniu lokalizacji została wydana przez burmistrza na wniosek inwestora i zgodnie z przepisami prawa. Natomiast pozwolenie na budowę wydało starostwo powiatowe Inwestorem jest Rejon Energetyczny w Tomaszowie Lubelskim. – Jeśli od strony formalnej wszystko jest w porządku, nie mogę wydać decyzji odmownej. Nie ma ku temu podstaw – tłumaczy burmistrz Andrzej Gryniewicz.
– Nowa lokalizacja stacji jest optymalna dla dobrego zasilania odbiorców w tej okolicy – twierdzi Anna Szuper, rzecznik prasowy zamojskiego oddziału PGE Dystrybucja, któremu podlega rejon w Tomaszowie Lubelskim. – Stacje umieszcza się w centralnych miejscach, by skrócić obwody zasilania do odbiorców, zapewniając tym samym jakość i niezawodność dostarczanej energii elektrycznej. Wynoszenie stacji poza obszar zabudowy nie byłoby korzystne w tej sytuacji – dodaje.
Jak twierdzi, obawy mieszkańca są nieuzasadnione, ponieważ „przebudowa w żaden sposób nie zbliża urządzeń elektroenergetycznych do zabudowań mieszkalnych, bowiem cała inwestycjarealizowana jest dokładnie w śladzie istniejącej już linii”.
Wykonanie prac zostało już zlecone i zgodnie z harmonogramem mają się odbywać w dniach 14 – 17 czerwca.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
energetyka płaci za to?