Reklama

Mikołaj bez granic. Zawieźli paczki na Ukrainę

05/01/2018 15:30

W ubiegły czwartek, 28 grudnia, z Dworca Głównego Przemyśl wyjechały dwie drezyny. Na jednej stała okazała, świątecznie udekorowana choinka i dwie pary nowiutkich, aluminiowych drzwi, a druga, ozdobiona polską flagą, wypełniona była po brzegi mikołajowymi paczkami.

Na Bakończycach drezyny wjechały na nieużywaną linię 102[paywall], prowadzącą do granicy polsko-ukraińskiej w Niżankowicach. 

Inicjatorem wyprawy pod hasłem „Mikołaj bez granic” było Stowarzyszenie „Linia 102.pl”, które już po raz drugi dotarło do sponsorów i przygotowało tym razem ponad trzysta paczek mikołajowych.

Podarki trafiły do dzieci z Niżankowic i okolicznych miejscowości. Tym razem, oprócz paczek z zabawkami, pluszakami i słodyczami przeznaczonych dla dzieci, do Niżankowic trafił podarunek od przemyskiej firmy Hensfort – dwie pary aluminiowych drzwi dla miejscowej szkoły. Po dwudziestu paru minutach jazdy obie drezyny dotarły do granicy. Po błyskawicznej odprawie granicznej drezyny zatrzymały się na stacji Niżankowice.

Przywieziona choinka stanęła na peronie, a paczki po przeładowaniu na auta pojechały do szkoły, gdzie na św. Mikołaja z Polski czekało już ponad trzysta dzieci. Uroczystość odegraniem hymnów Polski i Ukrainy rozpoczęła orkiestra strażacka z Medyki. Następnie starosta staro-samborski Orest Bąk podziękował przyjaciołom z Polski i przypomniał, że już w następnym roku zaczną się prace przy uruchomieniu nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.

Zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak złożył gospodarzom i dzieciom życzenia świąteczno-noworoczne. Uczniowie miejscowej szkoły zaprezentowali program, w którym, oprócz kolęd, znalazły się utwory Wisławy Szymborskiej.

Wreszcie nastąpił najbardziej oczekiwany przez dzieciaki moment i św. Mikołaj, wspomagany przez przemyskiego Szwejka oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Linii 102.pl” zaczął rozdawać prezenty, a orkiestra strażacka z Medyki, grając kolędy, przypominała, że to przecież świąteczny czas. 

Reklama


fot.Jacek Szwic
Dla nikogo nie zabrakło mikołajowych paczek.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ddd - niezalogowany 2018-01-05 17:47:52

    No i ORMO  wiec naczele

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    viktorino_383 2018-01-08 09:19:08

    Mikołaj bez granic. Zawieźli paczki na Ukrainę.Tak dokładnie było na Wołyniu i nie tylko Polacy pomagali Ukraińcom, ci zamożniejsi dawali im pracę przygarniali pod dach traktowali jak członków rodziny ale kiedy Ukraińcy poczuli (krew)  ze mogą być bezkarni to w ciągu dnia współpracowali z nazistami a nocą mordowali śpiące polskie rodziny . kobietom obcinano piersi , małe dzieci za jeżyki przybijali drzwi stodół , mężczyzn przecinano piłą wpół. O tych i innych zbrodniach na ludności polskiej można przeczytać.http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/jak-ukraincy-mordowali-polakow-lista-tortur-na-polakach/mh2yxvq  orazhttp://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/ oraz http://www.poranny.pl/magazyn/art/5246644,rozrzucone-szczatki-cial-kobiety-z-porozcinanymi-brzuchami-wolyn-rzez-polakow-w-1943-roku-tego-nie-da-sie-zapomniec,id,t.html.  Pamiętać o tym należy zawsze ale zapomnieć nigdy...................

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama