Reklama

Miliony złotych na domy seniora

Pod koniec 2018 roku ruszył nabór wniosków w ramach programu „Senior plus”. Kilka dni temu został rozstrzygnięty i poszczególne gminy, które pozytywnie przeszły weryfikację, poznały kwoty, dzięki którym będą mogły stworzyć na swoim terenie taką placówkę.

Adresatem programu są samorządy lokalne, a celem jest aktywizowanie seniorów poprzez udostępnienie im dziennych domów i klubów opieki. Na ten cel w br. rząd przeznaczył 80 mln zł[paywall]. Placówki te oferują osobom starszym, szczególnie samotnym, szeroki katalog usług z zakresu aktywizacji społecznej, edukacji czy działalności sportowej, artystycznej, kulturalnej czy oświatowej. Ale przede wszystkim – usługi rehabilitacji czy usługi socjalne, w tym ciepły posiłek oraz terapię zajęciową. Podejmują działania, które mają na celu szeroko rozumianą aktywizację i integrację międzypokoleniową, regularnie w tych placówkach organizowane są bowiem spotkania z dziećmi, z młodzieżą szkolną bądź seniorami z innych placówek czy organizacji pozarządowych.

Na koniec 2017 r. w Polsce funkcjonowało 240 takich domów i klubów, które oferowały ponad 6 tys. miejsc. Natomiast do końca br. zaplanowano utworzenie kolejnych 300 placówek. Najwięcej powstanie w województwie mazowieckim i małopolskim. Na utworzenie dziennego domu w ramach programu „Senior plus” samorządy mogą otrzymać nawet 300 tys. zł, a na klub – 150 tys. zł.

Jak już wspomnieliśmy, kilka dni temu podane zostały wyniki naboru i projekty, które zostaną dofinansowane. Na naszym terenie pieniądze otrzyma 9 gmin. Dzienny Dom Seniora plus powstanie w gminach Przeworsk i Wiązownica, zaś Kluby Seniora plus w gminach: Żurawica, Ostrów (gmina Radymno), Narol, Roźwienica, Pruchnik, Dubiecko oraz w Radymnie.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama