Pod koniec 2018 roku ruszył nabór wniosków w ramach programu „Senior plus”. Kilka dni temu został rozstrzygnięty i poszczególne gminy, które pozytywnie przeszły weryfikację, poznały kwoty, dzięki którym będą mogły stworzyć na swoim terenie taką placówkę.
Adresatem programu są samorządy lokalne, a celem jest aktywizowanie seniorów poprzez udostępnienie im dziennych domów i klubów opieki. Na ten cel w br. rząd przeznaczył 80 mln zł[paywall]. Placówki te oferują osobom starszym, szczególnie samotnym, szeroki katalog usług z zakresu aktywizacji społecznej, edukacji czy działalności sportowej, artystycznej, kulturalnej czy oświatowej. Ale przede wszystkim – usługi rehabilitacji czy usługi socjalne, w tym ciepły posiłek oraz terapię zajęciową. Podejmują działania, które mają na celu szeroko rozumianą aktywizację i integrację międzypokoleniową, regularnie w tych placówkach organizowane są bowiem spotkania z dziećmi, z młodzieżą szkolną bądź seniorami z innych placówek czy organizacji pozarządowych.
Na koniec 2017 r. w Polsce funkcjonowało 240 takich domów i klubów, które oferowały ponad 6 tys. miejsc. Natomiast do końca br. zaplanowano utworzenie kolejnych 300 placówek. Najwięcej powstanie w województwie mazowieckim i małopolskim. Na utworzenie dziennego domu w ramach programu „Senior plus” samorządy mogą otrzymać nawet 300 tys. zł, a na klub – 150 tys. zł.
Jak już wspomnieliśmy, kilka dni temu podane zostały wyniki naboru i projekty, które zostaną dofinansowane. Na naszym terenie pieniądze otrzyma 9 gmin. Dzienny Dom Seniora plus powstanie w gminach Przeworsk i Wiązownica, zaś Kluby Seniora plus w gminach: Żurawica, Ostrów (gmina Radymno), Narol, Roźwienica, Pruchnik, Dubiecko oraz w Radymnie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze