Od 10 lat nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci organizują Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz Scenicznej Twórczości Bożonarodzeniowej dla niepełnosprawnych podopiecznych placówki.
*fragment tekstu 10 jubileuszowych życzeń
Wychowawcy SOSW nr 1 co roku z zaangażowaniem poszukują ludzi o wielkich sercach, którym los chorych nie jest obojętny. Pukają do wielu drzwi, by swoim podopiecznym sprawić radość z drobnych podarunków, a w magiczny dzień przeglądu sami zmieniają się w ciche anioły, by towarzyszyć uczniom na scenie. 28 stycznia, podczas 10. edycji imprezy, 150 niepełnosprawnych uczniów wspólnie zaprezentowało spektakl 10 jubileuszowych życzeń. – Tematem przeglądu jest okres Bożego Narodzenia jako czas wielkiej radości, w którym w sposób szczególny odczuwamy dobroć, wzajemną miłość i życzliwość. Zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie śpiewanie, są dla dzieci bardzo atrakcyjnym obrzędem. Dziecko podejmuje aktywność dla niej samej, dla przyjemności i satysfakcji. Ta forma kształtuje jego osobowość, sprawność intelektualną. Przyśpiesza rozwój sfery emocjonalnej, pobudza aspiracje i chęć uzyskania sukcesu – opowiada koordynatorka imprezy Lucyna Kapłoniak.
– Przedsięwzięcie to z jednej strony jest przeglądem kolęd i pastorałek, z drugiej zaś stanowi pomoc w stworzeniu warunków do autoprezentacji każdego wychowanka placówki, niezależnie od stopnia jego niepełnosprawności. Zależy nam też na integracji środowiska międzyszkolnego oraz kultywowaniu tradycji świątecznych – dodaje Elżbieta Maciołek. Pomysły i twórczość artystyczna nauczycieli SOSW nr 1 co roku pokazują, jak trafić do serca niepełnosprawnego dziecka, które pragnie czuć się pełnowartościową osobą, mającą, jak inne maluchy, wiele zdolności i talentów. Drobne marzenia dzieci pomagają też spełnić sponsorzy, którym organizatorzy z całego serca dziękują.
Sponsorzy i dobre duchy imprezy: Józef Martowicz (PHU „Wiar”), Mariusz Tkacz (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), Zygmunt Ziober (Albatros), Krzysztof Baran, Wojciech Pawłowski (A-Z Parkiet), Witold Demski, Marek Galanty (Dega), Dorota Harpula (Cukiernia Kruk), zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji, Janusz Gorczak (PiPH Fiberways), Aleksander Wilamowski (Centrum Edukacji i Terapii), Maciej Gamanda (Usługi Budowlano-Wykończeniowe), Aleksander Krupczak (Assistence Electriq), Renata Klimko (Kancelaria Podatkowa), Danuta Dudek (Bank Pekao SA), Janusz Czarski (Centrum Kulturalne), ks. Krzysztof Rzepka, wolontariuszki z Medycznej Szkoły Policealnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze