Reklama

Młodzi masowo wyjeżdżają za pracą. Ilu z nich wróci?

09/06/2015 12:18

Główny Urząd Statystyczny oszacował, że na początku 2014 r. za granicami Polski przebywało czasowo prawie 2200 tys. mieszkańców naszego kraju. Wyjeżdżają przede wszystkim w celach zarobkowych. W przypadku młodych osób przyczyną przeważnie jest brak perspektyw na podjęcie pracy w kraju. O swoich doświadczeniach na obczyźnie opowiadają mieszkańcy regionu, którzy poznali smak emigracji.


fot.ze zbiorów własnych



– Rok po zdaniu matury sam nie wiedziałem, co chcę robić w życiu, nie chciałem iść na studia, więc postanowiłem wyjechać za granicę. Myślałem już o tym w trakcie szkoły, więc moja decyzja nikogo nie zdziwiła, zwłaszcza że tutaj, w Anglii, miałem pracę załatwioną przez bliską rodzinę. Nie wiem, czy ponownie zdecydowałbym się na emigrację. Przed wyjazdem miałem plany, że w Anglii będę się kształcił muzycznie, bo to moja pasja. Teraz za bardzo nie mam na to czasu. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, nie mogę narzekać, ale trochę żałuję, że skarżyłem się na swoją sytuację w Polsce – stwierdza jarosławianin Szymon Grela, przebywający w Anglii od roku. 

Reklama

Niektórzy jednak wracają

– Przez rok pracowałem w holenderskiej stajni sportowej. Skończyłem w Polsce zootechnikę, a że miałem spore doświadczenie w pracy z końmi, nie miałem problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Od początku traktowałem wyjazd za granicę jako tymczasowy, który pozwoli mi zdobyć doświadczenie i poznać jak najwięcej ludzi związanych z hodowlą koni. Pod tym względem się nie rozczarowałem. Zresztą jeśli chodzi o zarobki, to też były o wiele większe niż w Polsce. Myślę, że[paywall] dobrze zaplanowany wyjazd, oprócz zarobków, na które najbardziej liczymy, może przynieść dużo satysfakcji i dać szansę rozwoju zawodowego. Kiedy wróciłem do Polski, bez problemu znalazłem pracę, jednak rozważam możliwość powtórnego wyjazdu – opowiada o własnych doświadczeniach Michał Laska z Przemyśla. 


fot.Izabela Plęs
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    były siun - niezalogowany 2015-06-14 07:14:10

    Na pytanie w tytule odpowiem : wrócią ci którym się nie udało - po zasiłki.  Ci którym się udało nie wrócą choćby chcieli, gdyż o dostępie do rynku w Przemyślu decydują nie kompetencje i doświadczenie, ale przynależnośc do sitwy, zlożonej z urzędników i funkcjonariuszy resortów siłowych, a więc klas pasożytujących na reszcie społeczeństwa. Taka sitwa nie zapewni miastu żadnego rozwoju.Wybierajcie dalej urzędników, "doświadczonych samorządowców" i tym podobnych ludzi, którzy w życiuie nie skalali się  pozyteczną pracą. Wybierajcie ich do władz, moi byli sąsiedzi

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jarosławiak - niezalogowany 2015-06-14 18:58:30

    Wielu z nich już wraca. Po resztę rzeczy. To co napisał były siun to gorzka prawda. Wybierajcie tak dalej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ktos - niezalogowany 2015-06-17 13:00:58

    mama,tata,brat,siostra każdy POMAGA w wyjechaniu z miasta nie dziwiąc się nikomu robią wielka rzecz CHCĄ ŻYĆ W godnych warunkach jak każdy kto możne wyjeżdża ja tez TO ZROBIĘ wyjścia nie mam jak wiele tysięcy rodzin w tym mieście i okolicach statystyki swoją drogą a rzeczywistość jest taka ze wyjeżdżają i wracają jak sie życiowo ustawiają za ZAGRANICZNE pieniądze

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości