Jakiś czas temu informowaliśmy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu czyni starania, by zwiększyć komfort mieszkańców, załatwiających swoje sprawy w tej instytucji. W końcu doczekały się one szczęśliwego finału. W budynku MOPS przy Leszczyńskiego otwarto Biuro Obsługi Klienta. Teraz w jednym miejscu petenci mogą załatwić wszystkie swoje sprawy związane z pomocą społeczną.
O tym, że takie rozwiązanie jest konieczne, czytelnicy – dzwoniąc do naszej redakcji – mówili niejednokrotnie. We wcześniejszych rozmowach z dyrektorem przemyskiego MOPS Piotrem Hryniszynem ten zapewniał wówczas:
– Cały czas myślimy o tym, by zmodyfikować sposób funkcjonowania całej jednostki w taki sposób, aby obsługa mieszkańców odbywała się w ogólnie przyjętych standardach. To jest jednak proces, który musi chwilę potrwać.
Niedawno realizację tych zamierzeń udało się zakończyć. Z dniem 1 kwietnia na parterze budynku głównego MOPS przy ul. Leszczyńskiego 3 ruszyło Biuro Obsługi Klienta wraz z Biurem Podawczym. W miejscu tym przyjmowane są wnioski związane z pomocą społeczną i realizowane wszystkie związane z nią zadania.
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 14.30. Czynnych jest 6 stanowisk.
Przy stanowiskach pierwszym i drugim realizowane są zadania z zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa, przy stanowisku trzecim załatwimy sprawy związane ze świadczeniami z zakresu pomocy społecznej, m.in. takimi jak zasiłek stały, zasiłek celowy, zasiłek okresowy czy pomoc w formie dożywiania.
Czwarte stanowisko dedykowane jest świadczeniom rodzinnym i alimentacyjnym (m.in. dodatek osłonowy, świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, tzw. becikowe, fundusz alimentacyjny), a piąte dodatkom mieszkaniowym, stypendiom, zasiłkowi szkolnemu i świadczeniu 40+.
Ostatnie, szóste przeznaczono do obsługi indywidualnej petentów uprzednio umówionych z pracownikiem (boczne wejście do budynku od strony platformy dla osób niepełnosprawnych).
Natomiast sprawy związane z rehabilitacją społeczną (PFRON) nadal załatwiane są w budynku MOPS przy ul. Dworskiego. Tu przygotowane zostały 2 stanowiska – do obsługi indywidualnej petentów wcześniej umówionych na wyznaczony dzień i godzinę (nr 7) i przeznaczone do załatwiania spraw rehabilitacji społecznej (nr 8).
– Kolejnym etapem udogodnień dla mieszkańców miasta będzie wprowadzenie tak zwanego systemu kolejkowego, podobnego jaki funkcjonuje w wydziale komunikacji urzędu miasta. Będzie on działał na zasadzie kalendarza z powiadomieniem o terminie i miejscu wizyty poprzez SMS wysłany na numer telefonu podany przez mieszkańca – zapowiada P. Hryniszyn.
Klienci będą więc mogli wcześniej zarejestrować się na wizytę w placówce. Mając wyznaczoną godzinę i miejsce spotkania, nie będą musieli oczekiwać w kolejce. Rozwiązanie ma pozwolić na usprawnienie załatwiania spraw i najprawdopodobniej wejdzie w życie już w maju.
Nie każda sprawa wymaga osobistej wizyty w ośrodku, a niektóre można załatwić przez telefon.
Dla ułatwienia zdalnych kontaktów z pracownikami na stronie internetowej ośrodka umieszczone zostały też bezpośrednie numery przypisane do każdego z nich (z wyłączeniem kierowników). Połączenia realizowane są przez operatora centrali.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze