Prowadzący do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej most w Huwnikach został zamknięty. Jest to związane z jego kapitalnym remontem.
Przebudowę realizuje konsorcjum Inżynieria Rzeszów – Inżynieria Przemyśl, której oferta opiewa na 3 mln 70 tys. złotych. Firma daje 5-letnią gwarancję na wykonaną pracę.
Most w Huwnikach liczy 75 metrów długości. Po przebudowie powstanie jezdnia dwupasowa z wydzielonym chodnikiem, a nośność zostanie podniesiona do 40 ton. Z dotychczasowej konstrukcji pozostaną tylko podpory i filary, które zostaną wzmocnione.
Remont mostu w Huwnikach potrwa do końca listopada. Na ten czas zostały wyznaczone objazdy. Kierowcy, jadący od Przemyśla, na rondzie w Aksmanicach powinni skręcić na Sierakośce, a następnie w Nowych Sadach na most i przez Nowosiółki Dydyńskie dojadą do drogi prowadzącej na kalwaryjskie wzgórze. Jadąc od strony Bieszczad i Birczy, należy tuż przed mostem zjechać w lewo i drogą wzdłuż Wiaru również dojechać do Nowych Sadów.
Taka organizacja ruchu zmieni się od 1 września[paywall]. – Wówczas droga wzdłuż Wiaru zostanie zamknięta i wszyscy kierowcy będą musieli jechać przez rondo w Aksmanicach. Taki stan rzeczy będzie obowiązywał przez dwa miesiące. Utrudnienia podczas odpustu i tak będą, dlatego wstrzymaliśmy się z tym rozwiązaniem, aby nie były one jeszcze większe – mówi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusz Hołyszko.
Kierowcy mają jeszcze trzecią możliwość. Jest to droga z Huwnik bezpośrednio na Kalwarię. Dwukilometrowy odcinek w ubiegłym roku doczekał się asfaltu. Trzeba jednak po betonowych płytach pokonać rzekę Wiar. Po intensywnych opadach, taki przejazd może okazać się utrudniony lub niemożliwy.
Do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej pielgrzymi przyjeżdżają przez cały rok, ale najwięcej w miesiącach letnich. Kulminacja sezonu to sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej, kiedy miejsce to odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym czasie ruch samochodowy jest utrudniony.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Asfalcikiem od strony Huwniki też można dojechać?
Można
No właśnie nie można bo przez Wiar się nie da przejechać i po cholerę jest ten asfalcik?