Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, była główną organizatorką drugiej edycji akcji „Zapal znicz na polskiej mogile”.
Projekt pod nazwą „Msza na 2 miasta” to swoisty pomost między Polakami po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości[paywall].
3 listopada br. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyła się pierwsza część uroczystości. To koncert Msza F – Dur autorstwa księcia Józefa Poniatowskiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Młodej Filharmonii, Chóru Młodej Filharmonii oraz solistów. Premierowe wykonanie tego dzieła odbyło się w Warszawie 11 listopada 2017 r. i prezentowane było kolejno w: Siedlcach, Szczecinie i Barcelonie.
4 listopada odbyła się II edycja akcji „Zapal znicz na polskiej mogile”. Młodzież ze szkół z naszego regionu, która zebrała najwięcej zniczy, wyruszyła rano z Polski w towarzystwie posłanki A. Schmidt-Rodziewicz i konsula generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego na groby Polaków, którzy zginęli na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Znicze zostały zapalone m.in. na cmentarzach w: Mościskach, Zadwórzu, Malechowie i cmentarzu Orląt Lwowskich.
Łącznie zebrano ponad 9 tys. zniczy. Najwięcej, bo 1 tys. 800 zniczy, zebrali uczniowie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. W podróży po polskich cmentarzach na Ukrainie wzięli udział także uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu, Szkoły Podstawowej im. króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Chruściela w Gniewczynie Łańcuckiej.
Dzień – po raz kolejny – zwieńczyła Msza F – Dur, tym razem brawurowo wykonana w bazylice archikatedralnej we Lwowie przez muzyków wspomnianej krakowskiej Orkiestry Młodej Filharmonii i Chóru Filharmonii.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
piekna inicjatywa