Reklama

Musimy ratować to, co jeszcze zostało, czyli Marszałek Senatu RP przy „okrągłym stole”

Półtorej godziny. Tyle na spotkaniu w sprawie problemów przemyskiej, ale i podkarpackiej służby zdrowia spędził w Przemyślu Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. To była wizyta kurtuazyjna, ale trzeba mieć nadzieję, że być może stanie się zarzewiem zmian na lepsze. Nie tylko w województwie, ale w skali całego kraju.

Marszałek T. Grodzki Podkarpace odwiedził 30 stycznia br. Był nie tylko w nadsańskim grodzie, ale gościł także w Rzeszowie czy Krośnie. Do Przemyśla przybyła na zaproszenie posła Marka Rząsy, który był pomysłodawcą zdrowotnego „okrągłego stołu”. Spotkania, którego jedynym tematem była sytuacja w przemyskiej i podkarpackiej służbie zdrowia[paywall].

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Przemyślu obaj panowie wzięli udział w obradach, a raczej spotkaniu, „okrągłego stołu” z udziałem m.in. członka Zarządu Województwa Podkarpackiego, odpowiedzialnego za służbę zdrowia, Stanisława Kruczka, starosty przemyskiego Jana Pączka, prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, przewodniczącej Rady Miejskiej w Przemyślu Ewy Sawickiej, pełniącej obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu Barbary Stawarz, przedstawicieli rzeszowskiego oddziału NFZ, lekarzy, pielęgniarek, wójtów z terenu powiatu przemyskiego, ale i mieszkańców miasta.

Reklama

– Co jak co, ale choroby dotykają nas wszystkich, niezależnie od poglądów, konotacji politycznych, pozycji w społeczeństwie, zamożności. Dane na temat zadłużenia przemyskiego szpitala są mocno niepokojące, ale to tylko emanacja tego, co się dzieje w całej Polsce. Mam wrażenie, że ministerstwo zdrowia popadło w pewien letarg. O ochronie zdrowia mówi się zdecydowanie za mało. Zastanawiam się, czy w senacie nie powołać Społecznej Rady ds. Naprawy Ochrony Zdrowia. W zasadzie czego się nie dotknie, należałoby naprawić – powiedział T. Grodzki.

Bez polityki. Na całe szczęście

O sytuacji w podkarpackiej i przemyskiej służbie zdrowia mówili S. Kruczek i B. Stawarz. Ta, mimo wyjaśnień obojga, jest dramatyczna. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego m.in. zaapelował do prezydenta miasta W. Bakuna o umorzenie podatku od nieruchomości, a do starosty przemyskiego o włączenie się w prowadzenie szpitala, p.o. dyrektora szpitala na Monte Cassino o spokój i pozwolenie jej na działania restrukturyzacyjne, o nie sianie zamętu. Na całe szczęście polityka w tym wszystkim zeszła na drugi plan. A w zasadzie nie było jej wcale. To cenne...

Reklama

Potem przyszedł czas na pytania ze strony uczestników spotkania. Była m.in. mowa o braku rozwiązań systemowych, jeśli chodzi o placówkę na Monte Cassino, o braku długofalowego planu działań, o fatalnym stanie technicznym bloku operacyjnego, o specyficznej sytuacji na SOR-ze, gdzie pacjent traktowany jest jak przedmiot, itd.


fot.Mariusz Godos
Z sali padło kilka intrygujących pytań.


fot.Mariusz Godos
– Musimy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: czy chcemy ochronę zdrowia traktować poważnie, czy nadal chcemy udawać, że traktujemy ją poważnie. Przestańmy mówić, kto jest winny – powiedział Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki (z prawej). Obok inicjator „okrągłego stołu”, przemyski poseł Marek Rząsa.

Reklama

Problemy Przemyśla nie są odosobnione

Marszałek Senatu RP T. Grodzki z zawodu jest lekarzem. Przez ponad 18 lat kierował jednym z ośrodków służby zdrowia w północnej Polsce.

– Środki jakie nasza ojczyzna przeznacza na ochronę zdrowia stawia nas w ogonie Europy. Tego żadna siła polityczna nie może akceptować. Wszyscy mamy prawo być leczeni tak samo, jak w innych krajach Unii Europejskiej. Pacjent musi być w centrum naszego zainteresowania. Ale nie da się tego osiągnąć bez lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i wielu innych osób, pracujących w służbie zdrowia. Nie możemy się antagonizować. I to uwaga do dyrekcji placówek zdrowia. Łatwiej jest pociągać za sobą ludzi swoją wizją, niż gnać ich przed sobą jak bezrozumne gąski – obrazowo przedstawił sytuację na linii szefostwo-załoga szpitali T. Grodzki. – Problemy Przemyśla nie są sytuacją odosobnioną. Podobne słyszę wszędzie. Bo na przykład SOR-y w wielu miejscach w Polsce nie pełnią swojej podstawowej funkcji. Ponad połowa osób, które tam przychodzi, w ogóle nie powinna tam się znaleźć. Z katarem, przewlekłym bólem czy kaszlem. To nie POZ-ety! SOR-y dla wielu szpitali miały być kołem zamachowym, a stały się kołem młyńskim. Im większy SOR, tym większe straty – dowodził.

Reklama

Co ty możesz zrobić dla służby zdrowia...?

T. Grodzki powiedział, że w Polsce jest gigantyczny problem z realną wyceną procedur medycznych. A obecnie to powinno być dziecinnie proste. – Żeby coś naprawić, najpierw trzeba zdiagnozować. Absolutnie w grę musi wchodzić ponadpartyjne współdziałanie. Inaczej niczego nie osiągniemy. Musimy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: czy chcemy ochronę zdrowia traktować poważnie, czy nadal chcemy udawać, że traktujemy ją poważnie. Przestańmy mówić, kto jest winny. Polski system ochrony zdrowia bliski jest zapaści. Pacjenci są niezadowoleni, personel podobnie, pieniędzy mało. Musimy ratować to, co jeszcze zostało. To, że w Przemyślu z trzech szpitali, zrobiono jeden, było dobrym ruchem – podsumował, parafrazując słynne słowa Johna Kennedy’ego: „Nie pytaj co służba zdrowia może zrobić dla ciebie, tylko co ty możesz zrobić dla służby zdrowia”.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kij - niezalogowany 2020-02-02 16:09:49

    A czemu nie doradzał swojemu koledze ze Szczecina Arłukowiczowi jak był Ministrem Zdrowia tylko zabrał sie za  kopertowanie pacjetów???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    taka prawda - niezalogowany 2020-02-02 16:17:39

    Na tych zdjęciach to same stare KOmusze pyski zakłamane.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ? - niezalogowany 2020-02-02 16:48:00

    Masz dowody?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama