W 2021 r. właściciele nieruchomości mają nowy obowiązek. Muszą zadeklarować, jaki rodzaj pieca posiadają. Na bazie tych informacji Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stworzy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Ma być ona ważnym narzędziem wspierającym walkę ze smogiem, ułatwiającym wymianę pieców starego typu, tak zwanych „kopciuchów”, na urządzenia wydajne i mniej szkodliwe dla środowiska.
Zanim nowy obowiązek wejdzie w życie, minie jeszcze trochę czasu. Najprawdopodobniej kilka miesięcy. Potwierdziła to pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Na łamach serwisu internetowego (założonego w 2007 r., którego właścicielem jest niemiecki dom wydawniczy Axel Springer) Business Insider wyjaśniła, że[paywall] obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe i jeżeli nie będzie opóźnień, to w pierwszym kwartale 2021 r. rozpocznie się tworzenie oprogramowania, umożliwiającego zbieranie danych od właścicieli i zarządców nieruchomości.
Informacja dotycząca źródeł spalania paliw ma dotyczyć budynków wielorodzinnych, domów jednorodzinnych, nieruchomości przeznaczonych na lokale usługowe, budynków publicznych, np.: szkół, szpitali czy urzędów.
Docelowo system, który jest częścią rządowej strategii o nazwie „Stop Smog”, ma być elektronicznym rejestrem, obsługiwanym zarówno przez aplikację na smartfony, jak i przez przeglądarki internetowe. Z zapisów ustawy wynika też, że rejestr będzie podawał dokładne dane osobowe osoby dokonującej zgłoszenia – do bazy trafi: imię, nazwisko, adres domowy, adres e-mail, a także numer PESEL.
Co najistotniejsze: dane podawane do rejestru CEEB muszą być zgodne z prawdą. Świadczy o tym zapis w obowiązującej od początku roku ustawie. We wniosku, który podpisać musi właściciel nieruchomości, widnieje zapis: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje więc pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie sprawdzać wiarygodność informacji złożonych przez właścicieli nieruchomości oraz jakie kary będą nakładane za fałszywe dane.
Deklarację będzie można złożyć przez internet. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przekonuje, że nowy rejestr umożliwi wprowadzenie wielu przydatnych właścicielom nieruchomości usług.
Za pośrednictwem smartfona lub przeglądarki będzie można zadbać o ekologię i bezpieczeństwo swoich domów czy mieszkań i w wygodny sposób zamówić np. przeglądy kominiarskie i inwentaryzacje. Właściciele i firmy zarządzające będą mogli także szybko sprawdzić możliwości dofinansowania termomodernizacji swojej nieruchomości w systemie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://wiadomosci.onet.pl/opinie/polityka-jest-nadal-sztuka-rzadzenia-ale-jej-celem-nie-jest-juz-dobro-wspolne-esej/7vrg691Na pierwszy rzut oka wydaje się że artykuł nie na temat ale po zastanowieniu jednak tak , politycy całkiem odrywają się od rzeczywistości. ale bardzo prawdopodobne ze ta rzeczywistość ich obudzi.
Ogrzewamy wodą w kaloryferach,grzejnikach albo gazem to odp na pytanie bardziej bym zrozumiał tytuł MUSIMY ZDRADZIĆ CZYM PALIMY W PIECACH
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/polityka-jest-nadal-sztuka-rzadzenia-ale-jej-celem-nie-jest-juz-dobro-wspolne-esej/7vrg691Na pierwszy rzut oka wydaje się że artykuł nie na temat ale po zastanowieniu jednak tak , politycy całkiem odrywają się od rzeczywistości. ale bardzo prawdopodobne ze ta rzeczywistość ich obudzi.
Odlatają coraz mocniej.
Ogrzewamy wodą w kaloryferach,grzejnikach albo gazem to odp na pytanie bardziej bym zrozumiał tytuł MUSIMY ZDRADZIĆ CZYM PALIMY W PIECACH