W tym roku jarosławskie Muzeum Kamienica Orsettich obchodzi jubileusz 90- lecia istnienia. Wagę wydarzenia podkreśla wystawa „Znane – niepokazywane, na której można obejrzeć ciekawe eksponaty ze zbiorów kamienicy, przechowywane dotąd w muzealnych magazynach.
– Zostaną pokazane cenne rekwizyty, których nie było okazji wyeksponować ze względu na brak miejsca. Podczas wystawy będzie można zobaczyć ubiory kobiet z XIX wieku, muzealia z dziedzin archeologii, etnografii, techniki oraz szeroko rozumianej sztuki. Zbiory związane z fotografią, stare aparaty[paywall], podświetlane szklane klisze. Udostępniona zostanie kopia ikony „Brama Miłosierdzia” z jarosławskiej cerkwi – wylicza Grażyna Żurawska zajmująca się przygotowaniem wystawy.
Muzeum zostało powołane decyzją zarządu miasta,13 grudnia 1925 roku, przez ówczesnego burmistrza Stanisława Sierankiewicza. Otwarcie obiektu zbiegło się z 550. rocznicą lokacji Jarosławia na prawie magdeburskim. – Idea powstania muzeum narodziła się w Jarosławiu już na początku XX wieku. Jej autorem był Tadeusz Felicjan Papara – sekretarz magistratu i rady miejskiej. Pracował w ratuszu w otoczeniu starych dokumentów miejskich, obrazów i przedmiotów z dziedziny rzemiosła artystycznego. Zdając sobie sprawę z wielkiej wartości tych pamiątek, zaczął je gromadzić w jednym z pokoi ratusza – relacjonuje Zofia Kostka-Bieńkowska, pracownik muzeum. – Myśl Feliksa Papary kontynuował Jan Harlender, sekretarz magistratu, co zaowocowało otwarciem muzeum. Pierwsza jego siedziba znajdowała się w kamienicy Attavantich. Później zostało przeniesione do kamienicy Orsettich, gdzie znajduje się do dziś.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a czy wielki pluszak z gabinetuandrzeja został przekazany do muzeumi czy podzielił los fortepianu
a fortepian
a czy wielki pluszak z gabinetuandrzeja został przekazany do muzeumi czy podzielił los fortepianu