Reklama

Muzeum pokaże eksponaty, które dotąd skrywały magazyny

14/12/2015 08:09

W tym roku jarosławskie Muzeum Kamienica Orsettich obchodzi jubileusz 90- lecia istnienia. Wagę wydarzenia podkreśla wystawa „Znane – niepokazywane, na której można obejrzeć ciekawe eksponaty ze zbiorów kamienicy, przechowywane dotąd w muzealnych magazynach.

– Zostaną pokazane cenne rekwizyty, których nie było okazji wyeksponować ze względu na brak miejsca. Podczas wystawy będzie można zobaczyć ubiory kobiet z XIX wieku, muzealia z dziedzin archeologii, etnografii, techniki oraz szeroko rozumianej sztuki. Zbiory związane z fotografią, stare aparaty[paywall], podświetlane szklane klisze. Udostępniona zostanie kopia ikony „Brama Miłosierdzia” z jarosławskiej cerkwi – wylicza Grażyna Żurawska zajmująca się przygotowaniem wystawy.

Powstanie muzeum

Muzeum zostało powołane decyzją zarządu miasta,13 grudnia 1925 roku, przez ówczesnego burmistrza Stanisława Sierankiewicza. Otwarcie obiektu zbiegło się z  550. rocznicą lokacji Jarosławia na prawie magdeburskim. – Idea powstania muzeum narodziła się w Jarosławiu już na początku XX wieku. Jej autorem był Tadeusz Felicjan Papara – sekretarz magistratu i rady miejskiej. Pracował w ratuszu w otoczeniu starych dokumentów miejskich, obrazów i przedmiotów z dziedziny rzemiosła artystycznego. Zdając sobie sprawę z wielkiej wartości tych pamiątek, zaczął je gromadzić w jednym z pokoi ratusza – relacjonuje Zofia Kostka-Bieńkowska, pracownik muzeum. – Myśl Feliksa Papary kontynuował Jan Harlender, sekretarz magistratu, co zaowocowało otwarciem muzeum. Pierwsza jego siedziba znajdowała się w kamienicy Attavantich. Później zostało przeniesione do kamienicy Orsettich, gdzie znajduje się do dziś.

Zasoby muzeum

– W związku z wielką rangą kamienicy Orsettich, będącej symbolem miasta, bogactwa i pozycji ówczesnego mieszczaństwa, w muzeum zorganizowano wnętrza mieszczańskie. Znajduje się w nim reprezentatywna Wielka Izba oraz ekspozycje związane z historią Jarosławia. Muzeum jest placówką naukowo-badawczą, jedyną tego typu w powiecie. Gromadzi,  konserwuje i opracowuje liczący kilkanaście tysięcy sztuk zbiór muzealiów. Składają się na nie: dzieła sztuki rzemiosła artystycznego, numizmaty, muzealia etnograficzne i archeologiczne oraz duży zasób ikonograficzny, w tym pocztówki, zdjęcia – relacjonuje Krystyna Kieferling, opiekun zbiorów.  Znaczna część zbiorów wystawiana jest na ekspozycji stałej i na wystawach czasowych. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, organizując lekcje muzealne dla szkół. Pracownicy placówki przygotowują prelekcje związane z aktualnymi wydarzeniami. Takim jest niewątpliwie jubileusz 90-lecia muzeum.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    j - niezalogowany 2015-12-14 09:18:29

    a fortepian

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    j - niezalogowany 2015-12-14 14:22:14

    a czy wielki pluszak z gabinetuandrzeja został przekazany do muzeumi czy podzielił los fortepianu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama