Reklama

Muzyczna uczta w kolegiacie

27/10/2021 11:36

16 października w jarosławskiej kolegiacie odbyło się wydarzenie muzyczne sporej rangi: Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Galicyjski Chór Kameralny oraz soliści zaprezentowali „Mszę F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

Utwór wykonano w nowej aranżacji. Pierwotnie był on rozpisany na fortepian, więc przełożenie go na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów było nie lada wyzwaniem – prace nad jej opracowaniem trwały 8 miesięcy.

Monumentalne efekty tych wysiłków jarosławscy melomani mogli usłyszeć w kolegiacie. Tu, oprócz wspomnianej orkiestry [paywall] i chóru, wystąpili: sopranistka Olesya Bubela, mezzosopranistka Tetyana Vakhnovska, tenor Andrii Voziian oraz baryton Viktor Yankovskyi. Dyrygentem był Sebastian Perłowski.

Tego szczególnego koncertu wysłuchali m.in. wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, zastępcy burmistrza Jarosławia Wiesław Pirożek, Dariusz Tracz, kapłani oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic.

Warto wspomnieć, że „Msza F-dur” ma niezwykle ciekawą historię. Napisana przez słynnego dyplomatę i patriotę Józefa Michała Poniatowskiego w 1867 r. przez wiele lat uznawana była za zaginioną. Jej zapis odnaleziono dopiero w XXI wieku. Z inicjatywy Przemysława Firka,  prezesa Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej, została na nowo zaaranżowana przez Michała Jabłońskiego i Sebastiana Perłowskiego.

Teraz utwór, w wersji, której wysłuchała jarosławska publiczność, prezentowany jest na całym świecie. „Msza F-dur” wybrzmiała dotychczas m.in. w: Krakowie, Warszawie, Przemyślu, Paryżu, Rzymie, Barcelonie, Lizbonie, Chicago i Bogocie. 


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama