16 października w jarosławskiej kolegiacie odbyło się wydarzenie muzyczne sporej rangi: Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Galicyjski Chór Kameralny oraz soliści zaprezentowali „Mszę F-dur” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.
Utwór wykonano w nowej aranżacji. Pierwotnie był on rozpisany na fortepian, więc przełożenie go na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów było nie lada wyzwaniem – prace nad jej opracowaniem trwały 8 miesięcy.
Monumentalne efekty tych wysiłków jarosławscy melomani mogli usłyszeć w kolegiacie. Tu, oprócz wspomnianej orkiestry [paywall] i chóru, wystąpili: sopranistka Olesya Bubela, mezzosopranistka Tetyana Vakhnovska, tenor Andrii Voziian oraz baryton Viktor Yankovskyi. Dyrygentem był Sebastian Perłowski.
Tego szczególnego koncertu wysłuchali m.in. wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, zastępcy burmistrza Jarosławia Wiesław Pirożek, Dariusz Tracz, kapłani oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic.
Warto wspomnieć, że „Msza F-dur” ma niezwykle ciekawą historię. Napisana przez słynnego dyplomatę i patriotę Józefa Michała Poniatowskiego w 1867 r. przez wiele lat uznawana była za zaginioną. Jej zapis odnaleziono dopiero w XXI wieku. Z inicjatywy Przemysława Firka, prezesa Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej, została na nowo zaaranżowana przez Michała Jabłońskiego i Sebastiana Perłowskiego.
Teraz utwór, w wersji, której wysłuchała jarosławska publiczność, prezentowany jest na całym świecie. „Msza F-dur” wybrzmiała dotychczas m.in. w: Krakowie, Warszawie, Przemyślu, Paryżu, Rzymie, Barcelonie, Lizbonie, Chicago i Bogocie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze