My i oni. Oni i my. Od zawsze konotacja tej słownej zbitki ma negatywne znaczenie. Od zawsze była zarzewiem rywalizacji, konfliktów, sporów. I tragedii. Krew lała się strumieniami. Na całym świecie. Przez „oni i my” zginęły miliony osób.
Wzgórze Zamkowe i sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. 3 maja 2018 roku. Padło wiele słów. Przemówienie goniło przemówienie. Ale takie święta mają to do siebie. Z uwagą wysłuchałem posła Marka Rząsy (Platforma Obywatelska), z uznaniem przytaknąłem wielu konstatacjom prezydenta Przemyśla Roberta Chomy.
Potem wywody przeniosły się na deski sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Tam, gdzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla odebrał Marszałek Sejmu RP, przemyślanin Marek Kuchciński. Było pompatycznie. Kolejka osób spieszących z gratulacjami była długa… Otrzymał tyle różnorakich prezentów, że pewnie marszałkowska limuzyna była za ciasna. To było nawet urocze…
Wspomniane wydarzenie poprzedziło coś, przez co na chwil kilka zamarłem. Fragment laudacji byłego senatora Jana Musiała. „(…) Suweren, naród w przeważającej części ufa jednak panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Nie im (…)” – przez moment nie wierzyłem, że to usłyszałem. A jednak! Kim są ci tajemniczy „oni”? Czym zasłużyli sobie na taką kategoryzację? Naprawdę, panie były senatorze, chciał pan to powiedzieć? Czy naprawdę po raz kolejny należało tak zdecydowanie kreślić grubą linię dzielącą Polaków? Przecież pan doskonale pamięta czasy, kiedy byli „my i oni”...
Od zawsze konotacja tej słownej zbitki ma negatywne znaczenie. Od zawsze była zarzewiem rywalizacji, konfliktów, sporów. I tragedii...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Doprawdy PISoBOLSZEWICKA pazerność nie zna granic, suwerenowi 500 sobie miliony:
) Suweren, naród w przeważającej części ufa jednak panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Nie im (Powiedział prawe ,przecież sondaże i trzy , ostatnie wybory . jesień 2014 - samorządowe , wipsna prezydenckie , jesień parlamentarne / dobitnie to pokazuj . Z faktami sie nie dyskutuje panie radaktorku . WIADOMO,ŻE PAN JEST DWULICOWY . BO NIE TAK DAWNO NAPISAŁ ,ŻE JEST BEDZIE BEZSTRONNY , ALE CIAGŁE USZCZYPLIWE PISANE PRZEZ PANA I PANSKICH TOWARZYSZY ARTYKULIKI , TEMU PRZECZĄ . TEN JEST JEDNYM Z NICH . TO SĄ FAKTY . PANA PSIM OBOWIĄZKIEM JEST PISANIE PRAWDY , CZEGO ANI PAN , ANI PANA KOLEDZY - TOWARZYSZE NIE ROBICIE . CZEMU - JUZ NIE RAZZ PANU PISAŁEM , NIE BIADOLIŁ PAN ANI PANA TOWARZYSZE, GDY PLATFISY I PODNÓŻK PSL ROZSPRZEDAWALI RESZTKI POLSKIEGO PRZEMYSŁU , PRZEZ DŁUGIE 8 / OSIEM / LAT ? A TERAZ PRZEZ 2 I PÓŁ ROKU JĘCZYCIE ,ŻE WASI TAWARISZCZI ZOSTALI ODSUNIĘCI OD KORYT ŻYCIODAJNYCH . JAK MÓWIĄ CZESI , \' TO SE NE WRATI , NE WRATI
Oj, "mk"... oj..., twoim PSIM OBOWIĄZKIEM jest wiedzieć, że były senator J.M. to największy nieudacznik! taki sam jak były dyrektorem Muzeum - jego koleżka. Taki sam, jak inni z tej bandy... Zaś były senatorek J.M. nie potrafił nawet nauczać w sołtysówce na Bakończycach... ech. Racja jest po stronie REDAKTORA, który celnie zauważył jego płaszczącą postać i liczącą na przychylność marszałka rękę.
YOUTUBE.COM - FRONTSIDE - DLACZEGO(tekst niżej)
PISoBOLSZEWIA w korycie , he he.- dołoży na każde dziecko 500zł- nie dopuści do zamknięcia ani jednej kopalni i nie zwolni żadnego górnika- reaktywacja Stoczni w Szczecinie- przywróci poprzednie widełki wieku emerytalnego zamiast 67/67- (ubranka dla dzieci chce 0 stawki VAT) czyli zlikwiduje VAT8% (przepisy unii ubranka muszą mieć nałożoną najniższą stopę VAT w danym kraju)- obniży VAT do 22%,- da prace młodym i mieszkania socjalne na start jeśli założy rodzinę- dźwignie pensje pielęgniarkom i w samej służbie zdrowia przynajmniej x2- przewalutuje frankowiczów,- zwiększy 3 krotnie kwotę wolna od podatku,- podniesie renty i zwiększy emerytury,- podniesie najniższą krajową do poziomu UE,- podwoi nakłady na polską naukę - repolonizacja banków- nowe opodatkowanie hipemarketów i banków- lekarz i dentysta w każdej szkole- darmowe przedszkola- obniżenie CIT z 19 do 15% dla najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających min 3 osoby- wycofanie się z pakietu klimatycznego- stworzenie systemu obrony terytorialnej kraju z organizacji paramilitarnych- likwidacja NFZ- konstytucyjna ochrona lasów państwowychOBIECALI!
Za ostatnie "zasługi" Radni którzy podpisali sie pod wnioskiem o honorowe,powinni napisać do kapituły ORDERU Uśmiechu dla Marka "alcatraz"
Szanowny Panie Redaktorze.Czytam pańskie felietony zawsze z ogromną przyjemnością.Pióro inteligentne, celne - w punkt.Proszę nie zwracać uwagi na kalumnie.W tym mieście jeszcze są ludzie rozsądni, którzy rozumieją o czym Pan pisze. Tak trzymać.!
I wiele z tych obietnic już zrealizowali , bądż realizują . Reszta w nowej kadencji , . Byłoby więcej , ale jak sam wiesz - nawet przy twoim patologicznym uporze i nienawiści do obecnie rządzących , istnieją tzw. "hamulcowi " z PO i N którzy wszystko próbują storpedować w myśl zasady , nie , bo to nie nasze'.
Doprawdy PISoBOLSZEWICKA pazerność nie zna granic, suwerenowi 500 sobie miliony:
) Suweren, naród w przeważającej części ufa jednak panu i pańskiemu obozowi politycznemu. Nie im (Powiedział prawe ,przecież sondaże i trzy , ostatnie wybory . jesień 2014 - samorządowe , wipsna prezydenckie , jesień parlamentarne / dobitnie to pokazuj . Z faktami sie nie dyskutuje panie radaktorku . WIADOMO,ŻE PAN JEST DWULICOWY . BO NIE TAK DAWNO NAPISAŁ ,ŻE JEST BEDZIE BEZSTRONNY , ALE CIAGŁE USZCZYPLIWE PISANE PRZEZ PANA I PANSKICH TOWARZYSZY ARTYKULIKI , TEMU PRZECZĄ . TEN JEST JEDNYM Z NICH . TO SĄ FAKTY . PANA PSIM OBOWIĄZKIEM JEST PISANIE PRAWDY , CZEGO ANI PAN , ANI PANA KOLEDZY - TOWARZYSZE NIE ROBICIE . CZEMU - JUZ NIE RAZZ PANU PISAŁEM , NIE BIADOLIŁ PAN ANI PANA TOWARZYSZE, GDY PLATFISY I PODNÓŻK PSL ROZSPRZEDAWALI RESZTKI POLSKIEGO PRZEMYSŁU , PRZEZ DŁUGIE 8 / OSIEM / LAT ? A TERAZ PRZEZ 2 I PÓŁ ROKU JĘCZYCIE ,ŻE WASI TAWARISZCZI ZOSTALI ODSUNIĘCI OD KORYT ŻYCIODAJNYCH . JAK MÓWIĄ CZESI , \' TO SE NE WRATI , NE WRATI
Oj, "mk"... oj..., twoim PSIM OBOWIĄZKIEM jest wiedzieć, że były senator J.M. to największy nieudacznik! taki sam jak były dyrektorem Muzeum - jego koleżka. Taki sam, jak inni z tej bandy... Zaś były senatorek J.M. nie potrafił nawet nauczać w sołtysówce na Bakończycach... ech. Racja jest po stronie REDAKTORA, który celnie zauważył jego płaszczącą postać i liczącą na przychylność marszałka rękę.