Według opozycji sytuacja w MZK jest krytyczna i grozi mu upadłość. Prezydent i koalicja twierdzi, że bywało gorzej. Jedno jest pewne – bez pomocy przewoźnik sobie nie poradzi. Pracę straciłoby ponad 130 osób, a mieszkańcy zostaliby bez komunikacji miejskiej.
– Za chwilę tego zakładu może nie być – ostrzegał Maciej Kamiński (PiS) podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Janusz Zapotocki (SLD) zwrócił uwagę, że jeżeli do przyszłego tygodnia spółka nie zapłaci 330 tys. zł byłemu dostawcy paliwa, wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółki. – Wtedy będzie już za późno – powiedział.
– Padały różne[paywall] propozycje ze strony związkowców, a mianowicie żeby im wypłacić a conto te pieniążki, które są przypisane w budżecie na ten rok dla spółki MZK w formie zaliczki, żeby oni mogli tę ratę wpłacić i zażegnać chwilowo te problemy – mówił. Wskazał także, że miasto „wisi” MZK 400 tys. zł za rok 2019 za prowadzenie parkingu strzeżonego.
Prezydent Wojciech Bakun mówił, że bywało już gorzej, a 31 grudnia 2018 r. MZK zalegało dostawcy 1,75 mln zł. – Proszę mi wierzyć, że na przełomie 2018 i 2019 roku sytuacja była dużo bardziej tragiczna niż jest w tej chwili – mówił.
Ze słów prezydenta wynika, że główną winę ponosi jego poprzednik, który przez kilka lat nie płacił przewoźnikowi odpowiedniej rekompensaty. W. Bakun wyliczył, że w latach 2011 – 2018 miasto nie wypłaciło spółce blisko 5,9 mln zł rekompensaty. Mówił, że z sąsiednimi gminami zawarto niekorzystne porozumienia. W umowach z gminą wiejską Przemyśl w latach 2011 – 2018 znalazła się kwota o 1,87 mln zł mniejsza niż koszty wynikające z wyliczeń MZK. Z kolei w umowach z gminą Żurawica zabrakło 1,32 mln zł.
Jak stwierdził, dopiero w 2019 r. miasto zapłaciło MZK całą wyliczoną kwotę, tj. 5,9 mln zł. Natomiast w budżecie na 2020 r. zaplanowano blisko 7,5 mln zł rekompensaty. – Takiej umowy wykonawczej, jaką ma MZK w tej chwili, nie było do tej pory nigdy. Ta umowa w pełni wypłaca wszystko, co się spółce należy i robi to na bieżąco – podkreślił W. Bakun.
Prezydent zapewniał, że od miesięcy prowadzone są działania, aby uratować spółkę. Zredukowano zatrudnienie ze 155 do 136 osób, przeterminowane zobowiązania do 895 tys. zł. Pomóc ma nowy rozkład jazdy. MZK szuka możliwości zwiększenia przychodów na działalności dodatkowej, np. zakupu autobusu turystycznego do działalności komercyjnej, czy budowę myjni dla pojazdów osobowych i ciężarowych.
Ratunkiem byłby kredyt, dzięki któremu MZK spłaci zaległe wierzytelności. – On jest cały czas procedowany, ale to bardzo trudna procedura – powiedział W. Bakun.
Odniósł się też do sugestii J. Zapotockiego, aby wypłacić przewoźnikowi zaliczkę. Stwierdził, że jest to możliwe, ale spółka chce wziąć kredyt celowy na spłatę zobowiązań wobec dostawcy paliw. Zaznaczył, że proces wyprowadzania firmy na prostą musi potrwać.
W. Bakuna broniła m.in. Grażyna Stojak (KO), stwierdzając, że prezydent próbuje ratować spółkę, a „rzuca się w niego kamieniami”. – Miesiąc temu było posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, specjalnie zorganizowane na analizę tej sprawy. Dlaczego wtedy nikt nie przyszedł? – mówiła do radnych opozycji. – Wówczas dyskusja skończyła się jasnym stwierdzeniem prezesa: bez pomocy z zewnątrz my sobie nie poradzimy. Prezydenci o tym wiedzą i na pewno pracują nad tym faktem – dodała.
Z kolei Jerzy Krużel (KO) apelował, aby nie straszyć mieszkańców, bo sytuacja nie jest aż tak zła. Opozycja złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie stanowi MZK.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy." – Miesiąc temu było posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, specjalnie zorganizowane na analizę tej sprawy. Dlaczego wtedy nikt nie przyszedł? – mówiła do radnych opozycji..." "...Opozycja złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie stanowi MZK.."Ale mongoły, JPRDLE :D
w autobusach głównie sam emeryt młodzi albo na piechotę lub w samochodach więc jak to się ma utrzymać prędzej czy później upadnie. Umarłe miasto pociąga wszystko za sobą jak domino..
P.Prezydenie EUROBUS zaciera re,,,,,,,,ce-znajomsci
need to write an essay or abstract at a time when ace has more serious issues? I recommend using the service - https://www.ozessay.com.au/write-my-essay I'm very pleased, I want to share
Zapotockijak zwykle bredzi byle zrobić szum wobec własnej osoby a Kamiński wycofał się z rezolucji po tym jak mu prezydent opisał odpowiedź na interpelację bo chyba jej nie przeczytał a co lepsze wtrkcie mocnej dyskusji wyszedł z sesji... Pudelku Pan Krzysiu k. Piszę wam art...
Spadki poprzedniej ekipy ktora wszystko zostawila zadluzone po uszy
Bywało gorzej-i to jest odpowiedż właściciela,ręce opadaja!ale AŻ tak chyba nie było
Przemyśl ... co się dziwicie ...? wszędzie coś dobrego się dzieje , tylko nie u nas. Smutne .
Po bankructwie MZK nastepny bedzie POSiR, a przy istniejacym poziomie dlugu miasto nogdy sie z tego nie wygrzebie. A biorąc pod uwagę smog to do Przemysla nikt na narty nie przyjedzie.
Drodzy mieszkańcy naszego miasta przygotujcie się na drakońskie podwyżki. Jeżeli ratowanie jest MZK z pieniążków innych spółek to te spółki muszą sobie odbić stratę na klientach. Nie zdziwią mnie podwyżki w MPECu w PWiKu w PGM. Wiem ze los pracowników MZK nie jest do pozazdroszczenia i wiem że jest im ciężko ale za chwilę będzie ciężko w każdej spółce jak będzie trzeba dotować kolejne spółki. Panie prezydencie a moze da pan coś od siebie np. odda własną pensję na ratowanie MZK? Może oddać pensję radnych i tak nic nie robią tylko kłócą się między sobą a pożytku żadnego z tego nie ma. Prezydent i radni mają służyć miastu każdy zapewnia że zależy im na dobru miasta to pokażcie to i oddajcie przynajmniej miesięczna dietę czy pensję
dokładnie Jasiu , Grzesiu i Robercik nie zapłacili za umowy Mzk, Mowa bodajże o blisko 9 milionach w skali 7 lat, zadłużenie spółki to 3,3 miliona , czyli spółka powinna być o 5,7 milina na plusie...
Do dzisiejszych oraz dawnych Radnych /2010 -2018 / dziś będących w opozycji a rządzących latami Przemyślem : cyt...""MZK przez lata został doprowadzony na skraj likwidacji. W latach 2011-2018 miasto nie wypłaciło MZK prawie 5,9 mln zł rekompensaty, narażając spółkę na straty — twierdzi Bakun i na potwierdzenie swoich słów przedstawia zestawienie rekompensat wypłacanych MZK przez miasto.."" PYTANIE skoro są na to dokumenty to dlaczego Wy jako dawni- OBECNI Radni dawaliście na takie wałki przyzwolenie ? Jakim cudem udzielaliście Prezydentowi R.Choma i jego zastępcom przez te lata absolutorium??
O tóz to..i wszystko ,,w tym temacie"...
Jeszcze jden mądy komentarz i trafne zawarte w nim pytanie Radnych...
Jesli prezydent Bakun de facto ,,ma kwity" na poprzednie władze Przemyśla które odpowiadaja za fatalną sytuacje MZK to powinien zrobić z nich użytek i pociagnąć do odpowiedzialnosci swego poprzednika który ,,rządził i dzielił" 16 lat tak,, radośnie" ze miasto Przemyśl jest jak widzimy w fazie schyłkowej....Z PRÓZNEGO I SALOMON NIE NALEJE przecież...Najgorsze ze dalsza zapaść miejskich spółek (np. bankructwo MZK) spadnie niezasłużenie na barki Bakuna który zastał taką ,,stajnie Augiasza" a Radni opozycyjni wcale nie zamierzaja pomóc mu w tym,,sprzataniu" jak sami widzimy...
co lepsze rokrocznie budżet opiniowały władze wojewódzkie to jak oni schowali na papierze 5.9 miliona
do Raptor - tu proszę Pana/ni/ nie tylko winny byłby ówczesny prezydent wraz z jego zastępcami i całym zarządem miasta ,lecz również należy pociągnąć do odpowiedzialności przewodniczących RM jak również wszystkich RADNYCH piastujących funkcje przez te lata, że udzielano ABSOLUTORIUM władzy ,która zadłużała jawnie spółkę MZK na POTĘGĘ. Za takie sprawy powinien być PROKURATOR!!!!
Fakt jest jeden-nie dawali kasy tyle ile się należało a mimo TO pracownicy realizowali ZADANIA,za to im CHWAŁA,autobusy na powietrze nie jezdżą,ceny paliw idą w górę,ciężka praca a wynagrodzenie MARNE
To miasto to obraz nędzy i rozpaczy. Ale zaraz usłyszymy ze to miasto turystyczne. HAHAHA Większego kretyniznu w życiu nie słyszałem.
oczywiście, było gorzej - za Niemca...
Żadna firma komunikacyjna w Polsce nie jest dochodowa. Jeżeli miasto kupiło nowe autobusy to koszt (amortyzacja) jest wysoka stąd niby straty. Ulgi dla starszych osób a jest ich sporo to kolejny duży problem dla takiej firmy a raczej dla miasta. Paliwo pewnie w kredycie konsumenckim to pętla na szyi. A radni to taki deser ( dodatek specjalny) dorzucony do kosztów miejskich.
Dobrze piszesz tylko porządek zrobić z prywaciarzami jeden już jest właścicielem części pksu. Podbierają klientów robiąc odjazd swojego autobusu dosłownie minutę szybciej i taniej by linia padła a potem ceny do góry. Za wjazd na przystanku nie płacą to i koszty mają mniejsze i pewnie firma zarejestrowana jest gdzieś w Birczy czy Krośnie bo taniej. Szok tego nikt nie widzi. I jak nasi włodarze mają wyciągać MZK z opresji ludzie to od razu zatrudnijcie się u konkurencji puki jeszcze są wolne miejsca pracy.
Zabawne komentarze:) Jakie znaczenie ma kto i jak zasłużył miasto? Jeżeli kupie gruchota i okazuje się ze do niego trzeba włożyć więcej niż wartuje to albo go złomuje albo mam pretensje do siebie i remontuje. Prezydent wiedział na co się porywa. Analogicznie powinien albo zrezygnować ( złomować) albo nie narzekać na własną głupotę ( na zakup takiego złoma) tylko remontować miasto... To ciągle ciągłe wylewanie żali na poprzedników jest już żenujące. Dobrze wiemy jak było kto kiedy temu winny i dlatego mieszkańcy wybrali młoda krew....
prezydent zarabia o połowę mnij niżeli każdy z prezesów spółek tak jakoś wychodzi z ustaw to nie rozumiem czemu ma pracować za darmo i odpowiadać za wszystko, a jeżeli chodzi o radnych to fakt dieta 100 zł za sesje i 100 za komisje , w sumie i tak nic nie robią oprócz kłótni pod publiczkę. A za wszystkim i tak stoją pracownicy urzędu na czele z Panią skarbnik..
Znając tych geniuszy biznesu w prowidenciku
Będziemy jeździć rowerami
" – Miesiąc temu było posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, specjalnie zorganizowane na analizę tej sprawy. Dlaczego wtedy nikt nie przyszedł? – mówiła do radnych opozycji..." "...Opozycja złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie stanowi MZK.."Ale mongoły, JPRDLE :D
P.Prezydencje pobudka