Reklama

MZK na krawędzi. – Bywało gorzej – mówi prezydent

28/01/2020 17:27

Według opozycji sytuacja w MZK jest krytyczna i grozi mu upadłość. Prezydent i koalicja twierdzi, że bywało gorzej. Jedno jest pewne – bez pomocy przewoźnik sobie nie poradzi. Pracę straciłoby ponad 130 osób, a mieszkańcy zostaliby bez komunikacji miejskiej.

– Za chwilę tego zakładu może nie być – ostrzegał Maciej Kamiński (PiS) podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Janusz Zapotocki (SLD) zwrócił uwagę, że jeżeli do przyszłego tygodnia spółka nie zapłaci 330 tys. zł byłemu dostawcy paliwa, wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółki. – Wtedy będzie już za późno – powiedział.

– Padały różne[paywall] propozycje ze strony związkowców, a mianowicie żeby im wypłacić a conto te pieniążki, które są przypisane w budżecie na ten rok dla spółki MZK w formie zaliczki, żeby oni mogli tę ratę wpłacić i zażegnać chwilowo te problemy – mówił. Wskazał także, że miasto „wisi” MZK 400 tys. zł za rok 2019 za prowadzenie parkingu strzeżonego.

Reklama

 

Zawinił poprzednik

Prezydent Wojciech Bakun mówił, że bywało już gorzej, a 31 grudnia 2018 r. MZK zalegało dostawcy 1,75 mln zł. – Proszę mi wierzyć, że na przełomie 2018 i 2019 roku sytuacja była dużo bardziej tragiczna niż jest w tej chwili – mówił.

Ze słów prezydenta wynika, że główną winę ponosi jego poprzednik, który przez kilka lat nie płacił przewoźnikowi odpowiedniej rekompensaty. W. Bakun wyliczył, że w latach 2011 – 2018 miasto nie wypłaciło spółce blisko 5,9 mln zł rekompensaty. Mówił, że z sąsiednimi gminami zawarto niekorzystne porozumienia. W umowach z gminą wiejską Przemyśl w latach 2011 – 2018 znalazła się kwota o 1,87 mln zł mniejsza niż koszty wynikające z wyliczeń MZK. Z kolei w umowach z gminą Żurawica zabrakło 1,32 mln zł.

Reklama

Jak stwierdził, dopiero w 2019 r. miasto zapłaciło MZK całą wyliczoną kwotę, tj. 5,9 mln zł. Natomiast w budżecie na 2020 r. zaplanowano blisko 7,5 mln zł rekompensaty. – Takiej umowy wykonawczej, jaką ma MZK w tej chwili, nie było do tej pory nigdy. Ta umowa w pełni wypłaca wszystko, co się spółce należy i robi to na bieżąco – podkreślił W. Bakun.

Prezydent zapewniał, że od miesięcy prowadzone są działania, aby uratować spółkę. Zredukowano zatrudnienie ze 155 do 136 osób, przeterminowane zobowiązania do 895 tys. zł.  Pomóc ma nowy rozkład jazdy. MZK szuka możliwości zwiększenia przychodów na działalności dodatkowej, np. zakupu autobusu turystycznego do działalności komercyjnej, czy budowę myjni dla pojazdów osobowych i ciężarowych.

Reklama

 

„Nie straszmy mieszkańców”

Ratunkiem byłby kredyt, dzięki któremu MZK spłaci zaległe wierzytelności. – On jest cały czas procedowany, ale to bardzo trudna procedura – powiedział W. Bakun.

Odniósł się też do sugestii J. Zapotockiego, aby wypłacić przewoźnikowi zaliczkę. Stwierdził, że jest to możliwe, ale spółka chce wziąć kredyt celowy na spłatę zobowiązań wobec dostawcy paliw. Zaznaczył, że proces wyprowadzania firmy na prostą musi potrwać.

W. Bakuna broniła m.in. Grażyna Stojak (KO), stwierdzając, że prezydent próbuje ratować spółkę, a „rzuca się w niego kamieniami”. – Miesiąc temu było posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, specjalnie zorganizowane na analizę tej sprawy. Dlaczego wtedy nikt nie przyszedł? – mówiła do radnych opozycji. – Wówczas dyskusja skończyła się jasnym stwierdzeniem prezesa: bez pomocy z zewnątrz my sobie nie poradzimy. Prezydenci o tym wiedzą i na pewno pracują nad tym faktem – dodała.

Reklama

 

Z kolei Jerzy Krużel (KO) apelował, aby nie straszyć mieszkańców, bo sytuacja nie jest aż tak zła. Opozycja złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie stanowi MZK.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Józef - niezalogowany 2020-01-28 18:36:37

    Będziemy jeździć rowerami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2020-01-28 18:51:35

    " – Miesiąc temu było posiedzenie komisji gospodarki miejskiej, specjalnie zorganizowane na analizę tej sprawy. Dlaczego wtedy nikt nie przyszedł? – mówiła do radnych opozycji..."  "...Opozycja złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie stanowi MZK.."Ale mongoły, JPRDLE :D

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Czas - niezalogowany 2020-01-28 19:14:37

    P.Prezydencje pobudka 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama