„To wasz dług, a nie miasta” powiedział podczas jednego ze spotkań w magistracie do przewodniczących związków zawodowych działających w Miejskim Zakładzie Komunikacji sp. z o.o. w Przemyślu prezydent miasta Wojciech Bakun. Zaskakujące zdanie, zważywszy że miasto ma 100 proc. udziałów w MZK. I jeśli tak dalej pójdzie, przemyślanie pozbawieni zostaną miejskiej komunikacji.
– To zdanie mamy nagrane, nikt więc nam nie powie, że konfabulujemy. Sytuacja jest bardzo napięta, ale wciąż mamy nadzieję, że najczarniejszy scenariusz, czyli brak miejskich autobusów na ulicach naszego miasta, się nie ziści – zgodnie twierdzą przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” MZK sp. z o.o. Donald Krzysik oraz przewodniczący NSZZ Pracowników Komunikacji Miejskiej przy MZK sp. z o.o. w Przemyślu Kazimierz Dudziak.
O kwestiach ponownie poruszanych przez szefów związków zawodowych w spółce miejskiej, w której sto procent udziałów ma Urząd Miejski w Przemyślu (jest więc jej właścicielem!), już kilka razy była mowa. Od lat MZK sp. z o.o. boryka się z problemami finansowymi. I od wielu lat właściciel spółki twierdzi, że... takowych nie ma. Tak było, kiedy na ten temat wypowiadał się ówczesny zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder, tak jest i teraz.
– Od wielu lat najpoważniejszym problemem finansowym spółki jest fakt, że nie zostaje stosownie wyliczana rekompensata za przewozy mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Miasto jest organizatorem komunikacji miejskiej, a my realizatorem tego zadania. Rocznie przejeżdżamy około dwóch milionów kilometrów. Obowiązkiem miasta jest finansowanie tego zadania. Zysk z działalności dodatkowej, którą prowadzimy jako spółka, czyli z reklamy na autobusach, stacji paliw, wynajmowania pomieszczeń, parkingu dla TIR-ów, powinien być przeznaczony na rozwój zakładu. Tymczasem tą działalnością dodatkową pokrywamy straty. Ale to nie wystarcza – wyjaśnił D. Krzysik.
– W pewnym momencie doszliśmy do ściany. I nic się nie zmieni, jeśli ktoś wreszcie nie zrozumie, że tylko odpowiednio skalkulowana rekompensata może przynieść zmianę sytuacji. Do tej pory z panem prezydentem Bakunem spotkaliśmy się czterokrotnie. Teoria szła w dobrym kierunku. Ale praktyka jest żadna. Skończyło się na pomysłach.
– Pan prezydent wywiera naciski na zwolnienia, redukcje etatów, przeniesienia pracowników do innych miejskich spółek. To ma być, jego zdaniem, remedium na całe zło w spółce. Tyle że u nas nie ma przerostu zatrudnienia. Obecnie pracują 153 osoby. Od czerwca 10 odejdzie – mówi K. Dudziak. – Z ust pana prezydenta padł pomysł, aby zwolnić panie sprzątające, a autobusy mieliby sprzątać sami kierowcy. Za dodatkowym wynagrodzeniem. Ale to nierealne. Kierowcy przede wszystkim nie mogą przekroczyć czasu pracy – dodał[paywall].
Władze miasta nie są w stanie lub nie chcą zrozumieć, gdzie leży problem. W 2019 r. spółka weszła z 2-milionowym długiem. – Proszę spojrzeć na ceny paliwa. Wszystko dramatycznie drożeje. Za oleje napędowe w jednym z koncernów paliwowych wisimy ponad milion złotych. Za gaz ziemny 10 tysięcy złotych w PGNiG. Nikt nie będzie czekać w nieskończoność. Ci drudzy już skierowali do nas pismo, że odetną nam gaz... Na auto casco czy podatek od środków transportowych nie dostaliśmy od miasta ani złotówki, a zgodnie z przepisami, powinniśmy. Za to miasto wystawiło nam notę obciążeniową za zatrzymywanie się na przystankach autobusowych, które należą do... miasta. To może skutkować skierowaniem sprawy na drogę sądową. Tak robią z własną spółką. Pan prezydent, jej właściciel, nie poczuwa się do długu – zdradził K. Dudziak.
16 maja br. organizacje związkowe z MZK sp. z o.o. wystosowały do prezydenta miasta pismo informujące o podjęciu akcji protestacyjnej w obronie zakładu pracy i miejsc pracy. Zdecydowanie sprzeciwiają się zmniejszeniu zatrudnienia, słusznie zauważając, że za złą kondycję finansową spółki winy nie ponoszą pracownicy i nie oni powinni ponieść konsekwencje. Wyliczają szereg działań władz miasta, które są – ich zdaniem – niezgodne z prawem. To zawieszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, z którego pieniądze mają zostać przeznaczone na pokrycie zobowiązań wobec kontrahentów, zagarnięcie potrącanych wkładów pracowników do Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej na ten sam cel. Ponadto wystawianie faktur za dzierżawę 7 autobusów przy równoczesnym braku dofinansowania w formie rekompensaty (zgodnie z umową ok. 900 tys. zł), co sugeruje – zdaniem związkowców – że miasto chce zarabiać na projekcie unijnym, a to nie jest zgodne z prawem.
– Pan prezydent zarzuca nam, że jako związki zawodowe nic nie robiliśmy za poprzedniej władzy w sprawie złej sytuacji finansowej. Nie zgadzamy się z tym. Przecież, będąc jeszcze posłem, został przez nas w 2018 roku zaproszony na spotkanie i wówczas odnosił się do naszych postulatów ze zrozumieniem. Domagamy się od pana prezydenta, na piśmie, jasnych deklaracji co do planów, które spowodują poprawę sytuacji w naszym zakładzie pracy. Podjęta teraz przez nas akcja protestacyjna będzie trwać, dopóki obecna sytuacja nie ulegnie poprawie. Mam nadzieję, że do strajku generalnego, który mógłby poskutkować wstrzymaniem komunikacji miejskiej, nie dojdzie – z nadzieją w głosie powiedział D. Krzysik.
Prezydent Wojciech Bakun potwierdził, że podczas spotkania ze związkowcami padły z jego ust słowa o tym, że to „dług spółki, a nie miasta”. – Tak, biorąc pod uwagę uwarunkowania formalno-prawne, to dług spółki. Dług, który rósł przez wiele lat, a poprzednie ekipy rządzące nic z tym nie robiły. Na ten rok w ramach rekompensaty zabezpieczyliśmy sześć milionów złotych, czyli najwięcej od siedmiu lat. Związkowcy chcieliby, aby tylko zakład miał wpływ na wysokość rekompensaty. Obecnie tak zwany wozokilometr to kwota 7,70 złotych. Dla porównania w Rzeszowie to kwota 7,01 zł. Chcemy mieć wpływ na to, ile płacimy. W budżecie na ten rok aż tak wysokiej kwoty nie założyliśmy. Chcemy rozmawiać ze związkowcami, pracownikami. Owszem, mówimy o restrukturyzacji zakładu, bo uważamy, że jest przerost zatrudnienia. Nigdy do tej pory nie podjęto tak zaawansowanych działań na rzecz ratowania tej spółki. Negocjujemy z bankami, poprosiliśmy inne miejskie spółki o wykup akcji od MZK, proponujemy pracownikom miejsca pracy w innych spółkach. Chcemy po prostu uratować Miejski Zakład Komunikacji – zapewnił.
Poprosiliśmy o kilka zdań komentarza do tej sytuacji byłą (jest na 3-miesięcznym wypowiedzeniu) prezes MZK sp. z o.o. Alicję Chuchrę. Odmówiła. W tym zakładzie przepracowała prawie 30 lat. Złożenie przez nią wypowiedzenia było swego rodzaju aktem desperacji, dramatycznym głosem, aby ktoś wreszcie zauważył, że wspomniana spółka miejska tonie.
Rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk: – Odbyły się już rozmowy z załogą spółki. Wzięli w nich udział prezydent Wojciech Bakun oraz jego zastępca Bogusław Świeży. Wszystkie działania władz miasta zmierzają obecnie do uspokojenia nastrojów w MZK, a przede wszystkim do poprawy sytuacji finansowej zakładu. Przygotowywany jest pakiet rozwiązań, które pozwolą na dalsze, niezagrożone jego funkcjonowanie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jeśli naprawdę tak powiedział to może rozważy swoją dymisję bo widać, że nie ma koncepcji na rządzenie miastem a brakiem kompetencji co najmniej dorównuję poprzednikowi.
Przecież za upadek MZK prezydencik hayderek i Choma powinni stanąć przed sądem a tak na marginesie redaktorka pro pisowskiego Godosa nie brałbym na poważnie
No Panie Bakun, nie tak mialo wyglądać rządzenie miastem. Chcesz Pan poszerzać granice miasta a wewnątrz straszne dziadostwo. Czas najwyższy spiąć pośladki i brać się konkretnie za robotę
Panie Prezydencie, może przed spotkaniami warto byłoby się merytorycznie przygotować? Zamiast nastawiać się na konflikt ze związkowcami, to może jednak warto podjąć współpracę? Polityka poprzednika była żartem, Pan Bakun jak widać jest PO JEDNYCH PIENIĄDZACH.
Cżyli dług miasta też nie jest problem. Długiem? Gratulacje dla takiego myślenia a co z kontynuacją władzy? ręce opadają
Panie Bakun coś pan zrobił dobrego od czasu przejęcia sterów w Przemyślu?NIC!!!Czy ktoś ma ochotę na MZK i teren zajezdni autobusowej.Po co na pana głosowałem,jako kierowca zarabiam tam 1700 zł a pan pie...... o basenach jakiś czy coś
Te wszystkie spółki miejskie to przechowalnia dla paciotków w biurze na których pracuje garstka emerytów i kilku młodych (którzy i tak sukcesywnie się zwalniają).Za kilka lat wielu pójdzie na emeryturę i ręka w nocniku,no chyba że znajdzie się jakaś firma z "polecenia" która będzie swiadczyć usługi za co (mając już monopol) za odpowiednio większe pieniądze-ale co tam Przemyślaków stać i zapłacą Te wszystkie firemki powinno się prześwietlić pod kątem finansów bo kto pracował w takim przybytku wie że niektórzy odpowiednio namaszczeni już chałupy pobudowali za lewizne. Pozdrawiam
pewnie sprzeda stok narciarski ile tam kasy poszło w remont
W MZK jet dużo więcej chętnych do rządzenia niż do pracy.Może już czas zmienić ten stosunek .W różnych miastach różnie ten problem rozwiązano i teraz komunikacja miejska hula,ze aż miło.A system zarządzania w MZK to prwdziwe czasy feudalizmu.Była kobieta co chciała to zmienić ale klika zwyciężyła.Teraz też straszy.Może już czas pozbyć sie tej kliki.Trzeba około sześć osób "zasłużonych" po prostu wyrzucić . wszystko
Łatwo jest obwiniać obecnego prezydenta. Ale mam pytanie do przedmówców czy długi MZK powstały w ostatnich 6 miesiącach czy w ostatnich 16 latach? Powiedzmy sobie wprost kto mądry kupuję autobusy z silnikiem diesla skoro na terenie MZK jest stacja CNG. Takie autobusy są ekologiczniejsze i tańsze w eksploatacji. Dlatego moi mili dług nie powstał za 6 miesięcy tylko 16 lat plus nietrafione zakupy autobusów jaki i tych ostatnich jak i wcześniejszych Otokarow chyba produkcji tureckiej które nagminnie ulegały awarii. Współczuję pracownikom MZK że tak się stało z ich spółką ale trzeba próbować wymyślić dobry program ratunkowych a nie krytykować i wyrzucać się na forum.
Przemyśl stać na utrzymanie straży miejskiej czy izby wytrzeźwień a nie stać na MZK? Nie pan głowy do rządzenia miastem to proszę podać się do dymisji a do Przemyśla należy wprowadzić zarząd komisaryczny.
jakby Ferenc w Rzeszowie chciał zlikwidowac mzk to prędzej podał by się do dymisji
Pan Bakun wiedział co robi obejmując fotel prezydencki, mieszkańcy oczekują od niego rozwiązywania problemów a nie jęczenia że za wszystko odpowiada Choma. My wiemy że to prawda ale tu chodzi o podejmowanie decyzji choćby bolesnych i szybkich. Za jęczenie pieniędzy się nie bierze. Albo do roboty albo do dymisji.
A kto bierze pieniądze za zarządzanie ja czy prezydent, skoro kandydował to liczył się z tym, że będzie rozliczny za swoją pracę i decyzje, które podejmuje. Czas przestać płakać i zwalać winę na poprzednika bo dla nikogo tajemnicą sytuacja miasta nie była.
Co roku słyszę, jak MZK strajkuje, bo będzie upadać. A kto doprowadził spółkę do takiego stanu? Kto tam tak zarządza i kasę bokiem drze? Jeżeli firma ledwo dycha to się zawiązuje sztab kryzysowy i wdraża ostre cięcia. Każdy normalny prezes, właściciel firmy by tak zrobił więc o co cały cyrk? Zacząłbym od tej osoby co tak kreatywnie zarządza, że spółka od lat jest na skraju bankructwa.
O właśnie! Tak myślałem, że jest klika, która dzielnie utrzymuje pozycję ,,nosem nad taflą" i aby nie więcej, aby nie mniej. A jak się coś popsuje to ,,do mamusi". ,,Mame ratuj" Banda Januszy zarządzania.
Ciekawe, który ukrainiec ma obiecane mzk od władzy xD
Owszem czas przestać zwalać winę na poprzednika, jak i zwalać winę na obecnego prezydenta. MKZ co roku robi raban ze strajkiem, ale jak trzeba coś naprawić i realnie zacząć działać to już nie potrafią
myślę, że nikt nie ma obiecane, tutaj raczej chodzi o lenistwo kolesi z MZK co im się za robotę nie chce wziąć i tylko o pomoc płaczą i winę zrzucają. Pracowałem w jednej ze spółek i wiem co tam się może dziać. Panie Kawusie i Panowie Ynteresy na boku
Nie słyszałem o mieście, które by komunikację miejską oddało w prywatne ręce ( może i takie są ale wątpię ). A to całe zamieszanie sprawia wrażenie ustawki do tego by wykazać jak to spółka miejska nie ma prawa bytu i jedynym rozwiązaniem jest prywatyzacja.
Szanowni Państwo, zanim wydacie wyroki, może parę faktów dotyczących sytuacji w spółce (które przekazałem Panu redaktorowi w rozmowie, ale zapomniał o nich wspomnieć w artykule). Spółka MZK przez ostatnie co najmniej 7 lat była permanentnie niedofinansowywana. W dodatku organizator (czyli miasto) podpisywało niekorzystne dla spółki umowy (z innymi gminami) na usługi, na których spółka ponosiła stratę. Bywały lata, w których spółce nie wyrównywano ponad 1 mln zł!!! Również od lat spółka traciła rynki (kolejne gminy ograniczały zamówienia na usługi). Przez takie działania na dzień dzisiejszy spółka wylicza koszt jednego kilometra na 7,70 zł, kiedy np. Rzeszów płaci 7 zł, a w wielu miastach w Polsce koszt wozokilometra wynosi poniżej 6 zł. W tym roku po raz pierwszy zaplanowano dla spółki rekompensatę w pełnej wysokości (wg umowy), która jest o 1 mln zł wyższa niż jakakolwiek rekompensata w poprzednich latach. Nie możemy jednak akceptować sytuacji kiedy ta sama usługa w innych miastach kosztuje znacznie mniej. Od początku kadencji prowadzimy rozmowy z zarządem i związkami w sprawie planu naprawczego, który miałby obejmować m.in. przejście części pracowników do innych jednostek i spółek, które wykazują wakaty (specjalnie nie obsadzane, żeby w pierwszej kolejności zagospodarować osoby które zgodzą się na przejście do nowej pracy). Jednak związki zawodowe odrzucają tę propozycję. Przy ograniczaniu wykonania usługi (MZK jezdzi mniej, zwłaszcza do okolicznych gmin) utrzymanie zatrudnienia na obecnym poziomie spowoduje kolejny wzrost kosztów wozokilometra. Jako miasto podjęliśmy cały szereg działań, aby spółka działała jak najefektywniej, a jednocześnie nie proponowała ceny usługi na poziomie znacząco wyższym niż inne miasta. Możemy przedstawić wszystkie działania po stronie miasta, jak również propozycje, które zostały odrzucone przez związki, a które blokują działania naprawcze.
Reasumując ci co głosowali na posła Bakuna i najgłośniej wrzeszczli Wojtek Wojtek Wojtek obecnie piersi wzywają obecnego prezydenta do dymisji . Ludzie , czy macie sraczkę , nie jestem zwolennikiem Bakuna nie jestem jego wyborcą ale dajcie popracować człowiekowi , wykazać się , Chomie dawaliście systematycznie 16 lat mimo że po dwóch kadencjach było wiadomo że rządy te doprowadzą Przemyśl do niewypłacalności o czym lata temu jako "przem." a obecnie "przemyski obserwator" pisałem i piszę nadal często krytycznie ale bez obrażania kogokolwiek , nazywając sprawy jasno bez krętactwa i obłudy za co jestem często przez smarkaczy zwanych internautami obrażany. I od początku kadencji prezydenta Bakuna przestrzegałem i nadal apeluje , nie powtarzać błędów rządów przez zasiedzenie Chomy , pieniędzy nikt nie da , manna unijna i rządowa się skończyła o co zadba już Wielki Marszałek i sam prezes , oni porażki w swoim dotychczasowym mateczniku nie darują , a obydwaj pamięć maja dobrą , zemsta finansowa będzie sroga i już są tego sygnały. Wobec powyższego o pieniądze czy inwestorów należy walczyć , wychodzić , wyjeździć i szukać układów i znajomości (dawnych chodów) bo inaczej nie wróżę prezydentowi z KUKIZ już 19 sukcesów nawet tych marnych drobnych sukcesików. A jako emerytowany już przemyski obserwator życzę mojej mieścinie jak najlepiej bo tu planuję złożyć kości. Mimo wszystko życzę sukcesów choć to trudne,
Bakun, za co bierzesz pieniądze ?! Ludzie zgłaszają realne problemy, do spółek miejskich się nie przyznajesz. Naprawdę już dość. Ile jeszcze można udawać że jest super i miasto miodem płynie ?! Trafia mnie jak można w pół roku rozwalić wszystko !!!
Ktoś wie dlaczego nie stanęli przed tym sądem?
Sprawdź czy Twój mózg ma połączenie z rękami, bo nie wiesz co piszesz. Tragedia umysłowa.
wyslac wszystkich jeszcze raz do szkoly moze naucza sie rzadzic
Ale co? Pan Bakun kandydując nie wiedział o tym?Nie wiedział też kto był prezydentem, kogo zastępuje i jakie ludzie mają do niego zarzuty?Musiał wiedzieć bo inaczej znaczyłoby, że niegramotny jest, gamoń po prostu!Zakładając że gamoniem nie jest, to musiał a w zasadzie powinien mieć już przed wyborami opracowaną, gotową receptę na rozwiązanie tego problemu a nie tłumaczenie się teraz że to Choma zawalił. Widać z jego słów, że nie miał o niczym pojęcia i nic nie wie (przestrzegałem o tej jego niewiedzy tu, w październiku ub r.) i nic nie miał przygotowane. Pytanie w takim razie - po jaką cholerę oszukiwał ludzi i kandydował?
Panie Prezydencie - pisze pan bzdety, banały które każdy w zasadzie mieszkaniec Przemyśla zna od kilkunastu lat. Pan miał mieć gotową receptę na to, z tym pan szedł do wyborów i okazuje się że oszukał pan wyborców! Kilka wierszy wyżej napisałem dlaczego.
Do Kasander: czyli jak? prezydent pisze banały, bo przygotowano plan naprawczy dla MZK, a MZK go nie chce. Rozumiem, że teraz miasto ma na siła zmusić i uszczęśliwić MZK. Chwila! MZK wzywa do pomocy, a jak ją otrzymuje to jej nie chcą.Coś tutaj jest dziwnego. Zaczyna mi to wyglądać na celowe działanie aby ośmieszyć obecną władzę.Przede wszystkim: jest problem, jest rozwiązanie i MZK go nie chce.... to ktoś tu chyba dołki sam pod MZK kopie.
Tak będzie wyglądała całą bolandia po tym jak zakończy się dojna PISoBOLSZEWICKA zmiana.
Ach te nie dobre związki,nic nie robia tyko bronia praw pracowniczych [żenada ze tak myśli prezydent]-plan naprawczy "to zwolnic"z całym szacunkiem ale brak słów i wstyd,skoro Miasto jest zadł€żone na ponad 150 mln to co?ZWOLNIĆ!
Jako miasto podjęliśmy cały szereg działań, aby spółka działała jak najefektywniej, a jednocześnie nie proponowała ceny usługi na poziomie znacząco wyższym niż inne miasta. Możemy przedstawić wszystkie działania po stronie miasta, jak również propozycje, które zostały odrzucone przez związki, a które blokują działania naprawcze. Proszę przedstawić jeden poza zwolnieniami
Spokojnie jak będzie park kulturowy w mieście to pierwszy etap w drugim wogule ma nie być pojazdów z tąd taki pomysł. Podzielimy miasto na strefy a,b, c i gorszy gatunek i będzie git,, do jasnej holery'' trzeba reanimować mzk a nie przygotować do oddania jak pks , jak tak dalej będziecie postępować to nic nie yrzeba będzie ani stanowiska prezydenta , urzędnika ani kierowcy autobusika wszystko nie tak. Ale jak Ferenc poszerzy granice rzeszowa to si€ tam wszyscy przeprowadzimy.
Niech prezydent powie jaki ma plan na spółkę? Jak wylicza się ten wozo kilometr? Dlaczego MZK nie może wynająć autobusów a co za tym idzie zarabiać? PROSZĘ też nie wprowadzać opini w błąd publikując na forach informację że w spółce jest 85 kierowców a reszta to tzw garnitury gdyż każdy myślący wie że aby to funkcjonowało zgodnie z przepisami (to nie prywaciarz)musi być obsługa ,zmianowosc czas pracy itp ile spółka zaoszczędzi zwalniając nawet 30 osób? Skoro pieniądze już są potrzebne ,są nowe autobusy zakupione przez miasto a co z VAT? Kto ma płacić?
proponuję kucyki które będą wozić ludzi taniej i bez paliwa a co tam jak rozmach to rozmach pełną gębą...
Pracownicy mają rację prezydent sciemnia nie ma pojęcia okomunikacji a miało być tyle mądrych decyzji i rozwiązań wszędzie lipa lipa
Dla ciebie chamie co najwyżej Panie Bakun
@Tadeusz matura ponoć zdana, więc jednak "cholery"
- NIE BĘDZIESZ ATAKOWAŁ OSOBY, ALE TEZĘ - . To do pewnego ..... . Szefa owiec w kierdlu!
Panie Prezydencie!Tekst o akcji protestacyjnej w miejskiej spółce MZK ukazał się dziś w wydaniu papierowym. A we wtorek, podobnie jak w większości wtorków, w wersji elektronicznej. Aby być pewnym, że wszystko, o czym rozmawialiśmy, zostało zawarte w materiale, wystarczy... przeczytać go w całości! Nic nie zostało zapomniane. Swoje słowa znajdzie Pan w tekście. Posiłkując się zaledwie tytułem i dwunastoma zdaniami, nijak nie dojdzie się meritum. Pozostajemy z nieustającymi wyrazami szacunku i sympatii.
Szanowny panie Prezydencie.Pana wpis, który przeczytałam z uwagą i zrozumieniem sprowokował mnie do zabrania głosu w dyskusji. Z całym szacunkiem ale należy zwrócić uwagę, że startując w wyborach nie miał Pan wiedzy i żadnego doświadczenia w pracy samorządowej. Ławka fachowców startujących razem z Panem - bardzo, bardzo krótka, co niestety zmusza do korzystania z fachowców i doradców poprzedniej władzy.Nie rozumiem więc - Ci sami doradcy i fachowcy doradzali poprzednikowi na urzędzie, że pozostawił miasta w ruinie, z ponad 100 milionowym długiem i Ci sami doradcy teraz doradzają Panu.Lepiej ? Szczerze wątpię ale może się mylę.
Niejednokrotnie pisałem że wszystko co robi miasto to robi drożej, o wiele drożej niż gdyby to robił ktoś prywatnie. Problem jest złożony; po pierwsze komunikacja miejska jest zadaniem miasta i to jest nie do ominięcia. Po drugie, prywatny przewoźnik ma w (_!_) przepisy dot. czasu pracy, bhp,ppoż i związki zawodowe, w dodatku może wysyłać swoje busy na dwie minuty przed godziną odjazdu autobusu miejskiego i w dodatku korzysta z zatok-przystanków wyznaczonych dla autobusów. Po trzecie Prezydent pisze że złożył MZK propozycje naprawcze a związki je odrzucają. Sytuacja patowa ale rozwiązanie musi się znaleźć. Miasto jest na krawędzi bankructwa i niestety potrzebne zdecydowane rozwiązanie. Na miejscu Prezydenta rozwiązałbym MZK dając wszystkim wypowiedzenia , następnie powołałbym nowy zakład komunikacyjny. Jednocześnie to samo zrobiłbym z SM- zostało by max 10 strażników , izbą wytrzeźwień- zostawiłbym jedynie osoby zajmujące się profilaktyką / bez sypialni dla pijaków/ , rozpieprzyłbym wszystkie rady nadzorcze i zwolnił wszystkich prezesów i z-ców w spółkach i zakładach miejskich. Mianowani na ich miejsce zostaliby zatrudnieni na zupełnie innych warunkach płacowych.Zatrudnienie we wszystkich podmiotach gospodarczych podległych miastu w pierwszej kolejności znaleźliby mieszkańcy miasta. w wyjątkowych przypadkach ludzie z wiosek. Nie jestem uprzedzony do mieszkańców wsi,natomiast uważam że należy postępować wg przysłowia : jak Kuba Bogu.........., nie ma współpracy z gminami,powiatem nie ma pracy. Myślę że mieszkańcy wsi szybko by znaleźli sposób by przekonać wójta czy starostę. Na koniec jeszcze sprawa bodajże największa ; urząd miejski- czy nie mamy za dużo urzędników? Czy z etatów naczelników nie można zrobić etatu kierownika? Albo Panie Prezydencie zrobi Pan porządek wszędzie albo nigdzie.Jeszcze jedno pytanie: ile mieszkańców kosztuje stok od początku czyli od projektu do dnia dzisiejszego?
Autobusy na CNG są droższe w utrzymaniu ale gaz tańszy od diesla amiasto jest jest położone na takim terenie że CNG tu nie ma szans a tym bardziej elektryki a z otokarami to sie zgadzam maja 9 lat a to już taki zlom że ręce opadają. Podobno zostały zakupione niespelniajac dokładnie wszystkich wymogów jakie były podane w przetargu i to powinien ktoś teraz przeswietlic bardzo dokladnie.
Chce Pan być fer wobec pracowników to proszę się z nami pracownikami umowic na spotkanie i powiedzieć nam prosto w oczy co dalej z nami ma Pan zamiar zrobić bo też mamy kilka pytan
To co powyżej przedstawione to oczywisty elementarz! Takie i tym podobne decyzje winny zapaść na drugi dzień po wyborze i to we wszystkich dziedzinach podległych miastu od UM poczynając. A mamy to, że mija już ósmy miesiąc od wyborów i nie ma żadnych strategicznych i niezbędnych radykalnych decyzji. Mieszkańcy i sam Przemyśl jako miasto nie mają czasu czekać cztery lata na jakąś decyzję czy dogadanie się z kierowcami autobusów. Tego rodzaju tłumaczenia o rozmowach, przedstawionych planach itp. bzdetach niestety wywołują zrozumiałą agresję (póki co tylko dyskutantów) bo nie tego się ludzie spodziewali i nie tego oczekiwali od nowego Prezydenta Miasta.
Pomysł szachowania okolic miasta, pracownikami UM Przemyśla a w w samym mieście nie mieszkającymi ... NO CORAZ LEPIEJ!A nie prościej popatrzeć na jakieś realne przykłady co inne miasta robiły? tylko podobnej wielkości podobnej populacji i które też miały zadłużenieSORRY ale porównywanie się do m. Rzeszów to jakiś kosmos!zapomnijcie że za naszego pokolenia Przemyśl dogoni to miasto :(
A co panie Niezbędny robią wójtowie względem miasta? Nie wiedzą że w mieście pracują ich mieszkańcy? A MZK dowozi ich do pracy a dzieci pracowników do szkół? A co zrobił starosta w temacie dopłaty do biblioteki?Szachy to królewska gra miasto w tej grze nie tyle że chce ale jest zmuszone dać wójtom i staroście szach mata. Nie sztuka z tytułu zamieszkiwania na wsi czerpać dochody, płacić małe wszelkiego rodzaju daniny, należy zrozumieć potrzeby miasta w trosce o interesy swoich mieszkańców. Można przecież iść na remis, zrozumieć potrzeby jednych i drugich.
Tak samo jak w PGK Prezydent kazał zwalniać pracowników i to są właśnie oszczędności A ludzie tracą pracę i znowu większe bezrobocie w Przemyślu żałuję że głosowałem na tego Pana i dalej niech słucha swojego zastępcę czyli prawa rękę Błachowicz tyle w temacie
w niedalekiej przyszłości, wyjeżdżając z Przemyśla, tuż za Bramą Sanocką, będziemy mijać znak "Rzeszów wita!" - niemożliwe? Róbta dalej co chceta i narzekajta dalej ile i na co chceta! Obyśmy wszyscy zdrowi byli...
Wszystko sie ulozylo kiedy Pan Bakun (nie cierpie twojego Ukrainskiego nazwiska) powiadomil ze bedzie kandydowal do EP.Wybory Przemyskie mialy sprawdzic jego popularnosc i sprawdzily.Wiec nie oczekujcie ludzie nic dobrego po tym typie.Startujac w wyborach na prezydenta miasta Przemysl,wiedzial ze jego powolaniem jest EP. A moze na mera Lwowa? Z Nowakiem bylby dobry duet.
Ludzie sie nie zmieniają.To ludzi należy wymieniac jeżeli chce się cokolwiek zrobic.Jeżeli sie tego nie zrobi to"umarł w butach"Teraz już widać jak podnoszą głowy i już są pewni,ze nic sie nie zmieni i ti oni decydują o firmie.Jednym pociągnięciem należy 6 ludzi z MZK natychmiast przenieść na inne stanowiska w innych spółkach miejskich i naprawde firma odżyje.
A twoją rewolucję zaczął bym od zerowej diety dla radnych i może jeszcze zakaz zakupów dla mieszkańców terenów podmiejskich wprowadzić :)))). Jak się z kodziarstwem w koalicję wchodzi to od razu widać co się sobą prezentuje i że niem nadziei na dobre zarządzanie miastem.
Pnie bakun , czyli nieudaczniku , powinieneś wiedzieć ,ze zgodnie polskim prawem po UPŁYWIE 9 / DZIEWIĘCIU / MIESIĘCY PO WYBORACH SAMORZĄDOWYCH KTÓRE TO UPŁYNĄ POD KONIEC LICA , MOŻNA ZORGANIZOWAĆ W SPOSÓB LEGALNY , CZYLI ZGODNY Z PRAWEM OBOWIĄZUJĄCYM REFERENDUM W SPRAWIE ODWOŁANIA PREZYDENTA , BURMISTRZA, CZYLI NALEŻY ZACZĄĆ ZBIERANIE PODPISÓW POD TYM POMYSŁEM . WIEM , CO POWIESZ ,ŻE ZARZĄDZANIE MIASTEM TO NIE KIEROWANIE JEDNOOSOBOWĄ FIREMKĄ. WŁAŚNIE TO NIE TO SAMO . ZANIM ZACZĄŁEŚ KAMPANIĘ WYBORCZA NA KTÓRĄ NABRAŁEŚ NAIWNYCH - Z REGUŁY MŁODYCH I WROGÓW POPRZEDNIEGO PREZYDENTA WYWODZĄCEGO SIĘ Z SIĘ Z NIELUBIANEJ PRZEZ LIBERAŁÓW OPCJI , POWINIENEŚ BYŁ O TYM POMYŚLEĆ I STWIERDZIĆ , ŻE DO ZARZĄDZANIA SIĘ NIE NADAJESZ . ZARZĄDZANIE NIE JEST DLA CIEBIE . TO PRZEKRACZA TWOJE MOŻLIWOŚCI INTELEKTUALNE
Dopiero teraz "żałujesz : , a dlaczego nie skorzystałeś ze swego czerepa - masz podobno tam mózg , a może móżdżek . Ty kierowałeś się nienawiścią , zadziornścią do poprzedniej władzy , no i dobrze ci ta. Piszę ,ze 'dobrze ci tak; , bo ja nie mieszkam od wielu lat w P-ślu , a =le nie oznacza to ,ze nie mam kontaktu z rodzina , znajomymi . To i też wiem ,co się dzieje .
Czy wy powarjowaliście, MZK ma prezesa i zarząd i to oni odpowiadają za ten kryzys,to oni pobierają pensje za zadania które były im powierzone. Zobaczcie co do tej pory narobili inni prezesi{doprowadzili wszystkie budynki do Ruiny) często gęsto zarabiali więcej niżeli Prezydent.. Klapki z oczu..
Dobrze byłoby, gdybyś legionisto podał swoje nie rusińskie nazwisko. Najlepiej też nazwisko rodowe swej mamy i babci. Sądząc po tym, co piszesz mogły one mieć kontakt fizyczny z jakimś Czerkiesem, albo Mongołem.
skad ten zwyczaj w zarzadaniu firmami, że gdy jest kiepsko pozbywa sie ludzi .
Nie było, nie ma i nie będzie pieniędzy.Przemyśl to BANKRUT.
Tymi zarządami w spółkach miejskich to naprawdę można rozśmieszyć ludzi.Nawet kryminaliści pełnili jeszcze do niedawna te funkcje.Pozostałość to w zdecydowanej większości pociotkowie.Tylko jedna kobieta która wygrała przetarg tak naprawdę chciała zmian.Ale od czego jest mafijna struktura tyle lat organizowana i to ona rządzi. Teraz jest pewna swgo i podnosi głowe po okresie wystraszenia o stołki po zmianie prezydenta.
Bakun do zwolnienia!!!!! Obiecywal cuda ale chyba dla siebie!!!!!
1. W mieście jest za dużo emerytów. A jak emeryt to bezpłatne przejazdy. Trzeba z tego zrezygnować. 2. Usunąć tych małych przewoźników z przystanków - tych którzy jeżdżą tymi busikami zardzewiałymi.3. Zmienić rozkład jazdy. Autobusy jeżdżą stadami, a potem długo nic nie ma.4. Po huja 2 przystanki na rampie (Mickiewicza) - zostawić ten pod blokiem na Mickiewicza - ten koło LIDLa niepotrzebnie jest utrzymywany.
Kolejny lamus. Co Ty kuźwa chcesz cuda? Do kościoła idź.Nie licz na zmiany w ciągu paru miesięcy od jednej osoby.
Jest jakiś moderator/Zbanujcie tego huja. Za dużo go tutaj i pierdoli od rzeczy.
Dokładnie . nastąpiła z dobrą zmianą wymiana prezesowów . Chłopaków koło 30 w rurkowych spodenkach , ulizanych u barbera , z wypielęgnowanymi paznokciami , itd nie znających się na niczym .
Prezydent nie potrafi ogarnąć czystości w mieście a w coś więcej od niego wymagacie
A Ty i Twoi bliscy dbacie o czystość w mieście, czy tylko wokół swojego domku/mieszkania?
W dupie byles gowno widziales!Moja rodzina ma Polskie nazwisko i Polskie korzenie.Banderowiec zawsze swojego obroni a w Przemyslu szczegolnie nie wiadomo kto jest twoim wrogiem. I swojej banderowskiej dupy nie wycieraj nickiem Legionista
Zgadzam się. Wymiana zarządu na pewno spowodowałaby odświeżenie spojrzenia, nowe myślenie.
Plan naprawczy wg. Pana bakuna we wszystkich spółkach to zwolnienia pracowników Zaje....
Braki wiedzy w temacie basenów. To nie jest pomysł obecnie rządzącej ekipy.PS. Zawsze możesz gościu zmienić pracę. Idź na ciężarówki.
@kasanderSłabe doświadczenie życiowe widzę u Ciebie.Zastępując kogoś na stanowisku kierowniczym... Możesz dowiedzieć się baaaaardzo dziwnych rzeczy o których nikt wcześniej nie mógł wiedzieć.
Wiecie co LUDZIE!?Weźcie nie róbcie z siebie dziadów. Kupcie to wydanie ŻP i poczytajcie artykuł bo komentarze większości osób jest tak hu***a, że szkoda czasu bawić się w ich prostowanie.
Panie o nicku Jan,Pyta Pan: "co robią wójtowie względem miasta? Nie wiedzą że w mieście pracują ich mieszkańcy? A MZK dowozi ich do pracy a dzieci pracowników do szkół?".Otóż z gmin wiejskich, MZK obsługuje tylko gminę Przemyśl. Wszystkie MZK mają podpisane umowy z PKS-em lub innym przewoźnikami. Nie tylko w mieście pracują mieszkańcy wsi, ale i na odwrót - miastowi pracują na wsiach (choć oczywiście w mniejszej liczbie).
Ahhh i jeszcze jedna uwaga do tych cudownych kierowców (nie wszystkich oczywiście) naszych autobusów miejskich.Przestańcie się KU**A bawić telefonami w czasie jazdy! Mam Was wszystkich na oku. Numery taborowe, dzień i godzina.I teraz zajebista zagadka. Kim on Ku**a jest?! HAHAHA
Nazwisko nic tu nie ma do rzeczy. Sprawa dotyczy trudnej sytuacji MZK i naszego miasta. Jeżeli znasz jakieś sposoby na rozwiązanie problemu, to napisz o tym. Jeżeli nie, to zmień forum.
Firma sprzątająca do wyje**nia. NIE SPRAWDZACIE SIĘ.Jeden z kierowców miał czas pomalować na czarno blachę w Jelczu to macie też czas na sprzątanie. Krzywi nie jesteście. A jak masz grupe inwalidzką do spadaj.
Jeżeli MZK miałoby ograniczyć rozkład o ok. 10% kursów, to lepiej zaorać tą spółkę. Szansą na przetrwanie, jest poszerzenie oferty i wzrost liczby kursów o ok. 30%....Takie są prawa fizyki, a raczj ekonomii i logiki...Spójrzmy na przykład kolei, które się odbudowują. I I tylko kursy na każdej trasie co max. 12 minut dają szansę na korzystanie przez ludzi z komunikcji miejskiej...Więc jak wejdzie prywatna firma, to na pewno tak zrobi!
Prywaciaz pojedzie wtedy jak będzie widział w tym większy interes dla siebie a nie poto żeby zrobić kursy w takich godzinach kiedy pasażerów nie ma. Jakimś sposobem a znalezienie kasy jest limitowane darmowych przejazdow np. Na miesiąc dla każdego 15 darmowych przejazdow a później dla każdego emeryta, rencisty itp. Bilet za 1 zł. - uwierzcie że skończą się wycieczki moherow po całym mieście (takich ludzi jest sporo co robią sobie z autobusów miejskich wycieczkowe po całym mieście)a znajdą się pieniadze dla MZK. Każdy ma emeryturę czy rentę więc znajdzie 1zl na bilet jeśli będzie musiał gdzieś pojechać
W spółkach w sumie nie ma kogo już zwalniać bo ludzie sami się zwalniają (albo co starsi idą na emerytke). Kraków Rzeszów Wrocław wchłoną już wielu młodych wyszkolonych pracowników i lepiej już nie będzie...
Oj panie prezydencie ja i cała moja rodzina znajomi głosowaliśmy na Panna z myślą młody człowiek dajmy mu szansę może coś się zmieni nie odrazy ale za jakiś czas ale tak widzę obserwuje to samo co było brak pomysłów na rozwój miasta trzeba znów pojechać do Krosna a nawet Jarosławia zobaczyć i się uczyć jak można małe miasta rozwijać nie sztuka pozwalniac ludzi zwłaszcza w takim Pięknym bezrobotnym Przemyślu bo żadna wioska się nie przyłączy trzeba myśleć co się robi
Co konia obchodzi , że wóz się przewraca .Chcemy połączeń i linii autobusowej na ul.Akacjową ,Sucharskiego .Tu tez mieszkają ludzie .
To jest chore. MZK wymaga konkretnej i mądrej reorganizacji, a nie bezmyślnych cięć kadrowych i wyprzedaży majątku za bezcen.W tej chwili jest za mało połączeń, jest problem autobusem dotrzeć do /z zakładu pracy, szkoły czy popołudniem dzieciom na dodatkowe zajęcia.Jeżeli miasto ma się rozwijać, musi być sprawna publiczna komunikacja.Nie czas na wzajemne obwinianie się, pora na ruszenie głową i zabranie się do roboty, żeby komunikacja funkcjonowała sprawnie.
Nie bronie Bakuna bo rzeczywiscie popelnil straszna gafe, ale Ludzie gdzie byliście jak rządził Choma? Tyle lat i nic wyprzedal i oddał ksiedzom kamienice za grosze ktore sa teraz przychodniami drogo wynajmowanymi A co zrobił sam ucieka na ciepła posadke
Przemyśl wymiera i nic tego nie zmieni . Każdy kto kończy szkołę a nie ma wtyków czy bogatego tatusia to wyjeżdża z tego grajdołka .
Za zarządzanie spółką pieniądze bierze prezes spółki, a nie Prezydent. Skąd przekonanie, że Prezydent miasta sam zarządza wszystkimi spółkami?
zostalo 4 zaklady pracy zlikwidowac i zrobic z Przemysla Skansen bakun dzis juz takie miasta nas wyprzedzaja jak Lancut czy Zamosc gdzie to kilka lat temu bylo nie do pomyslenia rozgladnij sie w kolo nauka w Przemyslu konczy sie na ekonomiku lub ogolniaku mlodzi zeby podjac nauke dalsza emigruja ciekawe ilu pracownikow zwolniles w urzedzie ciekawe ile urzednikow pracuje np w Zamosciu czy RZeszowie a ile w Przemyslu dlaczego inne miasta pozyskuja z UE pieniadze a Przemyslowi sie niechce bo tu pracuja tylko kolesie i nie umia napisac planu do UE
No to porównaj sobie ilość urzędników w Zamościu i Przemyślu. To Choma rozdmuchał kadrowo miejskie spółki i zakłady, rozdmuchał jak balon urząd miejski budując w ten sposób sobie zaplecze wyborcze. Czy Ty człowieku myślisz? Ci młodzi co mieli trochę lepsze wyniki to zawsze wyjeżdżali na renomowane uczelnie do większych miast. w Przemyślu nie kształcono inżynierów,lekarzy czy prawników. Szkoła p.Posłusznego potrzebna była zatrudnionym w urzędach i służbach mundurowych,głównie tym którzy już mieli pracę. Dyplom pomagał w jedynie w zyskaniu na poborach. Masz pretensje do Prezydenta który jest kilka m-cy na stanowisku, że w Przemyślu funkcjonuje 4 zakłady pracy i to ledwo zipią? Ogarnij się człowieku. Przemyśl upada bo komuna się rodakom nie podobała i wybrali kapitalizm. Pan Bakun jest za młody aby o tym coś wiedzieć. ale starsi pamiętają jak w Przemyślu rosły osiedla mieszkaniowe czy jak trudno było wsiąść do autobusu na przystanku ul.1-maja czy z Jagielońskiej jadąc rano do pracy. Przez 16 lat rządów Chomy nie słychać było protestów że podejmuje złe decyzje ,że zaciąga długi które przecież kiedyś trzeba będzie spłacić. A teraz pretensje o wszystko Bakun zły, Bakun nie mądry ,Bakun niedouczony itd. Przepraszam Pana Prezydenta za taką formę, daleki jestem od obrażania .
A Pan panie "obiektywny" nie wie że aby dojechać do Ujkowic to należy przejechać przez Żurawicę? I co kierowca ma nie zabierać pasażerów,nie zatrzymywać się na przystankach? Pomyśl pan trochę , jest coś takiego jak interes wspólny, dobro wspólne.Czy jedynym wyznacznikiem dla wójtów czy starosty ma być pieniądz? Czy sprawa dobra wspólnego nie wymaga szerszego spojrzenia? Przecież takie gminy jak Medyka czy Żurawica do strasznie biednych nie należą, są tam jednostki wojskowe ,duże obszary kolejowe i co nie ma wpływów z podatków? Koniecznie należy doprowadzić do upadku MZK? Gdybym to ja był prezydentem to nauczył bym was rozumu.
do gwe - proponuję Panu/ni/ obejrzenie i odsłuchanie XI Sesji Rady Miejskiej w Przemyślu z 20.05.2019 r.
Takie są niestety skutki przedawkowania PISoBOLSZEWII w życiu publicznym.Gracja jest rajem w porównaniu do tego jak skończy bolandia i jej wódz.
Prezydent niestety ma rację, ponieważ były próby reorganizacji MZK, bo samo MZK je skutecznie blokowało, konserwując patologiczny układ. Wypowiedź prezydenta została wydarta z kontekstu - proszę rzetelnie przedstawić sytuację, bo takie zaprezentowanie jego wypowiedzi w artykule wygląda na manipulację.Zakład wymaga pilnej odnowy a miasto jest zobowiązane do zapewnienia komunikacji publicznej mieszkańcom.
Dlaczego inne spółki mają się dozucac na zecz MZK skoro same tona w długach O tym prezydent nie napisał i z tego co wiem miasto działa na szkodę spółek ludzie zresztą widzą co się dzieje na ulicach jeden wielki syf zamiatarki nie jeżdżą koszyki są przepełnione i na tym właśnie miasto oszczędza i nakazuje zwalniać ludzi jak tak dalej pójdzie to faktycznie wszyscy ztad wyjadą nie ma dla młodych żadnej stabilizacji
Jeżeli coś lub ktoś się n ie sprawdza to trzeba dokonać zmian ..
Przepraszam a program PKS+ to obejmie MZK czy nie?
. Panie Prezydencie zarzuca Pan Związkom, że odrzuciły "wszystkie Pana propozycje i działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej w Spółce. Proszę KONKRETNIE przedstawić mieszkańcom jakie to były propozycje. Nie boimy się ustosunkować do zarzutów. Jeżeli są to takie propozycje jak przedstawia Pan powyżej, że chce Pan przenieść cześć pracowników, którzy wyrażą zgodę na oczekujące na nich wakaty w innych Spółkach komunalnych, to rozmija się Pan z prawdą. Poprosiliśmy Pana o przedstawienie propozycji dla zwolnionego u nas pracownika z wykształceniem inżynieria środowiska, Pana propozycja to jeden etat - kierowca samochodu ciężarowego - operator koparki. Rzeczywiście wykazał Pan chęci, tylko przekwalifikowanie to proces długotrwały i kosztowny, a procownik ma na utrzymaniu rodzinę (nie pracująca żona i dwójka małych dzieci) i pracę potrzebuje od zaraz. W kolejnym piśmie informuje Pan, że w przypadku wystąpienia kolejnych wakatów w Spółkach komunalnych lub innych jednostkach - niezwłocznie zostaniemy o tym poinformowani. Wynika z tego, że na chwilę obecną takich wolnych wakatów Pan nie posiada i nie wiadomo czy w bliżej nieokreślonej przyszłości będą. Nie powinien Pan uprawiać DEZINFORMACJI. Strona związkowa wyraża gotowość do prowadzenia rzeczowych i konstruktywnych rozmów dotyczacych wypracowania jak najlepszych rozwiązań poprawy obecnej sytuacji Spółki.
Spółka MZK ma prezesa, ma zarząd i wielu kierowników, skoro tonie w długach należy ogłosić nowe konkursy, pozwalniać tych co nie potrafią zarządzać, skoro są długi każdy prywatny przedsiębiorca by tak zrobił i dla tego prywatne firmy transportowe doskonale sobie radzą i nie trzymają ludzi na stanowiskach co niewiele potrafią, a skoro MZK tonie w długach to dawno powinny tam być zmiany kadrowe, a nie kółko wzajemnej adoracji i strajków związków zawodowych za które jeszcze biorą kasę. Zlikwidować spółkę, prywatny przedsiębiorca sobie poradzi i na pewno nie będzie przynosiła strat jak przez dziesiątki lat to robi i tylko pompuje się w nią kasę miasta.
Pan jest przedstawicielem związków w MZK? Serio? Czy wam związkowcom nie pomieszały się trochę role? Związkowcy chcą wypracowywania rozwiązań dobrych dla spółki, a czy od tego przypadkiem nie ma tam zarządu? To zarząd jest od wypracowywania sposobów na ratowanie spółki, nie związki i nie prezydent. Widzę, że komentarz wyżej zawiera pełna prawdę, związki chcą rządzić zakładem. Do roboty, nie do rządzenia!
Trzeba było ruszyć mózgiem w dzień wyborów a nie teraz narzekać
czytaj ze zrozumieniem, nie zwolnić tylko przesunąć do innej spółki,
w pierwszej kolejności powinien Pan zadać pytanie swoim bezpośrednim przełożonym, jak jakikolwiek Prezes i zarząd może planować budżet na przyszły rok nie zakładając zysków, każdy normalny przedsiębiorca tak właśnie działa, a jeżeli coś nie wypali szuka furtki. Prezydent mógłby zgłosić sprawę do sądu gospodarczego i uzyskać syndyka. Jak Pan zapewne wie syndyk albo naprawi albo zamknie przedsiębiorstwo.. Prezydent szuka alternatyw po to aby Mzk dalej funkcjonowało a nie idzie na łatwiznę..
jak by tu weszła kontrola z zewnątrz to połowa prezesów, radnych i byłych prezydentów pozamykali by pasiaki, dlaczego JH tak walczył, bo w UM zostawili wielki burdel, z wielkim długiem...
pracownik mzk, a jakimi samochodami jeżdżą pracownicy , statystycznie On czy Pb
Prezydent ustawowo zarabia dużo mniej niżeli podlegli mu Prezesi(tak to wymyślił ustawodawca)Prezydent ma na głowie całe miasto i wszystkie instytucje, po to powstały spółki aby każda z nich realizowała powierzone zadania, po to są prezesi i zarządy spółek (a ich zarobki są ooooo)To jaka w tym wina Prezydenta ze ktoś kilka lat temu powołał nieudaczników , którzy skutecznie rozdawali zyski pomiędzy sobą zamiast inwestować w nowy sprzęt , technologie czy remonty, Wystarczy przyjrzeć się jak wyglądają dziś budynki (ruiny)miejskich spółek , jakim sprzętem dysponują..
pojazdy Mzk nie sa dostosowywane do jazdy w dalsze trasy..
https://www.youtube.com/watch?time_continue=237&v=q6jb5ZIcgLM
Jeszcze chwila i tutaj już nawet bociany zawracać nie będą. Ofert pracy jak na lekarstwo. Możliwe, że i do pracy na czarno się nie dojedzie, bo nie będzie czym. Ci wszyscy partyjni, związkowi nawet nie zdają sobie sprawy, z jakimi problemami ludzie tu żyją.Już dziś to miasto emerytów. A za chwilę i ich nie będzie. Strasznie to przykre, że czy człowiek chce czy nie musi spakować walizkę, jeśli nie chce kraść, albo żyć za socjal.
To jak to jest, że prywatnym przewoźnikom opłaca się wozić ludzi, w przeciwieństwie do MZK? Po likwidacji MZK i powołaniu nowej jednostki, problemy nie zniknął. Druga sprawa. W jaki sposób, po pozostawieniu "max 10 strażników", w jaki sposób zamierzasz zrealizować wszystkie zadania, jakie obecnie wykonują, z pracą a 3 zmiany i zabezpieczaniem różnego rodzaju imprez organizowanych w mieście? Wreszcie trzecia sprawa. Zlikwidujmy izbę wytrzeźwień, czyli jak to określiłeś, "sypialnię dla pijakow" ci pijacy będą zalegali na chodnikach, przystankach, klatkach schodowych itd itp. Uważam, że zanim zaczniesz pisać, powinieneś pomyśleć.
z tego co wiem to 3-4 spółki przynoszą zyski, pozostałe są na minus, o czym to świadczy, a no zwyczajnie Prezesi i zarządy tych nierentownych są beznadziejni, i to raczej oni wylecą a niżeli pracownik który zwyczajnie wykonuje polecenia i zadania..
Mylisz się @ HHhH , dobrze przemyślałem to co napisałem. Należało tylko czytać ze zrozumieniem. Spróbuje jeszcze raz,żeby było jaśniej. Wiedz że nie jestem przeciwnikiem straży miejskiej czy izby wytrzeźwień. Problem w tym że miasto jest bankrutem i nie stać go na utrzymanie wszystkiego. Z przepisów,ustaw , wynika że są zadania które miasto musi realizować i do takich należy m.in. komunikacja miejska oraz takie które może realizować jeśli jest w stanie i do takich należy straż miejska i izba wytrzeźwień. Czy to jasne? Wystarczy odrobinę chęci aby sprawdzić korzystając z internetu jak wygląda sytuacja w innych miastach o porównywalnej wielkości. Tylko w naszym województwie podkarpackim a jak chcesz to w całej Polsce . Ile jest strażników i czy są izby w takich miastach jak Sanok ,Krosno,Mielec,Tarnobrzeg,Stalowa Wola,Dębica itd czy choćby Jarosław. Czy w tych miastach nie ma pijanych?Za bezpieczeństwo i porządek publiczny odpowiedzialna jest policja państwowa. W Przemyślu policja ma taki gmach i jak podejrzewam tyle wolnych pomieszczeń że tu problemu nie ma .Kwestia zabezpieczenia kadrowego lezy po stronie komendanta i tu widzę możliwość ewentualnego współdziałania z miastem, po prostu miasto w przypadku likwidacji tych instytucji mogłoby wspomóc finansowo policję w zakresie np etatowym czy sprzętowym. Podkreślam , nie jestem żadnym razie przeciwnikiem tych instytucji, jeśli są na nie pieniądze to nie ma sprawy,natomiast jeśli mam wybierać między nimi a MZK to wybieram MZK ,zwłaszcza że jak wspomniałem wynika to z przepisów prawa. Zdrowia życzę.
Szanowny Pan Bakun lepiej niech wraca do zarządzania makaronami,a nie miastem....Amen
Porównanie liczby autobusów między Rzeszowem a Przemyślem?Liczba linii..Spalanie wozów?Jaki mamy teren,Przemyśl na stepie nie leży!
Jest dużo gorzej niż było za Chomy, trawa po pachy, dziury w jezdniach na niespotykaną skalę, MZK coraz gorzej, brak pomysłu na miasto, głupia młodzież zagłosowała , co jej tam , przecież i tak wyjedzie, lepiej się Pan podaj do dymisji, a może to celowe by miasto całkiem upadło.
Panie Bakun dlaczego piękne turystyczne miasto Przemyśl do dziś nie jest ukwiecone nie wykoszenie
Dokładnie chyba chodzi o dewastację Starorzecza, czyli jedna z największych tragedii jaka mogłaby spotkać to miasto !!!
Bakun jest beznadziejny ,pusty człowiek jak i Rada Miejska .Won
Rada pozbawiła ulg rodzinom wielodzietnym.Baku powiedział ,że i tak biorą 500+ ,300+ ,Kukizy i PO powiedziało ,że to patologia .Odpowiedzialność zbiorową zastosowali jak przystało na łajdaków .Obrazili rodziny wielodzietne.
Precz ,zapomniałeś wywiesić Flagi Polskie na święto Wojska Polskiego .Won.
Przemyśl może uratować tylko zarząd komisaryczny.Bakun i rada won.
Chce doprowadzić do bankructwa następne gminy!!!!!
baseny chce budować a MZK nie jest w stanie utrzymać .Won.
Na rampie jest jeden przystanek i ten właśnie przy Lidlu jest w dobrym miejscu, jedynie jak codziennie czekam na autobus, to nie można wytrzymać i złapać oddechu, gdy w pobliskim budynku chyba numer 57 spalane są śmieci, plastiki . Ale jak widać nikomu to nie przeszkadza....
Jeśli naprawdę tak powiedział to może rozważy swoją dymisję bo widać, że nie ma koncepcji na rządzenie miastem a brakiem kompetencji co najmniej dorównuję poprzednikowi.
Przecież za upadek MZK prezydencik hayderek i Choma powinni stanąć przed sądem a tak na marginesie redaktorka pro pisowskiego Godosa nie brałbym na poważnie
No Panie Bakun, nie tak mialo wyglądać rządzenie miastem. Chcesz Pan poszerzać granice miasta a wewnątrz straszne dziadostwo. Czas najwyższy spiąć pośladki i brać się konkretnie za robotę