Prawie 300 osób wzięło udział w V edycji Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego Green Velo 2019, który odbył się w ubiegłą sobotę, 1 czerwca. Imprezę od lat organizuje powiat lubaczowski – w tym roku po raz pierwszy z nowym starostą Zenonem Swatkiem, samorządem województwa podkarpackiego i współpartnerami – miastem i gminą Narol oraz Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie”.
Grupa rajdowa wystartowała z Rynku w Narolu, by po przejechaniu ponad 60 kilometrów niezwykle trudnej, ale za to malowniczej trasy wrócić na stadion sportowy w tej samej miejscowości[paywall]. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji turystycznych. Uczestnicy mieli okazję spróbować wody ze źródła potoku Różaniec, zobaczyć pałace barona Wattmanna w Rudzie Różanieckiej i hrabiego Łosia w Narolu, poczuć klimat gospodarstwa agroturystycznego „Chutor Gorajec”, gdzie przywitał wszystkich gospodarz i organizator Festiwalu „Folkowisko” Marcin Piotrowski. W „Chutorze Gorajec” dla wszystkich wystąpiły znane z nietypowego coveru piosenki Satisfaction The Rolling Stones „Niezapominajki”.
Nie zabrakło również tego, co na ziemi lubaczowskiej najpiękniejsze – unikatowych na skalę kraju drewnianych cerkwi. Podczas rajdu wejść można było do wnętrz świątyń w Gorajcu i Łówczy, natomiast cerkiew w Woli Wielkiej ze względu na zły stan uczestnicy rajdu mogli podziwiać tylko z zewnątrz.
Odwiedzający powiat lubaczowski zachwyceni byli regionalną kamieniarką bruśnieńską. Tym razem grupa rajdowa zatrzymała się na cmentarzu w Starej Hucie, gdzie mogła podziwiać bogate ornamenty sztuki sepulkralnej.
V Roztoczański Rajd Rowerowy, którego sponsorem strategicznym było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, zakończył się na stadionie w Narolu, gdzie po posiłku regeneracyjnym odbyła się loteria fantowa. Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze