Reklama

Na Kopcu Tatarskim zapłonęła góralska watra

14 kwietnia br. – z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski – w całej Polsce zapłonęły ogniska. To pomysł Związku Podhalan, do którego przyłączył się m.in. Przemyśl.

W ten sposób władze Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP uczcili 1050. rocznicę chrztu Polski. Patronat honorowy objął prymas Polski Wojciech Polak[paywall]. – Chcemy przesłać od gór, od krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – wyjaśnił Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan. Od godziny 20, w 5-minutowych odstępach, zapalane były ogniska między poszczególnymi sektorami, na które została podzielona Polska. Zapłonęły m.in. na Podhalu, Podkarpaciu i Żywiecczyźnie. Ostatnie zostało rozpalone na Helu o g. 20.35.
– Chcieliśmy w ten sposób pokazać społeczną solidarność Polaków, przywiązanie do Boga i Ojczyzny, wierność ponadtysiącletniej tradycji chrześcijańskiej – dodał wspomniany prezes Związku Podhalan A. Skupień.
W Przemyślu ognisko zapłonęło na najwyższym punkcie miasta, czyli Kopcu Tatarskim. W tym jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciu wzięli udział m.in. prezydent Robert Choma, duchowni, strażacy oraz mieszkańcy nadsańskiego grodu.
Warto dodać, że to nie jedyne uroczystości związane z okrągłą rocznicą chrztu Polski w Przemyślu. 20 kwietnia br. na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się IV sesja naukowa pod hasłem „Chrzest Polski – motywy, czas i miejsce” (początek o g. 10). Po południu (g. 17) z kolei w bazylice archikatedralnej odbędzie się koncert wokalny Kolory miłosierdzia z udziałem Haliny Frąckowiak (śpiew) oraz Grzegorza Urbana (akompaniament).


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości