14 kwietnia br. – z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski – w całej Polsce zapłonęły ogniska. To pomysł Związku Podhalan, do którego przyłączył się m.in. Przemyśl.
W ten sposób władze Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP uczcili 1050. rocznicę chrztu Polski. Patronat honorowy objął prymas Polski Wojciech Polak[paywall]. – Chcemy przesłać od gór, od krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – wyjaśnił Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan. Od godziny 20, w 5-minutowych odstępach, zapalane były ogniska między poszczególnymi sektorami, na które została podzielona Polska. Zapłonęły m.in. na Podhalu, Podkarpaciu i Żywiecczyźnie. Ostatnie zostało rozpalone na Helu o g. 20.35.
– Chcieliśmy w ten sposób pokazać społeczną solidarność Polaków, przywiązanie do Boga i Ojczyzny, wierność ponadtysiącletniej tradycji chrześcijańskiej – dodał wspomniany prezes Związku Podhalan A. Skupień.
W Przemyślu ognisko zapłonęło na najwyższym punkcie miasta, czyli Kopcu Tatarskim. W tym jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciu wzięli udział m.in. prezydent Robert Choma, duchowni, strażacy oraz mieszkańcy nadsańskiego grodu.
Warto dodać, że to nie jedyne uroczystości związane z okrągłą rocznicą chrztu Polski w Przemyślu. 20 kwietnia br. na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się IV sesja naukowa pod hasłem „Chrzest Polski – motywy, czas i miejsce” (początek o g. 10). Po południu (g. 17) z kolei w bazylice archikatedralnej odbędzie się koncert wokalny Kolory miłosierdzia z udziałem Haliny Frąckowiak (śpiew) oraz Grzegorza Urbana (akompaniament).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze